Proces recenzji
Procedura recenzowania artykułów w "Zbliżeniach Cywilizacyjnych" jest zgodna z zaleceniami Ministerstwa Edukacji i Nauki, opisanymi na przykład w broszurze Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce wydanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Warszawa 2011. Autorzy przysyłając artykuł do publikacji w czasopiśmie wyrażają zgodę na przyjęty proces recenzji. Nadesłane artykuły są poddawane ocenie formalnej przez Redakcję, a następnie są recenzowane. Nie powołuje się recenzentów spośród pracowników Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku. W przypadku złożenia do druku artykułów napisanych w języku obcym do ich oceny powołuje się recenzenta, który jest afiliowany w zagranicznej instytucji naukowej (różnej od instytucji, w której afiliowany jest autor).
Recenzent zobowiązany jest dokładnie zapoznać się z recenzowanym dziełem oraz starannie, rzetelnie i uczciwie dokonać oceny jego wartości profesjonalnej i poznawczej w odniesieniu do aktualnego poziomu reprezentowanej przez siebie dyscypliny nauki oraz wymagań stawianych recenzentom. Lista recenzentów publikowana jest w czasopiśmie raz w roku. Recenzje sporządzane są w formie pisemnej i zawierają jednoznaczne wnioski co do dopuszczenia artykułów do publikacji lub ich odrzucenia. Przy ocenie publikacji złożonych do druku brane są pod uwagę:
- oryginalność pracy;
- wartość merytoryczna;
- baza źródłowa;
- cytowana literatura i orzecznictwo;
- warsztat naukowy.
Nadsyłane manuskrypty wstępnie ocenia Redakcja. Manuskrypty nie spełniające podstawowych warunków publikacji jak również niekompletne lub przygotowane niezgodnie z zasadami, Redakcja odsyła (odrzuca) autorom bez oceny merytorycznej. Manuskrypty spełniające podstawowe warunki publikacji zostają zarejestrowane i są następnie przekazywane do oceny dwóch niezależnych recenzentów. Opinie recenzentów zostaną przesłane autorom, którzy są proszeni o ustosunkowanie się do uwag. Po uzyskaniu pozytywnej recenzji, Redakcja kwalifikuje pracę do publikacji. Autor otrzymuje artykuł do korekty autorskiej. Korektę autorską należy zwrócić do Redakcji w ciągu trzech dni roboczych. W przeciwnym wypadku artykuł zostanie wycofany z czasopisma. Zmiany w korekcie autorskiej są wprowadzane na odpowiedzialność autora..
Etapy procedury recenzyjnej:
- Do oceny każdej publikacji powołuje się co najmniej dwóch niezależnych recenzentów
- Czasopismo wprowadziło model recenzowania, w którym autor(zy) i recenzenci nie znają swoich tożsamości (double-blind review process). W przypadku kiedy zaistnieje taka sytuacja (znajomość danych tożsamości) recenzent musi podpisać deklarację o nie występowaniu konfliktu interesów. Za konflikt interesów uznaje się zachodzące między recenzentem a autorem:
- bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt),
- relacje podległości zawodowej,
- bezpośrednia współpraca naukowa w ciągu ostatnich lat poprzedzających przygotowanie recenzji.
- Recenzja musi mieć formę pisemną i kończyć się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.
- Zasady kwalifikowania (lub odrzucenia publikacji):
- wstępna pozytywna ocena Redakcji,
- merytoryczna pozytywna recenzja dwóch niezależnych recenzentów,
- kwalifikacja pracy przez Redakcję po uzyskaniu pozytywnych recenzji recenzentów,
- przekazanie korekty autorskiej,
- zamieszczenie w czasopiśmie.
- Autor jest informowany o wyniku recenzji oraz ostatecznej decyzji dotyczącej zakwalifikowania lub odrzucenia pracy. Autor może odwołać się od decyzji o odrzuceniu manuskryptu przez zwrócenie się do Redakcji w ciągu trzech dni roboczych.
Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji/numerów nie są ujawniane.
Arkusz recenzji (DOC)
Arkusz recenzji (PDF)
Deklaracja nie występowania konfilku interesów (DOC)
Deklaracja nie występowania konfilku interesów (PDF)