Deficyt budżetowy i dług publiczny oraz kompetencje organów władzy do ich kształtowania – w świetle przepisów konstytucji i prawa Unii Europejskiej
DOI:
https://doi.org/10.12775/PBPS.2013.001Słowa kluczowe
deficyt budżetowy, dług publiczny, konstytucja, prawo UEAbstrakt
Sprawy długu i deficytu regulowane są w konstytucjach (m.in. polskiej, niemieckiej, hiszpańskiej) i w prawie Unii Europejskiej. Regulacje konstytucyjne dotyczące długu i deficytu publicznego są normami skierowanymi głównie do rządów i parlamentów. Jednak mają one raczej charakter prewencyjny, sygnalizacyjny. Nie mogą same przez się zatrzymać poziomu zadłużania się państwa. Cele finansowe dotyczące długu i deficytu mogą być osiągnięte metodami niefinansowymi – odpowiednią polityką społeczną i gospodarczą, realizowaną przez władze cieszące się dużym autorytetem. Regulacje UE dotyczące długu i deficytu mogą być wprowadzane w życie tylko instrumentami prawa krajowego. Bardzo wątpliwy i podważający autorytet państwa jest zespół przepisów unijnych ograniczających uprawnienia budżetowe państw członkowskich, w tym uprawnienia budżetowe rządów i parlamentów narodowych.
Bibliografia
Banaszak B., Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa 2012.
Grodyński T., Zasady gospodarstwa budżetowego w Polsce na tle porównawczym, Polska Akademia Umiejętności, Kraków 1932.
Heintzen M., [w:] I. Münch, P. Kunig (red.), Das Finanzwesen, Grundgesetz Kommentar, C.H. Beck, wyd. 6, Monachium 2012.
Heller R.F., Haushaltsgrundsätze für Bund, Länder und Gemeinden, R. v. Decker, Heidelberg 2010.
Staśkiewicz W. (red.), Konstytucje państw Unii Europejskiej, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2011.
Weinfeld I., Skarbowość polska, Z. 2 Budżet, kasowość, wydatki, dochody, długi, waluty, Wydawnictwo „Bibljoteka Prawnicza”, Warszawa 1933.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 907
Liczba cytowań: 0