Fundusz Dostępności jako element systemu zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami
DOI:
https://doi.org/10.12775/PBPS.2021.023Słowa kluczowe
finanse publiczne, fundusze celowe, Fundusz DostępnościAbstrakt
Artykuł dotyczy Funduszu Dostępności, który jest elementem systemu zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Jednym z podstawowych zadań państwa jest bowiem usuwanie barier i zapewnienie dostępności dla wszystkich obywateli, w tym osób posiadających trudności w mobilności czy percepcji. Fundusz Dostępności jest państwowym funduszem celowym, który ma określone ustawowo przychody i wydatki. Jest funduszem o stosunkowo niewielkim znaczeniu finansowym. Z opracowania wynika, że zadania państwa w zakresie dostępności mogłyby być efektywnie realizowane bez powoływania do życia tego funduszu, a jego rolę mógłby przejąć inny z funkcjonujących już funduszy celowych
Bibliografia
Borodo A., Polskie prawo finansowe. Zarys ogólny, TNOiK, Toruń 2010.
Borodo A., Ustawa budżetowa na 2016 r. – problematyka prawna, „Prawo Budżetowe Państwa i Samorządu” 2016, nr 2(4), s. 17, DOI: http://dx.doi.org/10.12775/PBPS.2016.007.
Bożek W., Mańczyk P. [w:] Z. Ofiarski (red.), Ustawa o finansach publicznych. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa 2019.
Kosikowski C. [w:] C. Kosikowski, E. Ruśkowski (red.), Finanse publiczne i prawo finansowe, ABC, Warszawa 2006.
Kucia-Guściora B., Stan regulacji prawnej w zakresie funduszy celowych [w:] J. Głuchowski, A. Pomorska, J. Szołno-Koguc (red.), Uwarunkowania i bariery w procesie naprawy finansów publicznych, Wydawnictwo KUL, Lublin 2007.
Lenio P. [w:] W. Miemiec (red.), Prawo finansów publicznych z kazusami i pytaniami, Wolters Kluwer, Warszawa 2018.
Malinowska-Misiąg E. [w:] W. Misiąg (red.), Ustawa o finansach publicznych. Ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa 2019.
Małecka-Łyszczek M., Mędrzycki R., Osoby ubogie, niepełnosprawne i bezdomne w systemie pomocy społecznej, WKP 2021, LEX.
Szołno-Koguc J., Pozabudżetowe fundusze celowe w Polsce (ewolucja problemu) [w:] J. Głuchowski, C. Kosikowski, J. Szołno-Koguc (red.), Nauka finansów publicznych i prawa finansowego w Polsce. Dorobek i kierunki rozwoju. Księga Jubileuszowa Profesor Alicji Pomorskiej, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2008.
Wantoch-Rekowski J., Morawski W., Podstawy prawa finansów publicznych. Podręcznik akademicki, TNOiK, Toruń 2019.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Jacek Wantoch-Rekowski
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 683
Liczba cytowań: 0