Postawa rodzin pacjentów cierpiących i bólowych wobec uporczywej terapii
DOI:
https://doi.org/10.21784/IwP.2022.019Słowa kluczowe
uporczywa terapia, ból, cierpienie, rodzina, postawyAbstrakt
Wstęp. W ostatnich dekadach naszego wieku pojawiło się duże zainteresowanie tematem eutanazji zarówno na całym świecie jak i w Polsce. Obok tego problemu wyłonił się również problem uporczywej terapii, który występuje w Polsce zupełnie od niedawna. Dla znacznej części naszego społeczeństwa jest to pojęcie nieznane, z którym zetknęli się zupełnie przypadkiem, nie do końca zdając sobie sprawę z jego znaczenia. Uświadamianie więc społeczeństwu problemu uporczywej terapii i jej istoty jest zarazem ważne i niezwykle trudne. Należy jednak mieć świadomość, iż temat śmierci jest nieodłączną częścią naszego życia i nie należy go pomijać, a wręcz przeciwnie. Podejmowanie tego tematu ułatwia nam pogodzenie się z odchodzeniem bliskich i łagodzi nasze emocje, które budzą się w obliczu tragedii.
Cel. Głównym celem pracy jest analiza postaw rodzin pacjentów cierpiących i bólowych wobec uporczywej terapii.
Materiał i metody. Przedmiotem badań są postawy rodzin pacjentów cierpiących i bólowych wobec uporczywej terapii. Dla potrzeb pracy skorzystano z metody sondażu diagnostycznego, a narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz ankiety.
Wyniki. Wykazano zależności pomiędzy wiekiem osób badanych, a znajomością pojęcia uporczywej terapii. Można stwierdzić, iż temat uporczywej terapii jest dość nowym tematem i być może dlatego osoby starsze wcześniej się z nim nie zetknęły. Wykazano również zależności pomiędzy poziomem wykształcenia, a znajomością pojęcia uporczywej terapii. Największa liczba osób udzielających prawidłowej odpowiedzi znajduje się w grupie z wykształceniem wyższym.
Wnioski. Analiza zebranych danych dała wyniki ukazujące postawy rodzin wobec uporczywej terapii. Wszystkie stawiane hipotezy w niniejszej pracy potwierdziły się i wynika z powyższego, iż przedstawione postawy rodzin pacjentów wobec uporczywej terapii wynikają z niewiedzy, braku świadomości i niedostatecznej komunikacji z personelem.
Bibliografia
Krawczyk A. Zmęczenie i strategie zmagania się z chorobą nowotworową na różnych etapach leczenia. Sztuka leczenia, Kraków 2013:21-30.
Machinek M. Śmierć w dyspozycji człowieka. Teologia moralne wobec problemów etycznych u kresu życia ludzkiego, Wyd. Hosianum, Olsztyn 2001:33-78.
Konghorn S., Gaines S. Opieka paliatywna, Wrocław 2012:133-151.
Sobczuk J., Kazienko M., Ferenc S., Kurzalewska-Sobczak A. Komunikacja w opiece paliatywnej – nieoczywista oczywistość, Wrocław 2016:418-430.
Guzowski A., Krajewska-Kułak E., Kułak W., Sarnacka E., Cybulski M., Współczesne postawy wobec śmierci i umierania. Medycyna paliatywna, Białystok 2013:163-170.
Bazaliński D., Marciniec I., Sałacińska I., Przybek-Mita J., Więch P. Doświadczenie uporczywej terapii w pracy pielęgniarek w oddziałach intensywnej terapii, Rzeszów 2018:52-61.
Dyk T., Kolwitz M. Problemy komunikacyjne w otoczeniu pacjenta w kontekście emocji związanych ze śmiercią. PUM Szczecin 2017:18-22.
Gawlik M., Kurpas D. Ocena poziomu wypalenia członków rodzin w opiece nad pacjentem z chorobą nowotworową objętych domową opieką paliatywną, Wyd. Continuo, Opole 2014:336-340.
Łabuś M., Krajnik M. Dlaczego chory prosi o przyśpieszenie swojej śmierci. Med. Prakt., Bydgoszcz 2019: 128-132.
Grądalski T., Kochan K. Oczekiwania głównych opiekunów chorych niezdolnych do wyrażenia woli u kresu życia. Medycyna paliatywna., Kraków 2017:21-29.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 329
Liczba cytowań: 0