Ocena dotychczasowego funkcjonowania i poziomu samoopieki u pacjenta po zabiegu wszczepienia kardiostymulatora
DOI:
https://doi.org/10.21784/IwP.2022.003Słowa kluczowe
stymulator serca, zaburzenia rytmu serca, samoopiekaAbstrakt
Wstęp. Każdy rok powoduje, że liczba osób z zaburzeniami rytmu wzrasta, dotyczy to osób młodych, jak i starszych. Szansą na bezpieczne i komfortowe życie daje wszczepienie kardiostymulatora. Po zabiegu pacjenci w większości przypadków normalnie wracają do pełni życia. Odpowiednie przekazanie przez personel medyczny informacji o istocie wszczepienia, opieki w trakcie i po skutkuje komfortem życia pacjenta do końca.
Cel. Celem pracy jest dokonanie oceny dotychczasowego funkcjonowania i poziomu samoopieki pacjenta po wszczepieniu rozrusznika serca. W badaniu wzięło udział 100 osób w tym kobiet 35, a mężczyzn 65, którzy przebywali w szpitalu na oddziale kardiologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.
Materiał i metody. W niniejszej pracy wykorzystano sondaż diagnostyczny, zawierający skalę oceny i arkusz wywiadu. Ankietowani udzielili pisemnych odpowiedzi, na kwestionariusz konstrukcji własnej i ankiety standaryzowanej WHQOOL-BREF, która dostępna jest na stronie Światowej Organizacji Zdrowia.
Wyniki badania prezentują funkcjonowanie dotychczasowe pacjentów, jak i po zabiegu. Pacjenci prezentują wysoki poziom wiedzy na temat samoopieki po wszczepieniu kardiostymulatora. Dodatkowo zanotowano zależność przygotowania do samoopieki ze względu na wiek, płeć, wykształcenie respondentów, jak i miejsce zamieszkania.
Wnioski. Zabieg wszczepienia kardiostymulatora poprawia ogólny stan zdrowia pacjenta, określając go za dobry oraz poprawia funkcjonowanie i komfort życia. Pacjenci po wszczepieniu rozrusznika całkowicie akceptują dotychczasową sytuację. Poziom samoopieki po zabiegu w sferze fizycznej, jak i psychicznej jest na zadawalającym poziomie. Poziom wiedzy jest wysoki dzięki działaniom personelu medycznego. Istotne znaczenie dla zbiegu mają choroby współistniejące, miedzy innymi cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Największą grupę do wszczepienia kardiostymulatora stanowią mężczyźni w wieku pomiędzy 61-70 i 71-80 lat. Pacjenci po wszczepieniu większości przypadkach, nie odczuwają żadnych nie pożądanych powikłań, a jak występują jest to zmęczenie.
Bibliografia
www. medtronic.eu. Wszystko o twoim stymulatorze serca. Wydawnictwo Medtronik Polska 2020:16-29.
Reczek A., Stańczykiewicz-Kudła K., Brzostek T., Malinowska-Lipień I.,
Kawalec E. Jakość życia chorych po wszczepieniu stymulatora serca. Piel
Chir Angiol. 2011;2:107–113.
Rolka H., Pilecka E., Kowalewska B. Ocena akceptacji choroby i jakości
życia pacjentów ze wszczepionym rozrusznikiem serca. Pielęgniarstwo
Zdrowia Publicznego, 2012;2:183-192.
Rolka H., Pilecka E., Kowalewska B., Krajewska-Kułak E., Jankowiak B.,
Klimaszewska K., Kowalczuk K. Ocena akceptacji choroby i jakości życia
pacjentów ze wszczepionym rozrusznikiem serca. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne Nursing and Public Health 2012;2,3:183–192
www.pzp.umed.wroc.pl/pdf/2012/2/3/183.pdf 23.06.2020 r.
Kaczyńska K., Czarnecka J., Kobos E., Sienkiewicz Z. Jakość życia chorych po wszczepieniu stymulatora serca. Pielęgniarstwo Polskie
;3,(65):469-472.
www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2017/3/469_3_65_2017.pdf
06.2020 r.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Marta Rogowska
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 421
Liczba cytowań: 0