Popularność w grupie rówieśniczej osób z zaburzeniami masy ciała
DOI:
https://doi.org/10.21784/IwP.2021.021Słowa kluczowe
zaburzenia masy ciała, popularność, grupa rówieśnicza, brak akceptacjiAbstrakt
Wstęp. Najczęstszymi zaburzeniami jakie występują u dzieci w wieku szkolnym są zaburzenia masy ciała. Zalicza się do nich nadwagę, otyłość, a także niedobór masy ciała. Oprócz powikłań somatycznych zaburzeń masy ciała dochodzi także do powikłań na tle psychicznym prowadząc do anoreksji, bulimii czy depresji. Głównym czynnikiem jest nietolerancja i odrzucenie przez grupę rówieśniczą, które negatywnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie dzieci i młodzieży.
Cel. Celem pracy była ocena akceptacji osób z zaburzeniami masy ciała w grupie dzieci w wieku szkolnym.
Materiał i metody. Badania zostały przeprowadzone w grupie 100 dzieci w Szkole podstawowej. Udział w badaniach był dobrowolny i odbył się za zgodą rodziców dzieci. Badania polegały na wypełnieniu anonimowej ankiety zawierającej metryczkę i 16 pytań. Zaburzenia masy ciała zostały wyłaniane na podstawie wskaźnika BMI i wskaźnika Cole’a, a wszystkie dane zebrane były w arkuszu własnego autorstwa. W momencie przeprowadzenia badań respondenci biorący udział byli uczniami klas V-VII w przedziale wiekowym 11-14 lat. Dziewczęta stanowiły 51% badanej populacji, natomiast chłopcy pozostałe 49%.
Wyniki. Według wskaźnika Cole’a zaburzenia masy ciała występowały u 62% badanej populacji. Około 30% respondentów prawidłowo określiło swoją masę ciała, a 36% zauważyło problemy z zaburzeniami masy ciała u swoich rówieśników. Ponad 70% dzieci z zaburzeniami masy ciała przyznało, że doznało braku akceptacji z powodu swojej masy ciała. Prawie 65% dzieci będących świadkiem nietolerancji wobec swoich rówieśników zgłosiło ten fakt wychowawcą.
Wnioski. Odsetek dzieci z zaburzeniami masy ciała sięga ponad 50%. Dzieci w wieku szkolnym zauważają problemy z zaburzeniami masy ciała u siebie i swoich rówieśników. Dzieci w wieku szkolnym doświadczają braku akceptacji ze względu na zaburzenia masy ciała. Nauczyciele/opiekunowie odgrywają istotną role wobec uczniów nieakceptowanych w środowisku rówieśniczym.
Bibliografia
Tabak I., Oblacińska A., Jodłowska M. Psychospołeczne czynniki sprzyjające stosowaniu diety przez nastolatków z nadmiarem masy ciała. Medycyny Ogólna i Nauki o Zdrowiu. 2014;20,2:120-125.
Oblacińska A., Weker H. (red). Profilaktyka u dzieci i młodzieży. Wydawnictwo Help Med. Kraków 2008:12-23,86-98,151-164.
Woynarowska B.(red). Profilaktyka w pediatrii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2008:207-210.
Wolnicka K., Taraszewska A., Jaczewska-Schuetz J. Występowanie nadwagi, otyłości oraz niedoboru masy ciała wśród uczniów klas III szkół podstawowych z uwzględnieniem różnic regionalnych. Pracownia Żywienia Dzieci i Młodzieży, Zakład Żywienia i Dietetyki z Kliniką Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii, Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. (https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/view/25934/20744 stan na dzień 26.04.2020 r.).
Kryska S. Stygmatyzacja dzieci otyłych jako przykład braku akceptacji rówieśniczej. Studia i prace pedagogiczne. 2014;(1):193-201.
Krajewska-Siuda E., Nowak A., Matusik P., Wypych-Ślusarska A., Małecka-Tendera E. Opinie młodzieży na temat otyłości w zależności od ich własnej masy ciała. Katedra i Klinika Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Zakład Epidemiologii, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. (https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/view/26024/20834 stan na dzień 26.04.2020 r.).
Szulaczuk W., Skuzińska A. Dziecko z niepowodzeniami szkolnymi w grupie rówieśniczej. (http://www.sp1.info.elblag.pl/media/pliki/Dziecko_z_niepowodzeniami_szkolnymi.pdf stan na dzień 27.04.2020 r.)
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 845
Liczba cytowań: 0