Przywrócić nowotestamentowy List św. Judy współczesnej biblistyce i dydaktyce biblijnej. Refleksji kilka nad opracowaniem: K. Wojciechowska, M. Rosik, Oczekując miłosierdzia. Komentarz strukturalny do Listu św. Judy, Warszawa: ChAT, 2020, ss. 460 20
DOI:
https://doi.org/10.12775/BPTh.2021.005Słowa kluczowe
List Judy, apokryfy, chrystologia, soteriologiaAbstrakt
Autor artykułu na kanwie opracowania K. Wojciechowskiej i M. Rosika, Oczekując miłosierdzia. Komentarz strukturalny do Listu św. Judy (Wydawnictwo Naukowe ChAT, Warszawa 2020), odpowiada na pytanie: czy są przesłanki, aby krótki, zawierający zaledwie 25 wierszy, List św. Judy z Nowego Testamentu, przywrócić zarówno biblistyce, teologii oraz dydaktyce biblijnej, w tym duszpasterstwu biblijnemu. Odpowiedź jest pozytywna, ponieważ temu listowi towarzyszy: 1) zbyt małe zainteresowanie w samej biblistyce; 2) prawie całkowita jego nieobecność w dydaktyce, jak i duszpasterstwie biblijnym; 3) niedocenienie jego danych teologicznych w samej teologii, zwłaszcza w chrystologii i soteriologii; 4) skupienie się na stronie parenetycznej tego tekstu, a nie na teologii; 5) częste pomijanie w opracowaniach na temat teologii pierwszych wieków wykorzystywania literatury pozabiblijnej (przykładem takiego wykorzystania jest właśnie List św. Judy).
Bibliografia
Bauckham R., Jude, 2 Peter, WBC 50, Waco 1983.
Bauckham R., Jude, Epistle of: w: The Anchor Bible Dictionary, v. 3, red. D.N. Freedmann, New York 1992; s. 1098-1103.
Bauckham R., Jude, w: The Harper Collins Bible Commentary, red. J.L. Mays, San Francisco 2000, s. 1184-1186.
Bauckham R., Jesus and the God of Israel. God Crucified and Other Studies on the New Testament’s Christology of Divine Identity, Grand Rapids – Cambridge 2008.
Gathercole S.J., The Preexistent Son. Recovering the Christologies of Matthew, Mark, and Luke, Grand Rapids – Cambridge 2006.
Green G.L., Jude and 2 Peter, Grand Rapids 2013.
Interpretacja Biblii w Kościele. Dokument Papieskiej Komisji Biblijnej z komentarzem biblistów polskich przekład i redakcją R. Rubinkiewicz, RSB 4, Warszawa 1999.
Kotecki D., Jezus a Bóg Izraela w Apokalipsie św. Jana, Scripta Theologica Thoruniensia 27, Toruń 2013.
Tilling Ch., Paul’s Divine Christology, Grand Rapids – Cambridge 2012.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Biblica et Patristica Thoruniensia
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 547
Liczba cytowań: 0