Działania państwowe w celu kontroli polskiej imigracji w Zagłębiu Ruhry w latach 1871–1914
DOI:
https://doi.org/10.12775/BPMH.2023.006Słowa kluczowe
pruska polityka wobec mniejszości polskiej 1871–1914; Polacy w Zagłębiu Ruhry 1871–1914; policja polityczna w Prusach 1871–1914Abstrakt
Rozwijany i rozbudowywany od połowy lat 80-tych system policyjnej kontroli działalności Polaków w Zagłębiu Ruhry przekształcił się z czasem w biurokratyczną machinę, która osiągnęła swój szczyt w utworzonej w 1909 roku w Bochum centrali nadzoru. Jej zadaniem było zbieranie wszelkiego rodzaju informacji o ruchu polskim, ich przetwarzanie (tłumaczenie) i przekazywanie do odpowiednich urzędów. Nie pomogło to jednak w ograniczeniu polskiej działalności w Zagłębiu Ruhry, ani w zahamowaniu rozwoju polskiego ruchu narodowego.
Bibliografia
Altkemper Joseph: Deutschtum und Polentum in politisch-konfessioneller Bedeutung. 1910.
Bernhard Ludwig: Die Polenfrage. Der Nationalitätenkampf der Polen in Preußen. 1920.
Borodziej Łucja: Pruska polityka oświatowa na ziemiach polskich w okresie Kulturkampfu. 1972.
Bredt Joh. Victor: Die Polenfrage im Ruhrkohlengebiet. Eine wirtschaftspolitische Studie. 1909.
Brożek Andrzej: Ruchy migracyjne z ziem polskich pod panowaniem pruskim w latach 1850–1918, in: Pilch Andrzej (Hg.): Emigracja z ziem polskich w czasach nowożytnych i najnowszych (XVIII–XX w.). 1984, S. 141–195.
Dahlmann Dittmar / Kotowski Albert S./ Karpus Zbigniew (Hg.): Schimanski, Kuzorra und andere. Polnische Einwanderer im Ruhrgebiet zwischen der Reichsgründung und dem Zweiten Weltkrieg. 2005.
Die Polen im rheinisch-westfälischen Steinkohlen-Bezirke. 1901.
Frejlich Józef: Polskie wychodźctwo zarobkowe w obwodzie przemysłowym westfalsko-nadreńskim. 1911.
Haida Sylvia: Die Ruhrpolen – Nationale und konfessionelle Identität im Bewusstsein und im Alltag 1871–1918. 2012.
Pobrania
Sklep wydawnictwa:
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Witold Matwiejczyk
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor zgłaszający tekst do publikacji zobowiązany jest do ujawnienia wszystkich autorów uczestniczących w przygotowaniu tekstu oraz (jeśli dotyczy) wskazanie źródeł finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów („financial disclosure”). W wypadku tekstów przygotowanych przez dwóch lub wielu Autorów, Autorzy zobowiązani są do przesłania do Redakcji oświadczenia o wkładzie poszczególnych Autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz wskazaniem Autora/Autorów koncepcji, założeń, metod itp.). Główną odpowiedzialność za tekst ponosi Autor zgłaszający go Redakcji.
Informujemy, że Redakcja Biuletynu Polskiej Misji Historycznej korzysta z programu antyplagiatowego iThenticate, od 2016 roku każdy artykuł jest sprawdzany pod względem oryginalności. Redakcja oświadcza, że wykryte przypadki nierzetelności naukowej będą dokumentowane oraz upubliczniane poprzez powiadomienie odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające Autorów, instytucje i stowarzyszenia naukowe itp.).
Autorzy/Autorki przesyłając artykuł przez stronę APCz składają oświadczenia dotyczące praw autorskich oraz przygotowania artykułu zgodnie z zasadami etycznymi dla prac naukowych. Oswiadczenie jest także dostępne w formie dokumentu word (oświadczenie).
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 167
Liczba cytowań: 0