ISSN PRINT 0208-533X
E-ISSN 2392-1250
Polityka recenzowania
- Wszystkie teksty przesłane do redakcji (poza artykułami recenzyjnymi) podlegają procedurze recenzowania, każdorazowo przez dwóch niezależnych recenzentów; fakt ich przesłania jest równoznaczny ze zgodą autora na przyjęte przez redakcję zasady recenzowania. Wstępnej oceny merytorycznej tekstów i kawalifikacji do dalszej procedury recenzowania dokonuje zespół redakcyjny.
- Zespół redakcyjny tworzy listę recenzentów, rokrocznie aktualizowaną.
- Recenzenci każdego tekstu są wyznaczani przez redaktorów naukowych w zgodzie z ich własnymi kompetencjami.
- Procedura recenzyjna ma charakter dwustronnie anonimowy.
- Sporządzenie recenzji powierza się specjalistom w dziedzinie, której dotyczy recenzowany artykuł. Recenzenci dobierani są w taki sposób, aby nie zachodził pomiędzy autorem i recenzentem konflikt interesów; zachodzi on wówczas, gdy istnieją: bezpośrednie relacje osobiste między autorem i recenzentem (pokrewieństwo, związki prawne), relacje podległości zawodowej, bezpośrednia współpraca naukowa w ciągu ostatnich dwóch lat, afiliacja w tej samej instytucji.
- Recenzenci są zobowiązani do zachowania poufności, w tym szczególnie do nieujawniania osobom trzecim całości lub fragmentów złożonych artykułów, a także prezentowanych w nich tez i ustaleń.
- Recenzja ma formę pisemną i kończy się jednoznaczną konkluzją.
- Autorzy otrzymują recenzję wraz z uwagami Redakcji.
- Ostateczną decyzję o kwalifikacji tekstu do druku podejmują redaktorzy naukowi czasopisma na podstawie recenzji.