Zarządzanie zasobami ludzkimi wobec dynamicznych zmian zachodzących na rynku pracy w Polsce
DOI:
https://doi.org/10.12775/AUNC_ECON.2008.005Słowa kluczowe
zarządzanie zasobami ludzkimi, niedobory pracowników, stabilność kadrAbstrakt
Od momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej obserwuje się dynamiczne zmiany na polskim rynku pracy. Spadek stopy bezrobocia, nasilenie się niedoborów pracowników w wybranych grupach zawodowych oraz wzrost płac powodują pojawienie się nowych wyzwań dla działów personalnych przedsiębiorstw. Jednym z podstawowych problemów zarządzania zasobami ludzkimi staje się utrzymanie w firmie kluczowych pracowników. Istnieje potrzeba bardziej aktywnego i kreatywnego podejścia do sprawowania funkcji personalnej, przede wszystkim w obszarach: rekrutacji, motywowania i komunikowania. W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia strat wynikających ze zwiększonej fluktuacji kadr, pożądane wydaje się wprowadzenie i doskonalenie systemu planowania następstw. Pozyskanie nowego pracownika jest bardziej kosztowne niż utrzymanie dotychczasowego. W warunkach szybko rosnących płac i ograniczonych możliwości finansowych przedsiębiorstw niezbędna staje się intensyfikacja działań w zakresie uelastyczniania systemów płacowych w celu ściślejszego ich powiązania z osiągnięciami pracowników, oraz doskonalenia pozapłacowych czynników motywowania, takich jak: jasno wytyczona ścieżka kariery i rozwoju, docenianie zaangażowania i sukcesów, zapraszanie pracownika do udziału w podejmowaniu decyzji, konkretne wyznaczanie celów i zadań, dobra atmosfera w pracy.
Bibliografia
Bator K., Szaban J. (2008), Elastyczny nie tylko pracownik, „Personel i Zarządzanie”, nr 2.
Bokacki R. S. (2008), Sposób na retencję, „Personel i Zarządzanie”, nr 4.
Dawid-Sawicka M. (2008), Satysfakcja czy rezygnacja, „Personel i Zarządzanie”, nr 3. Deloitte Touche Tohmatsu (2007), Trendy HRM w Polsce w 2007 r., Warszawa.
Główny Urząd Statystyczny, Kwartalna informacja o rynku pracy (2004), Warszawa, czerwiec.
Główny Urząd Statystyczny, Kwartalna informacja o rynku pracy (2008), Warszawa, październik.
KPMG (2008), Migracja pracowników – szansa czy zagrożenie?, Warszawa.
Narodowy Bank Polski (2008), Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w III kwartale 2008 roku, Departament Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych NBP, Warszawa.
Pawłuszewicz-Mantiuk K., Węsierska S. (2008), Drogowskazy HRM, „Personel i Zarządzanie”, nr 6 i 7.
Training Partners (2008), Polska mapa motywacji, http://www.trenerzy.pl
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autorzy, których teksty zostaną przyjęte do publikacji, po uzyskaniu pozytywnych recenzji wydawniczych oraz zaakceptowaniu do publikacji przez Komitet Redakcyjny, podpisują umowę licencyjną.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 513
Liczba cytowań: 0