POLAK O POLAKACH I ŻYD O ŻYDACH. OBRAZY POBRATYMCÓW W EMIGRACYJNEJ POEZJI MARIANA HEMARA
DOI:
https://doi.org/10.12775/AE.2023.018Słowa kluczowe
Marian Hemar, polska literatura emigracyjna, satyraAbstrakt
Tekst stanowi omówienie powojennej twórczości Mariana Hemara (Jan Maria Herscheles), która skupiona jest na sprawach polskich. Poeta nigdy nie przestał być kabareciarzem i wykorzystywał śmiech jako broń przeciw rządzącym w Polsce komunistom oraz wspierającym ich dawnym kolegom po piórze (m.in. Janowi Brzechwie, Andrzejowi Szczypiorskiemu, Kazimierzowi Brandysowi). Oprócz utworów stricte satyrycznych, wykpiwających peerelowskich oficjeli i literatów, wśród wierszy Hemara można znaleźć również takie, w których zawarte zostały uwagi i spostrzeżenia dotyczące środowiska emigracyjnego i/lub Polaków w ogóle. Poeta krytykuje w nich antysemityzm niektórych środowisk, dokonuje rozrachunków z okresem XX-lecia międzywojennego i mitami narodowymi, a zestawiając Polaków z innymi nacjami (Anglikami), wskazuje polskie wady narodowe.
Bibliografia
Bil J., Poetycki świat Hemara (wybrane zagadnienia z twórczości M. Hemara), Wrocław 1999.
Hemar M., Dom jest daleko, Polska wciąż jest blisko. Wybór wierszy i piosenek, wyb. i układ A. K. Kunert, Warszawa 2000.
–, Kiedy znów zakwitną białe bzy. (Utwory wybrane), wyb. i posł. T. Szymański, Kraków 1991.
–, Liberum veto, „Wiadomości” 1946, nr 13.
–, Poezje zebrane: wrzesień 1939 – maj 1945, opr. A. K. Kunert, Łomianki 2006.
–, Termos. Wybór wierszy, Warszawa 1994.
Hemar Marian, [hasło w:] Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik biobibliograficzny, t. 3, red. J. Czachorowska, A. Szałagan, Warszawa 1994.
Kurkiewicz M., W kraju i na emigracji, w walce z komunizmem i we wspomnieniach. O motywie krwi w poezji Mariana Hemara, [w:] Marian Hemar wczoraj i dziś, red. M. Kurkiewicz, R. Mielhorski, Bydgoszcz 2012.
Michałowska T., Kochanowskiego poetyka przestrzeni: kula i pion, „Pamiętnik Literacki” 1978, z. 1.
–, Wizja przestrzeni w liryce staropolskiej, [w:] Przestrzeń i literatura, red. M. Głowiński, A. Okopień-Sławińska, Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk 1978.
Rambowicz P., „Biografia artysty” czy „kronika wybranych czynności twórczych”? – glosa do książki Anny Mieszkowskiej, „Archiwum Emigracji” 2006, z. 1–2 (7–8).
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Roman Bobryk
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 125
Liczba cytowań: 0