Posiadasz nazwę użytkownika oraz hasło do zalogowania się na stronie czasopisma Historia i Polityka?

Wskazówki techniczne dla autorów:

• Materiały do druku należy przesyłać drogą elektroniczną w formacie doc, docx przez Akaemicką Platformę Czasopism lub - wyłącznie w wyjatkowych przypadkach - na adres: hipredakcja@gmail.com.

• Artykuł powinien zawierać:
- informacje o autorze (dokładna afiliacja, adres e-mail, telefon);
- tytuł w języku polskim;
- tytuł w języku angielskim;
- abstrakt w języku polskim;
- abstrakt w języku angielskim;
- słowa kluczowe w języku polskim oraz angielskim;
- treść właściwą (może być podzielona na podrozdziały - w części wstępnej powinny zostać zawarte informacje o źródłach i metodologii tekstu);
- bibliografię.

• Recenzja powinna zawierać:
- w tytule: imię i nazwisko autora recenzji, następnie skrót: (rec.), dwukropek, imię (imiona) i nazwisko autora publikacji, przecinek, tytuł publikacji, przecinek, nazwa wydawnictwa, przecinek, rok i miejsce wydania, przecinek, liczba całkowita stron publikacji;
- treść właściwą.

• Sprawozdań nie publikujemy.
• Tekst powinien mieć postać znormalizowanego komputeropisu: czcionka TNR 12 pkt, odstęp 1,5 wiersza, wyjustowany.
• Artykuł nie powinien przekraczać 15 stron; artykuł recenzyjny 10 stron; omówienia, recenzje 5 stron.
• W artykułach nie należy stosować żadnego formatowania, ani wyróżnień graficznych.
• Do cytatów należy stosować tylko cudzysłów.
• Kursywą należy wyróżniać wyrażenia obcojęzyczne.
• W czasopiśmie obowiązuje standard redagowania przypisów śródtekstowych APA Style.

Styl formatowania APA:
Odsyłacze do cytowanej pracy powinny znajdować się w tekście.

W przypadku prac jednego autora: (Nowak, 2010), Nowak (2010) lub (Nowak, 2010, s. 10) i Nowak (2010, ss. 10–11).
W przypadku prac dwóch autorów: (Nowak, Kowalski, 2005, ss. 5–6) lub Nowak, Kowalski (2005).
Dla prac trzech lub więcej autorów: (Nowak i in., 1998) lub Nowak i in. (1998, ss. 5–6).
Gdy powołujemy się na kilka prac, należy oddzielać je za pomocą średnika: (Nowak, 2010; Kowalski, 2012; Lewandowski i in., 1998).

Zapis bibliograficzny

Książka:
Nazwisko, X. (rok). Tytuł książki. Miejsce wydania: Wydawnictwo.
Kukułka, J. (1978). Problemy teorii stosunków międzynarodowych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Książka napisana pod redakcją:
Nazwisko, X. (red.). (rok). Tytuł książki. Miejsce wydania: Wydawnictwo.
Kącka, K. (red.). (2014). Stosunki międzynarodowe: wokół zagadnień teoretycznych. Toruń: Wydawnictwo Naukowe UMK.

Rozdział w pracy zbiorowej:
Nazwisko, X. (rok). Tytuł rozdziału. W: Y. Nazwisko, B. Nazwisko (red.), Tytuł książki (s. strona początku–strona końca). Miejsce wydania: Wydawnictwo.
Kochanowicz, J. (1989). The Polish Economy and the Evolution of Dependency. W: D. Chirot (red.) The Origins of Backwardness in Eastern Europe (s. 92–130). Berkeley: University of California Press.

Artykuł w czasopiśmie:
Nazwisko, X. (rok). Tytuł artykułu. Tytuł Czasopisma, numer, strona początku–strona końca. DOI: xxxxxx.
Prokop, M. (2017). Typologia reżimów hybrydalnych. Ujęcie teoretyczno-metodologiczne. Historia i Polityka, 21(28), 27–42. DOI: http://dx.doi.org/10.12775/HiP.2017.018.

Artykuł prasowy:
Nazwisko, X. (rok.miesiąc.dzień). Tytuł artykułu. Tytuł gazety, numer, strona początku–strona końca.
Żytnicki, P. (2011.11.2). Bronię tej anarchii. Gazeta Wyborcza, 125, 2–3.

Źródło internetowe:
Nazwisko, X. (rok). Tytuł tekstu. Pobrane z: adres strony internetowej.
Malak, K. (2016). Typologia bezpieczeństwa. Nowe wyzwania. Pobrane z: http://stosunki-miedzynarodowe.pl /bezpieczenstwo/954-typologia-bezpieczenstwa-nowe-wyzwania.

Prawa autorskie

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu respektuje prawo do prywatności i ochrony danych osobowych autorów.
Dane autorów nie są wykorzystywane w celach handlowych i marketingowych. Redaktorzy i recenzenci są zobowiązani do zachowania w poufności wszelkich informacji związanych ze złożonymi do redakcji tekstami.

Autor, zgłaszając swój tekst wyraża zgodę na wszystkie warunki i zapisy umowy licencyjnej (określającej prawa autorskie) z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.