Stadt, Universität, Archiv. Das Archiv der Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main
DOI:
https://doi.org/10.12775/BPMH.2011.008Abstrakt
Miasto, uniwersytet, archiwum. Archiwum Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menen
Uniwersytet we Frankfurcie nad Menem został założony w 1914 roku. Był to pierwszy uniwersytet fundacyjny w Niemczech, środki finansowe na utrzymanie tej instytucji miały pochodzić od obywateli tego miasta. Dzieje tej uczelni to nie tylko część historii Frankfurtu, lecz także historii nauki i oświaty XX wieku. Archiwum uniwersytetu frankfurckiego istnieje od 2002 roku i wypełnia zadania archiwum państwowego na Uniwersytecie. Od sierpnia 2003 można znaleźć informacje o nim na portalu internetowym UNESCO. Instytucja ta należy do największych archiwów uniwersyteckich w Niemczech. Archiwum posiada własny statut. Na jego zasób składa się ponad 5000 metrów bieżących akt, zbiór fotografii i liczący około 7500 jednostek oraz 50 spuścizn profesorskich. W archiwum działa również biblioteka podręczna, w której znajduje się ponad 3000 tytułów. Archiwum jest instytucją publiczną, z założenia dostępną wszystkim zainteresowanym. Służy badaniom naukowym, kształceniu ogólnemu i studiowaniu na uniwersytecie oraz wspomaga administrację w jej zadaniach. Archiwum uniwersytetu jest również jego skarbcem: obok dokumentów fundacyjnych czy umów, w jego magazynach są przechowywane pieczęcie, medale oraz dzieła sztuki.
Tłumaczenie/Übersetzt von Renata Skowrońska
Pobrania
Sklep wydawnictwa:
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszający tekst do publikacji zobowiązany jest do ujawnienia wszystkich autorów uczestniczących w przygotowaniu tekstu oraz (jeśli dotyczy) wskazanie źródeł finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów („financial disclosure”). W wypadku tekstów przygotowanych przez dwóch lub wielu Autorów, Autorzy zobowiązani są do przesłania do Redakcji oświadczenia o wkładzie poszczególnych Autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz wskazaniem Autora/Autorów koncepcji, założeń, metod itp.). Główną odpowiedzialność za tekst ponosi Autor zgłaszający go Redakcji.
Informujemy, że Redakcja Biuletynu Polskiej Misji Historycznej korzysta z programu antyplagiatowego iThenticate, od 2016 roku każdy artykuł jest sprawdzany pod względem oryginalności. Redakcja oświadcza, że wykryte przypadki nierzetelności naukowej będą dokumentowane oraz upubliczniane poprzez powiadomienie odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające Autorów, instytucje i stowarzyszenia naukowe itp.).
Autorzy/Autorki przesyłając artykuł przez stronę APCz składają oświadczenia dotyczące praw autorskich oraz przygotowania artykułu zgodnie z zasadami etycznymi dla prac naukowych. Oswiadczenie jest także dostępne w formie dokumentu word (oświadczenie).
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 353
Liczba cytowań: 0