Hipertekstowe inspiracje w analogowo-książkowym opowiadaniu o Toruniu
DOI:
https://doi.org/10.12775/SE.2022.00041Słowa kluczowe
książki o Toruniu, kultura Toruń, dzieje Torunia, toruniajki, nowobajki, Toruń SPACErkiem, wizja miasta zależy od ciebie, miasto, historia, tożsamość, dziedzictwo kulturowe, ToruńAbstrakt
Tekst jest refleksją poświęconą publikacjom Katarzyny Kluczwajd dotyczącą przenikania nowego sposobu przekazywania wiedzy i nowego języka nowych mediów do książek opartych na badaniach naukowych oraz służących edukacji. Czy i jak udaje się ten mariaż? Czy poszukiwania nietradycyjnego sposobu przekazywania wiedzy o mieście, kreatywnego w tym celu połączenia historii i literatury, z coraz szybciej zmieniającym się światem i jego percepcją, przynoszą coś nowego?
Toruń jest… jaki? Wizja miasta zależy od Ciebie (2010) – to pierwsza książka o Toruniu do czytania nieliniowego, z założeniem kreatywnej roli użytkownika – to on ma tworzyć wizję „swojego miasta”. Tom miał składać się z luźnych kart do własnego przez czytelnika „organizowania” wedle kilkunastu zarysowanych w tekście wątków tematycznych i / lub wyszczególnionych kluczy-szukaczy (topografia, chronologia, stylistyka, dziedziny).
Cztery książeczki serii Toruń SPACErkiem (2015–2017), także do czytania niesekwencyjnego, zostały pomyślane jako zespół orbit kosmosu toruńskiego dziedzictwa kulturowego – SPACE / SPACErkiem. Intertekstualność obecna jest w formie gier słownych i typograficznych zabaw. Wiedza stanowi pretekst do swego rodzaju zabawy, czyli serii tej bliżej już do przesłania nowych mediów, które ludyczność stawiają przed nauką, niż do literatury popularno-naukowej.
Bibliografia
Bazarnik K., 2003, Krótkie wprowadzenie do liberatury, „ER(R)GO”, nr 2.
Bieńkowski R., Intertekstualność w grafice, czyli związek kreatywny, „Magazyn GrafMag”, https://grafmag.pl/artykuly/intertekstualnosc-w-grafice-czyli-zwiazek-kreatywny (dostęp: 3.03. 2021).
Branny-Jankowska E., 2009, Cybertekst. Metodologia i interpretacja, Kraków, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/38328/branny-jankowska_cybertekst_metodologia_i_interpretacja.pdf?sequence=1&isAllowed=y, (dostęp: 3.03.2021).
Fajfer Z., 2010, Liberatura, czyli literatura totalna. Teksty zebrane z lat 1999–2009, pod red. K. Bazarnik, Kraków.
Gombrich E., 1981, Sztuka i złudzenie. O psychologii przedstawiania obrazowego, tłum. J. Zarański, Warszawa.
Kluczwajd K., 2010, Toruń jest… jaki? Wizja miasta zależy od Ciebie, fot. A. R. Skowroński, Toruń.
Kluczwajd K., 2015, Krzyżacka ORBIta, Toruń.
Kluczwajd K., 2015, PierniCZANa orbita, Toruń.
Kluczwajd K., 2016, AStronomiczna orbita, Toruń.
Kluczwajd K., 2017, kiNOWO-filMOWA orbita, Toruń.
Kluczwajd K., 2018, Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki (niekoniecznie dla najmłodszych), Gdynia.
Kluczwajd K., 2021, PODgórzajki, czyli podtoruńsko-podgórskie bajki (niekoniecznie dla najmłodszych), oprac. graf. K. Snochowski, Gdynia.
Kluczwajd K., Skowroński A. R., 2010, Toruń jest… jaki? Wizja miasta zależy od Ciebie, Toruń.
Manovich L., 2006, Język nowych mediów, wyd. 2, Warszawa.
Nycz R., 1990, Intertekstualność i jej zakresy: teksty, gatunki, światy, „Pamiętnik Literacki”, nr 2 (81).
Pisarski M., 2011, Hipertekst a intertekstualność. Powinowactwa i rozbieżności, „Porównania. Czasopismo poświęcone zagadnieniom komparatystyki literackiej oraz studiom interdyscyplinarnym”, nr 8.
Szary-Matywiecka E., Intertekstualność, https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/intertekstualnosc;3915178.html (dostęp: 3.03.2021).
Zdunkiewicz-Jedynak D., 2016, Intertekstualność współczesnej komunikacji internetowej. Intertekstualne odwołania wewnątrzgatunkowe w memach, „Poznańskie Spotkania Językoznawcze”, nr 32.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Katarzyna Kluczwajd
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 352
Liczba cytowań: 0