Poetyka ilustracji. O znaczeniu obrazów w twórczości C. S. Lewisa
DOI:
https://doi.org/10.12775/SE.2020.0006Słowa kluczowe
C. S. Lewis, ilustracja, Pauline Baynes, Opowieści z Narnii, związku tekstu i ilustracjiAbstrakt
W artykule podjęto refleksję nad miejscem ilustracji w doświadczeniach i twórczości C. S. Lewisa. Przyjrzenie się interakcjom autora z obrazem na kolejnych etapach jego rozwoju (jako dziecka i dorosłego, czytelnika i autora) prowadzi bezpośrednio do kwestii przebiegu i efektów jego współpracy z ilustratorką Opowieści z Narnii Pauline Baynes. Zasadniczą część artykułu stanowi analiza relacji tekstu i obrazu przeprowadzona na podstawie otwierającej cykl powieści – Lwa, czarownicy i starej szafy. Jej punktem wyjścia jest natomiast postulat Marka Oziewicza, by warstwę graficzną utworu traktować jako równoległą do warstwy fabularnej „opowieść obrazów”. Na poziomie strukturalnym i analitycznym pozwala to rozpoznać w ciągu ilustracji cechy utworów fabularnych, dające się określić wspólnym mianem poetyki obrazu. Tak zarysowana perspektywa umożliwia uwypuklenie znaczeniotwórczej i formacyjnej roli ilustracji.Bibliografia
Brown D., 2005, Inside Narnia: A Guide to Exploring The Lion, the Witch and the Wardrobe, Michigan.
Carpenter H., 1999, Inklingowie: C. S. Lewis, J. R. R. Tolkien, Charles Williams i ich przyjaciele, tłum. Z. A. Królicki, Poznań.
Hooper W., 2007, Past Watchful Dragons: The Origin, Interpretation, and Appreciation of the Chronicles of Narnia, Eugene.
Kaniewska B., 2016, O ważności obrazków, czyli ilustracja w książce dziecięcej, w: Literatura w kręgu sztuki. Tematy – konteksty – medialne transformacje, pod red. S. Wysłouch i B. Przymuszały, Poznań.
Lewis C. S., 1982, It All Began with a Picture, w: Of This and Other Worlds, London.
Lewis C. S., 2002, Lew, czarownica i stara szafa, tłum. A. Polkowski, Poznań.
Lewis C. S., 2010, Zaskoczony Radością, tłum. M. Sobolewska, Kraków.
Oziewicz M., 2005, Magiczny urok Narnii. Poetyka i filozofia „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa, Kraków.
Schackel P. J., 2011, Imagination and Arts in C. S. Lewis Journeying to Narnia and Other Worlds, Columbia.
Słońska I., 1969, Psychologiczne problemy ilustracji dla dzieci, Warszawa.
Tolkien J. R. R., 2000, O baśniach, w: Drzewo i liść – Mythopoeia, tłum. J. Kokot, J. Z. Lichański, K. Sokołowski, Poznań.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 1869
Liczba cytowań: 0