Kalendarze pomorskie ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu
DOI:
https://doi.org/10.12775/TSB.2009.019Słowa kluczowe
kalendarze, digitalizacja, ToruńAbstrakt
Biblioteki naukowe są instytucjami kultury działającymi w powiązaniu z tradycją i wypełniającymi bardzo ważne zadania polegające na zabezpieczaniu i popularyzacji dziedzictwa kulturowego. Szybki rozwój cywilizacji spowodował, że współczesne biblioteki naukowe wykorzystują w swej działalności technologie informatyczno-komunikacyjne, w tym digitalizację, dzięki czemu mogą czynnie uczestniczyć w procesie globalizacji i tworzenia społeczeństwa informacyjnego. Artykuł prezentuje projekt pt. „Kalendarze pomorskie z XIX i pierwszej połowy XX wieku ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu - digitalizacja i udostępnienie on-line w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej”, który uruchomiony został w 2008 r. W jego ramach opracowano i udostępniono w zasobach cyfrowych 16 tytułów kalendarzy (75 roczników) wydawanych w południowych powiatach przedwojennego województwa pomorskiego. W artykule podjęto próbę omówienia realizacji projektu oraz dokonano prezentacji przykładów najciekawszych kalendarzy pochodzących ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.Bibliografia
A. R., Dawne kalendarze toruńskie, „Kalendarz Pomorski na rok 1928”, s. 36−40.
Bibliografia czasopism pomorskich: województwo bydgoskie, pod. red. H. Baranowskiego, Toruń 1960.
Do naszych Czytelników, „Kalendarz Pomorski na rok 1928”, s. 2.
Kronika Górnej Grupy, „Jubileuszowy Kalendarz Słowa Bożego na rok 1949”, s. 31−33.
Ku chwale Maryi: reportaż z działalności Instytutu Różańcowego, „Kalendarz Królowej Różańca Świętego na rok 1939”, s. 33−35.
Stanisław Kubista. W: Wikipedia. Wolna Encyklopedia [on-line] [dostęp 15 lipca 2009]. Dostępny w World Wide Web: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Kubista.
Wójcik E., Kalendarze dwudziestolecia międzywojennego: dzieje problemy literatury i kultury, bibliografia, Kraków 2000, s. 41−64.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 386
Liczba cytowań: 0