MIĘDZY HISTORIĄ A TERAŹNIEJSZOŚCIĄ. WSPÓŁCZESNE PRZYKŁADY ODCHODZENIA OD ETYKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ W POLSKIM HARCERSTWIE
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPLP.2021.007Klíčová slova
harcerstwo, kłamstwo, młodzież, rozwój, sekularyzm, wartości, wolność religijnaAbstrakt
Harcerstwo to wspólnota, która dzięki swojej metodzie wychowuje ludzi młodych. Nie jest to grupa parafialna, ale założyciel skautingu – Robert Baden-Powell oparł ją na wartościach chrześcijańskich. Wskazują na to liczne dokumenty wydane przez władze związku w ciągu kilkudziesięciu lat. Metody te jednak ewoluowały i nie są tak przejrzyste jak to było na początku. W drużynach harcerskich coraz bardziej widoczne jest zjawisko odchodzenia od etyki chrześcijańskiej, aby w imię fałszywie rozumianej tolerancji harcerstwo budowało swą tożsamość na obcych religijnie, kulturowo i cywilizacyjnie prądach współczesnych. Jest to problem, przed którym staje dzisiejsze harcerstwo, a szczególnie osoby odpowiedzialne za
wychowanie duchowe i religijne młodych harcerzy i skautów.
Reference
Baden-Powell R., Aids to Scoutmastership, London 1920.
Gąsiorowska E., Wychowawcza rola przyrzeczenia i prawa harcerskiego, in: W poszukiwaniu przygody, E. Maryniarczyk, E. Kulczyk-Prus, Łódź 2013, pp. 46–50.
Klepacz R., Dyskusja o wychowaniu duchowym i o wychowaniu religijnym, „Czuwaj” 383 (2020) 1, pp. 15-19.
Kłosowski M., Harcerstwo – wspólnota, która wpływa na proces realizowania się młodzieży, „Pedagogika Katolicka” 26 (2020), pp. 89-97.
Laboratory of Religious Freedom, Report presenting cases of violations of the right to religious freedom in Poland in 2020, Pelplin 2021. (Published Online
Luzar, M., „Biuletyn Działu Duszpasterskiego Naczelnictwa Związku Harcerstwa Polskiego”, April, 1935.
Małkowski A., O wychowanie skautowe, Chicago 1915.
Roszak P., Współczesne przejawy wrogości wobec religii w perspektywie Europejskiej, in: Prześladowani. Przemoc i dyskryminacja na tle religijnym we współczesnym świecie, red. K. Chołaszczyński, P. Roszak, J. Wiśniewski, Toruń 2020, pp. 37–54.
Wieczorek B., Homoseksualizm, Warsaw 2017.
Zellma A., Buchta R., Cichosz W., The (non)transgrssive character of religious education form children and youn people in Polisch schools, “British Journal of Religious Education” 2021, p. 1-15 (Published Online 18 Feb 2021: The (non) transgressive character of religious education for children and young people in Polish schools: British Journal of Religious Education: Vol 0, No 0 (tandfonline. com)).
Stahování
Publikováno
Jak citovat
Číslo
Sekce
Licence
Tato práce je licencována pod Mezinárodní licencí Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0.
Stats
Number of views and downloads: 392
Number of citations: 0