O czasopiśmie
Zakres i zasięg czasopisma
Polish Yearbook of Environmental Law to opracowanie angielskojęzyczne, którego celem jest przybliżenie zagadnień polskiego prawa ochrony środowiska czytelnikowi angielskojęzycznemu. W PYEL publikowane są artykuły polskich autorów, niepublikowane wcześniej ani w języku polskim ani w języku angielskim. Polish Yearbook of Environmental Law wydawany jest przez Wydawnictwo Naukowe UMK w Toruniu. Partnerem projektu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, dofinansowujący wydanie czasopisma. Polish Yearbook of Environmental Law jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, stąd też rozprowadzanie egzemplarzy poszczególnych numerów jest nieodpłatne. W pierwszej kolejności wysyłka prowadzona jest z przeznaczeniem dla bibliotek uczelni wyższych, urzędów administracji publicznej, sądów administracyjnych. Osoby prywatne mogą również otrzymać egzemplarze, jednakże pod warunkiem dostępności po dokonaniu podstawowej wysyłki.
Proces recenzji
Teksty nadsyłane do PYEL są recenzowane zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz zasadami obowiązującymi w czasopismach naukowych (formularz recenzji).
Proces recenzowania przebiega dwuetapowo:
1. Na wstępie zgłoszone artykuły podlegają procedurze kwalifikacji przez Komitet Redakcyjny. Na tym etapie odbywa się równiez proces I recenzji.
2. Po uzyskaniu pozytywnej oceny, artykuły są anonimowo kierowane do niezależnych recenzentów, z zastrzeżeniem, że autorzy i recenzenci nie znają swojej tożsamości („double-blind review proces”). Szczególną uwagę zwraca się, by między autorami i recenzentami nie istniały tzw. bliskie relacje osobiste. Redakcja przywiązuje ogromną wagę do tego, żeby recenzentem nie była osoba z macierzystej jednostki autora tekstu.
3. Na podstawie uzyskanych ocen redakcja podejmuje decyzję o: odrzuceniu publikacji, przyjęciu jej do druku lub odesłaniu jej do autora z uwagami recenzentów w celu naniesienia poprawek.
Harmonogram publikacji
Harmonogram zgłaszania opracowań do PYEL 2017:
- 30 kwietnia 2017 - przyjmowanie wstępnych zgłoszeń opracowań
- 30 czerwca 2017 - przyjmowanie gotowych opracowań
- 1 lipca - 15 sierpnia 2017 - etap recenzowania i I korekty językowej
- 16 sierpnia - 30 września 2017 - poprawki po recenzji, skład oraz II korekta językowa
Polityka otwartego dostępu
Periodyk oferuje dostęp do zawartości w systemie Open Access na zasadach licencji niewyłącznej Creative Commons (CC BY-ND 3.0).
Rada Naukowa
prof. dr hab. Wojciech Radecki
prof. dr hab. Marek Górski
prof. avv. Lorenzo Schiano di Pepe
prof. dr. iur. Eike Albrecht
dr hab. Ewa Katarzyna Czech, prof. UwB
prof. dr hab. Bartosz Rakoczy
dr hab. Zbigniew Bukowski, prof. UKW
Recenzenci
prof. dr hab. Bartosz Rakoczy
dr hab. Ewa Katarzyna Czech, prof. UwB
dr hab. Zbigniew Bukowski, prof. UKW
dr hab. Adam Habuda, prof. INP PAN
dr hab. Anna Haładyj, prof. KUL
dr hab. Katarzyna Witkowska-Chrzczonowicz, prof. UMK
dr Jacek Trzewik
Historia czasopisma
Polish Yearbook of Environmental Law to opracowanie powstałe w 2011 roku. Inicjatorami projektu był prof. dr hab. Bartosz Rakoczy oraz dr Karolina Karpus przy wsparciu doktorantów z Katedry Prawa Ochrony Środowiska w Toruniu. Aktualnie Redaktorem naczelnym czasopisma jest prof. dr hab. Bartosz Rakoczy, Sekretarzem naukowym - dr Małgorzata Szalewska.