ROLA MEDIÓW W KREOWANIU POSTRZEGANIA WIZERUNKU PLACÓWEK OCHRONY ZDROWIA W POLSCE
DOI:
https://doi.org/10.12775/4077Słowa kluczowe
wizerunek szpitala, media relations, współpraca z mediami, mediaAbstrakt
Wstęp. Media dysponują potężnym zbiorem różnorodnych technik i narzędzi, pozwalających na kreowanie pewnej rzeczywistości społecznej. Obecnie w mediach wciąż toczą się burzliwe dyskusje na temat niekorzystnej sytuacji w ochronie zdrowia. Celem niniejszej pracy było więc określenie roli mediów w kreowaniu postrzegania wizerunku placówek ochrony zdrowia w Polsce.
Materiał i metody. Badaniem objęto losowo wybranych studentów oraz absolwentów największych polskich uczelni wyższych. Badana grupa liczyła 1160 osób (75% kobiet oraz 25% mężczyzn). Miejscem zamieszkania 38% respondentów jest miasto powyżej 500 tys. mieszkańców, a 16% uczestników badania to mieszkańcy wsi. W realizacji celu badania wykorzystano anonimową ankietę, składającą się z 32 pytań, zamieszczoną na stronie internetowej.
Wyniki. 16,44% respondentów uznało, iż media są wiarygodnym źródłem informacji o ochronie zdrowia. Nie stwierdzono zależności pomiędzy oceną wiarygodności mediów a miejscem zamieszkania respondentów. Według 71% ankietowanych, sposób w jaki media przedstawiają informacje dotyczące służby zdrowia ma wpływ na ich ocenę i nastawienie do systemu ochrony zdrowia. Cechą, która determinuje ocenę wpływu mediów na nastawienie do systemu ochrony zdrowia jest płeć. Wnioski.
Wyniki uzyskane w niniejszej pracy sugerują, że media odgrywają znaczącą rolę w kreowaniu wizerunku placówek ochrony zdrowia w Polsce. Z tego względu, kształtowanie prawidłowych relacji z mediami powinno stać się częścią aktywności każdej organizacji ochrony zdrowia.
Bibliografia
Budzyński W.: Public relations, strategia i nowe techniki kreowania wizerunku. Poltex. Warszawa, 2008: 26-28, 81-88, 147-152.
Rozwadowska B.: Public relations w teorii, praktyce, perspektywie. Studio EMKA, Warszawa, 2002: 25.
Staszewski R.: Media relations w szpitalu - czyli jak nas widzą, tak nas piszą. Profesjonalizm w Instytucjach Opieki Zdrowotnej - poradnik dla pracowników, Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej i budżetu Państwa w ramach projektu: Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji kadry medycznej na rzecz profesjonalizmu w ochronie zdrowia, Poznań, 2008: 85-107.
Stępień W.: Kto, co i jak kształtuje opinię publiczną dotyczącą ochrony zdrowia w Polsce? Procesy przekształceń w ochronie zdrowia: bariery i możliwości. Putz J. (red.), IPIS, Warszawa, 2002: 10-196.
Samardakiewicz M.: Postrzeganie systemu ochrony zdrowia w świetle ostatnich doniesień medialnych Onkologia polska 11/2008: 45-48.
Baum E., Staszewski R.: Wyzwania ochrony zdrowia. Pielęgniarstwo, geriatria, sekretariat medyczny w aspekcie etyki, opieki medycznej i zarządzania, Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Poznań, 2009: 73-89.
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 0
Liczba cytowań: 0