POWTARZALNOŚĆ INTRARATER MANUALNEGO BADANIA OPORU TKANKOWEGO DLA MIĘŚNIA TRÓJGŁOWEGO ŁYDKI
DOI:
https://doi.org/10.12775/4052Słowa kluczowe
opór mięśniAbstrakt
Pierwszy opór podczas biernego wydłużania mięśni jest bardzo istotnym czynnikiem zarówno w diagnostyce, jak i w terapii wielu schorzeń układu ruchu. Wiele metod terapeutycznych wykorzystuje tą specyficzna długość mięśnia jako punkt odniesienia w wykonywanych technikach. Wszystkie one zakładają że terapeuta jest w stanie wyczuć moment pierwszego oporu podczas manualnego testowania mięśni w sposób dokładny i powtarzalny. W przedstawianej pracy to założenie w części powtarzalności oceny poddane zostanie weryfikacji. W pracy wykorzystano wyniki 34 badań, przeprowadzonych na 17 uczestnikach, zarówno kobietach jak i mężczyznach, o średniej wieku 35,6 (±8,5). Każdy test składał się trzech prób wykonania biernego zgięcia grzbietowego stopy, wykonywanych przez jednego terapeutę, doświadczonego w pracy z pacjentami z zaburzeniami ruchu. Kąt w stawie skokowym oraz szacowana długość mięśnia trójgłowego łydki była zapisywana w czasie rzeczywistym przez system ZEBRIS wyposażony w zestaw 4 aktywnych markerów ultradźwiękowych. Wyniki badania pokazują że zarówno odchylenie standardowe jak i rozbieżność między skrajnymi wynikami w poszczególnych testach zarówno dla zgięcia w stawie, jak i długości mięśnia wyniosło poniżej odpowiednio 1 stopnia i 1 milimetra. Wartość średnia błędu standardowego podczas pomiaru poszczególnych testach zarówno dla zgięcia w stawie jak i długości mięśnia wyniosła poniżej odpowiednio 0,5 stopnia i 0,5 milimetra. To prowadzi do wniosku że manualne testowanie pierwszego oporu mięśnia podczas biernego ruchu wykonywane przez doświadczonego terapeutę cechuje się bardzo dobrą powtarzalnością.Bibliografia
Kaltenborn FM „Kręgosłup. Badanie manualne i mobilizacja.“ Wydawnictwo Rolewski, Toruń, 1998.
Lewit K „Terapia manualna w rehabilitacji chorób narządu ruchu” III wyd. ZL Natura, 2001.
Maitland G.D “Vertebral Manipulation” 6th Edition, Butterworths, London 2001.
Lisowski J, Hagner W “Terapeutyczna moc rozciągania mięśni. Ćwiczenia w procesie autoterapii I profilaktyki najczęstszych dolegliwości I dysfunkcji narządu ruchu” Remedium, Włocławek 2005.
Cyriax JH., Cyriax PJ “Cyriax’s Illustrated Manual of Orthopaedic Medicine” Butterworth-Heinemann Ltd, Oxford 1993.
Magee DJ .Orthopedic Physical Assessment. Wyd IV. Pennsylvania, Philadelphia: Elsevier Sciences; 2002.
Kaltenborn FM „Manualne mobilizacje stawów kończyn.“ Wydawnictwo Rolewski, Toruń, 1996.
Myers WT "Anatomy Trains" I ed. Churchill Livingstone, 2001.
Kase K, Wallis J, Kase T "Clinical therapeutic applications of the Kinesiotaping Method", KinesioTaping Association, 2003.
Rakowski A “Kręgosłup w stresie. Jak pokonać ból i jego przyczyny” III wyd, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2001.
Kaltenborn FM, Kaltenborn TB, Vollowitz E “Manual Mobilization of the Joints, Vol.III. Traction- Manipulation of the Extremities and Spine: Basic Thrust Techniques” Norli, 2008.
Triano JJ (2001) Biomechanics of spinal manipulative therapy, The Spinal Journal vol. 1, Pp.121-130.
Błaszczyk JW „Biomechanika Kliniczna” Wydawnictwo Lekarskie PZWL; Warszawa 2004.
Bober T, Zawadzki J „Biomechanika układu ruchu człowieka” Wyd. 2. Wydawnictwo BK, Wrocław 2003.
Dylewski M, Rzepka R (2009) “Możliwości obiektywnej oceny postawy ciała z wykorzystaniem czynnych i biernych markerów.” W: Nowotny J. (red.): Wady postawy ciała u dzieci i młodzieży. Wydawnictwo Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej, Bielsko- Biała, 75-84.
Chateau H, Girard D, Degueurce C, Denoix J-M (2003) „Methodological considerations for using a kinematic analysis system based on ultrasonic triangulation” ITBMRBM Volume 24, Issue 2, Pages 69-78.
“WinData 2x for Windows. Operating instructions” ZEBRIS MEDICAL Gmbh Isny im Allgau, 2006.
Będziński R „Biomechanika Inżynierska. Zagadnienia wybrane” Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1997.
Brumagne S, Cordo P, Lysens S, Verschueren S, Swinnen S. (2000) The role of paraspinal muscle spindles in lumbosacral position sense in individuals with and without low back pain. Spine;25(8):989-94. DOI: http://dx.doi.org/10.1097/00007632-200004150-00015
Cholewicki J, van Diee¨n JH, Arsenault AB (2003) Muscle function and dysfunction in the spine. J Electromyogr Kinesiol 13:303-304.
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 0
Liczba cytowań: 0