Wspierająca, opiekuńcza i edukacyjna rola pielęgniarki wobec pacjenta pediatrycznego z zespołem FAS – studium indywidualnego przypadku
DOI:
https://doi.org/10.21784/IwP.2024.023Słowa kluczowe
dziecko z alkoholowym zespołem płodowym FAS, zachowania agresywne, rola pielęgniarki w opiece nad dzieckiem, problem pielęgnacyjny, proces pielęgnowania, planowane interwencje pielęgniarskie, studium indywidualnego przypadku, ICNPAbstrakt
Wstęp. Spożywanie alkoholu w ciąży może powodować nieodwracalne uszkodzenia organizmu dziecka i prowadzić do tzw. zespołu alkoholowego płodowego (FAS, Fetal Alcohol Syndrome) charakteryzującego się wieloma trwałymi defektami rozwojowymi, zarówno neurologicznymi, jak i fizycznymi, które niosą potem ogromne trudności dla dziecka przez jego całe życie.
Cel. Celem niniejszej pracy jest rozpoznanie problemów pielęgnacyjnych i wskazanie zadań pielęgniarki wobec pacjenta pediatrycznego z zespołem FAS.
Prezentacja przypadku. Pacjent, mający 7 lat i 6 miesięcy, został przyjęty do oddziału w celu przeprowadzenia badań kontrolnych z powodu limfadenopatii, będący jednocześnie pacjentem ze stwierdzonym zespołem FAS. W dniu przyjęcia jego stan był dobry. Aktualnie od kilku dni pacjent skarży się na duszność, a w dniu przyjęcia notowano gorączkę o temperaturze 38˚C. Dodatkowo dziecko często odmawia spożycia posiłków, a po zjedzeniu zupy mlecznej wystąpiła biegunka. Pacjent posiada założoną kaniulę obwodową umieszczoną na prawej dłoni. U dziecka pojawiają się objawy autoagresji, takie jak budzenie się w nocy i uderzanie głową w barierki łóżka, oraz stany depresyjne. Dotychczasowe obserwacje wskazują, że dziecko nie wypowiada się. Ze względu na powyższe, stan pacjenta wymaga ciągłej obserwacji. Mimo pobytu w placówce opiekuńczej, na oddziale będzie pojawiać się matka pacjenta, która potrzebuje edukacji w zakresie opieki nad dzieckiem cierpiącym na duszność i przejawy autoagresji.
Wnioski. Pielęgniarka sprawująca opiekę nad dzieckiem z alkoholowym zespołem płodowym zobowiązana jest do uważnego i stałego monitorowania stanu zdrowia pacjenta oraz jego odpowiedzi na zastosowane leczenie i zastosowane techniki pomagające mu prawidłowo funkcjonować. Wymagane jest całościowe oraz indywidualne podejście wobec pacjenta, ale także wprowadzenie konkretnej edukacji wobec opiekunów chorego dziecka.
Bibliografia
Ślusarska B., Zarzycka D., Zahradniczek K. (red.) Podstawy pielęgniarstwa. Podręcznik dla studentów i absolwentów kierunków pielęgniarstwo i położnictwo, Tom 1. Złożenia teoretyczne, Wyd. Czelej 2017.
Piekacz A., Wielowymiarowość Diagnozy i Terapii FSD, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2020.
Ogrodzińska-Mazur E., Szuścik U., Oelszlaeger-Kosturek B. Pedagogika zmiany w edukacji dziecka, Wydawnictwo Impuls, Kraków 2020:127–137.
Banach M., Matejek J., W trosce o zdrowie dziecka i twoje. Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) –kompendium wiedzy, Wydawnictwo Scriptum, Kraków 2016.
2Baranowska A. Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) jako zagrożenie dla rozwoju dziecka./Fetal Alcohol Syndrom (FAS) as threat to a child’s development. Magazyn Journal of Education, Health and Sport 2016;(7):78–85.
Komorowska A., Opieka nad kobietą i dzieckiem z zespołem FAS, Instytut Nauk o zdrowiu Wydawnictwo PWSZ 2018;(6):46–49.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Justyna Czyżewska

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 134
Liczba cytowań: 0