Transplantologia - czy nasza decyzja za życia ma znaczenie?
DOI:
https://doi.org/10.21784/IwP.2024.012Słowa kluczowe
transplantologia, człowiek, decyzja, wolaAbstrakt
Wstęp. Nie od dziś wiadomo, że istnieją na świecie choroby, które wymagają od medycyny o wiele więcej niż mogłoby się wydawać. Złotym środkiem na tego typu schorzenia stała się transplantologia, dziedzina medyczna, która dzięki swojemu prężnemu działaniu i rozwojowi pomogła wielu chorym, stając się niejednokrotnie jedyną metodą leczenia schyłkowej niewydolności narządów. Niestety liczba dawców w porównaniu do liczby biorców ma tendencje spadkową, co doprowadza do pogorszenia stanu zdrowia, a nawet i zgonu potencjalnego biorcy. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, a najistotniejszym elementem jest nasza decyzja podjęta za życia, która po naszej śmierci staje się otwartą bramą do ratowania potrzebujących osób i nie pozostawia wątpliwości w sercach rodzin.
Cel. Celem pracy było przybliżenie istoty podejmowania za życia decyzji odnośnie naszej woli, czy po śmierci wyrażamy zgodę na oddanie narządów potrzebującym chorym.
Materiał i metody. Metoda zastosowana w pracy to analiza literatury i doświadczenia własne z ramienia koordynatora szpitalnego.
Przegląd. Transplantologia, określana mianem potężnej siły w polskiej medycynie, ciągle boryka się z przeciwnościami na wielu płaszczyznach, stając się tematem tabu. Z roku na rok rośnie liczba oświadczeń wpływających do Poltransplantu dotyczących braku zgody na pobranie narządów, nie tylko po śmierci, ale i za życia - do przeszczepów rodzinnych. Nie bierzemy pod uwagę, że „narząd” nie jest lekiem refundowanym przez ministerstwo, tylko przez ludzi i ich rodziny.
Wnioski. Pomimo tego, że Polacy są nazywani egocentrykami, rzadko spotyka się uświadomioną rodzinę dawcy odnośnie jego woli. Często decyzja spada na rodzinę, która kierując się swoim dobrem nie zgadza się na pobranie narządów od zmarłego już potencjalnego dawcy. Brak świadomości, brak rozmowy, a czasami brak empatii pozwala na odebranie komuś szansy na lepsze bądź często po prostu życie. Dlatego tak bardzo ważna jest nasza decyzyjność, która pozwoli koordynatorom szpitalnym bądź rodzinie postępować zgodnie z sumieniem potencjalnego dawcy.
Bibliografia
https://sjp.pwn.pl/slowniki/decyzja.html [access: 9 July 2023].
Kobryń A., Kobryń K., Dudar B. Pobranie wielonarządowe. [in:] Rolka H., Kowalewska B., Jankowiak B., Krajewska-Kułak E. (ed.): Transplantologia i pielęgniarstwo transplantacyjne. Wydawnictwo PZWL. Warsaw 2017:124-129.
http://www.poltransplant.org.pl/, [access: 9 July 2023].
Krakowczyk Ł., Maciejewski A. Przeszczepianie twarzy. [in:] Rolka H., Kowalewska B., Jankowiak B., Krajewska- Kułak E. (ed.) Transplantologia i pielęgniarstwo transplantacyjne. Wydawnictwo PZWL. Warsaw 2017.
Rolka H., Kowalewska B., Jankowiak B., Krajewska-Kułak E. Ewaluacja postaw społeczeństwa wobec transplantologii [in:] Rolka H., Kowalewska B., Jankowiak B., Krajewska-Kułak E. (ed.): Transplantologia i pielęgniarstwo transplantacyjne. Wydawnictwo PZWL. Warsaw 2017.
Nogal H., Wiśniewska E., Antos E. Transplantacje narządów w perspektywie transkulturowej. Warsaw 2016.
Milaniak I., Dębska G. Wykorzystanie modelu pielęgniarstwa Virginii Henderson w opiece nad potencjalnym dawcą narządów ze śmiercią mózgu. 2017:276-278.
Popławska A. Stwierdzenie śmierci mózgowej i możliwości pobrania narządów i tkanek od zmarłego w świetle polskiego prawa. Neurologia po Dyplomie 2023;01.
Rolka H., Kowalewska B., Jankowiak B., Krajewska-Kułak E.: System nadzoru organizacji i przeszczepienia narządów w Polsce. Alokacja narządów unaczynionych [in:] Rolka H., Kowalewska B., Jankowiak B., Krajewska-Kułak E. (ed.): Transplantologia i pielęgniarstwo transplantacyjne. Wydawnictwo PZWL. Warsaw 2017.
https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/od-smierci-do-zycia-czyli-o-pobieraniu-narzadow access: 9 July 2023].
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 28
Liczba cytowań: 0