Analiza stopnia zaawansowania objawów biegunki ostrej wywołanej rotawirusami u dzieci oraz poziomu wiedzy rodziców na temat profilaktyki tego stanu
DOI:
https://doi.org/10.21784/IwP.2024.010Słowa kluczowe
rotawirus, biegunka, odwodnienie, profilaktyka, szczepieniaAbstrakt
Wstęp. Zakażenia żołądkowo-jelitowe u małych dzieci w postaci ostrej biegunki, o etiologii wirusowej stanowią poważny problem epidemiologiczny i terapeutyczny.
Cel. Celem pracy jest określenie stopnia zaawansowania objawów biegunki ostrej u dzieci o etiologii rotawirusowej oraz zbadanie poziomu wiedzy rodziców na temat czynników predysponujących do tego stanu i działań profilaktycznych.
Materiał i metody. Zbadano grupę 100 osób w wieku od 18 do 40 lat, rodziców dzieci do 4 roku życia hospitalizowanych z powodu ostrej biegunki Pytania dotyczyły określenie stopnia zaawansowania objawów biegunki ostrej u dzieci o etiologii rotawirusowej oraz zbadanie poziomu wiedzy rodziców na temat czynników predysponujących do tego stanu i działań profilaktycznych. W badaniach wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety własnej konstrukcji oraz standaryzowanego kwestionariusza oceny stanu dziecka przy przyjęciu i z wykorzystaniem skali CDS.
Wyniki. Analiza wyników badań wykazała, że poziom wiedzy rodziców na temat przebiegu, postępowania i profilaktyce w biegunce infekcyjnej u dzieci jest niski. Rodzice niechętnie korzystają ze źródła informacji, jakim jest pielęgniarka i lekarz, a wybierają treści zamieszczone w mediach i internecie, traktując je jako wiarygodne. W wyniku przeprowadzonych badań ustalone zostało, jakie czynniki socjodemograficzne mają wpływ na taki stan wiedzy rodziców.
Wnioski. Istotny wpływ na wiedzę rodziców na temat przebiegu, postępowania i profilaktyce w biegunce infekcyjnej u dzieci ma wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania. Okazało się, że płeć rodziców nie ma istotnego wpływu na poziom wiedzy w zakresie omawianego schorzenia.
Bibliografia
Buda P., Książyk J. Ostra biegunka u dzieci. Pediatr. Med. Rodz. 2010;6(4):275-282.
Górka-Kot A., Szwejkowska M., Załęski A., Kuchar E. Zakażenia rotawirusowe i ich powikłania-opis przypadków. Standardy medyczne. 2018;15:883-888.
Faleńczyk K., Piekarska M. Czynniki wpływające na postawy rodziców wobec szczepień ochronnych u dzieci. Postępy Nauk Medycznych. 2016;6:380-385.
Kosiorek D. program edukacyjny skierowany do dzieci z ostrą biegunką infekcyjną oraz ich rodziców i opiekunów. [in:] Piskorz-Ogórek K. (ed.): Wybrane programy edukacji zdrowotnej w pediatrii. Verlag Dashofer. Warsaw 2010:130-142.
Leszczyńska K., Borkowska E., Irzyniec T., Pałka I. Postawy rodziców wobec szczepień ochronnych. Dobrostan a rozwój i zdrowie młodzieży. 201;10:157-170.
Kluj P. Ocena poziomu wiedzy rodziców i opiekunów w zakresie zapobiegania i rozprzestrzeniania się zakażeń rotawirusowych w środowisku żłobka. Ostry dyżur 2014;7(1).
Szajewska H. Zastosowanie probiotyków w pediatrii. Standardy medyczne. Pediatria 2008;5:1-11.
Czerwionka-Szaflarska M., Adamska I., Gawryjołek J. Porównywanie właściwych adsorbentów: smektynu dwuoktanowościennego i aktywnego węgla leczniczego w terapii ostrej biegunki u dzieci. Pediatr. Med. Rodz. 2013;9(1):57-59.
Rosińska M. Podstawy epidemiologii chorób zakaźnych. [in:] Flisiak R. (ed.): Choroby zakaźne i pasożytnicze. Czelej. Lublin 2020:3-17.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 35
Liczba cytowań: 0