Ocena jakości życia pacjentów poddawanych hemodializie
DOI:
https://doi.org/10.21784/IwP.2022.010Słowa kluczowe
hemodializa, jakość życia, Kwestionariusz SF-36, nerka, pacjent, pielęgniarstwoAbstrakt
Wstęp. Niniejsza praca stanowi próbę oceny jakości życia pacjentów poddawanych hemodializie. Ta ze względu na dotkliwość oraz uporczywość choroby powoduje poważne obciążenia. W związku z tym jakość życia może być różna w zależności od zastosowanych metod leczenia, wieku, wsparcia najbliższych, ale również długości choroby.
Cel. Celem niniejszej pracy jest ocena jakości życia pacjenta dializowanego.
Materiał i metody. W pracy wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego. W tym celu opracowano własny kwestionariusz ankiety oraz kwestionariusz SF 36. Dzięki temu do badania zaproszono 100 osób, które wskazały na własne doświadczenia z chorobą.
Wyniki. W ramach przeprowadzonych badań dowiedziono, że osoby różnie reagują na chorobę. Jest to uzależnione od wieku, ale i też od chorób współistniejących. Poza tym nie można zapomnieć, iż np. praca zawodowa oraz ilość spraw, które trzeba dostosować do warunków życia powoduje, że chorzy różnie oceniają swoje życie. Najczęściej jest to ocena średnia lub dobra.
Wnioski. Na podstawie przeprowadzonych badań dowiedziono, że osobom młodym trudniej pogodzić się z chorobą. To samo odnosi się do stanów emocjonalnych. Jedne osoby wspierane przez najbliższych lepiej poradzą sobie z chorobą, a inne gorzej. Może to być uzależnione od obowiązków, ale również od ich planów na życie. Dodatkowo wiele osób chorych to osoby w podeszłym wieku, a zatem zmagają one z licznymi chorobami towarzyszącymi. Mimo jednak wielu nowoczesnych metod leczenia życie pacjentów jest do pewnego stopnia ograniczone.
Bibliografia
Kościelniak K. Infekcje cewników dializacyjnych. Problemy lekarskie, 2006;45,3:172-174.
Duława J. Vademecum medycyny wewnętrznej. PZWL, Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2015:311-312.
NKF K/DOQI Clinical Practice Guidelines for chronic kidney disease: evaluation, classification, and stratification,
źródło: www.kidney.org/professionals/kdoqi/guidelines_PChN/toc.htm (dostęp dnia: 02.10.2019).
Zielińska-Więczkowska H., Krokowska B. Ocena jakości życia chorych dializowanych. Medycyna Rodzinna, 2014;2:42-45.
Dutkowska D., Rumianowski B., Grochans E., Karakiewicz B., Laszczyńska M. Porównanie jakości życia pacjentów hemodializowanych i dializowanych otrzewnowo. Problemy Higieny i Epidemiologii, 2012;93,3:529-535.
Giordan A. Pracowite nerki. Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2018:92-94,103.
Koper D., Senatorski G. Nadciśnienie tętnicze w chorobach nerek, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2007:193-197.
Poborczyk M., Handzelewicz B., Nowicki M. Influence of hemodialysis on peripheral,and central blood pressure,and,arterial stiffness in patients with intradialytic hypotension. Nefrologia i dializoterapia polska, 2014;18:117-122.
Kurowska K., Molas N. Wpływ poczucia koherencji na jakość życia chorych hemodializowanych. Forum Nefrologiczne, 2013;6,2:116-123.
Grochans E., Sawko W. Pawlik J., Jurczak,a., Stanisławska M., Mroczek B. Ocena jakości życia pacjentów hemodializowanych. Family Medicine & Primary Care Review, 2012;3:365.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 668
Liczba cytowań: 0