Poziom wypalenia zawodowego wśród pielęgniarek pracujących w szpitalu
DOI:
https://doi.org/10.21784/IwP.2021.022Słowa kluczowe
pielęgniarstwo, wypalenie zawodowe, stresAbstrakt
Wstęp. Występowanie zjawiska wypalenia zawodowego ma charakter wielowymiarowy i dotyczy różnych grup zawodowych i specjalności. Pielęgniarki to grupa zawodowa szczególnie zagrożona wypaleniem zawodowym, które wiąże się ze specyficznymi obciążeniami typowymi dla tego zawodu. Obciążenia te niosą za sobą duży potencjał negatywnych oddziaływań na psychiczną i fizyczną sferę funkcjonowania personelu pielęgniarskiego.
Cel. Celem pracy była ocena poziomu wypalenia zawodowego pielęgniarek pracujących na różnych oddziałach szpitalnych.
Materiał i metoda. Badaniami objęto 150 osobową grupę pielęgniarek pracujących w szpitalu w okresie od 6.01.2020 roku do 10.03.2020 roku. W badaniach posłużono się kwestionariuszem ankiety własnej liczącym 21 pytań i Kwestionariuszem Wypalenia Zawodowego MBI Ch. Maslach.
Wyniki. Analiza statystyczna nie wykazała istotnej zależności pomiędzy miejscem pracy ankietowanych a ich poziomem wypalenia zawodowego w depersonalizacji. Poziom wypalenia w podskali poczucia osiągnięć osobistych u wszystkich pielęgniarek/pielęgniarzy kształtował się na średnim poziomie. Specyfika oddziału i specyficzne dla niej problemy nie miały istotnego wpływu na poziom wypalenia. Poziom wypalenia wzrastał wraz z wiekiem i stażem pracy, ale wśród początkujących pielęgniarek widoczne były objawy wypalenia zawodowego. Większość badanych pielęgniarek/pielęgniarzy uważała swoją pracę za stresującą, co miało duży wpływ na występowanie wypalenia zawodowego. Głównym determinantem stresu były dla nich przepracowanie oraz nieadekwatne do pracy wynagradzanie. Badania nie wykazały istotnego wpływu „ciężkości” oddziału, na którym pracowali respondenci jako czynnika determinującego stres. Pielęgniarki/pielęgniarze byli często przepracowani, doświadczali silnego stresu, mimo to cechowali się ogromnym przywiązaniem do zawodu i nie deklarowali chęci jego zmiany.
Wnioski. Przeprowadzone badania wykazały, że pielęgniarki pracujące w szpitalu należały do grupy o średnim poziomie wypalenia zawodowego. Wśród badanych dominowały objawy emocjonalnego wyczerpania, szczególnie u pielęgniarek pracujących w oddziałach o dużym stopniu ciężkości.
Bibliografia
Beisert M. Przejawy, mechanizmy i przyczyny wypalania się pielęgniarek. [w:] Sęk H.(red.), Wypalenie zawodowe. Przyczyny i zapobiegania. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2004;182-183.
Stelcer B. Syndrom wypalenia zawodowego personelu medycznego. Przewodnik Menadżera Zdrowia. 2009, Nr 1.
Kowalczuk K. i wsp. Stres w pracy pielęgniarek jako czynnik ryzyka wypalenia zawodowego. Problemy Pielęgniarstwa. 2011;19(3):307-314.
Uchmanowicz I., Jankowska-Polańska B., Bronowicka G. Zjawisko wypalenia zawodowego wśród pielęgniarek pracujących na oddziałach onkologicznych – badania wstępne. Problemy Pielęgniarstwa. 2013; 21(4):476–783.
Płotka A., Pitek A., Makara –Studzińska M. Stres a syndrom wypalenia zawodowego. Postępy Pielęgniarstwa i Promocji Zdrowia. 1999, Tom XV.
Nowakowska I., Rosińska R., Roszak K. Pielęgniarstwo– zawód szczególnie narażony na stres i wypalenie. Pielęgniarstwo Polskie 2017; 1(63):122.
Beisert M. Przejawy, mechanizmy i przyczyny wypalania się pielęgniarek. [w:] Sęk H.(red.), Wypalenie zawodowe. Przyczyny, mechanizmy, zapobieganie. Wydawnictwo PWN ,Warszawa 2009;201-203.
Cipora E., Smoleń E., Gazdowicz L., Maliwiecka T., Poźnik E. Poziom wypalenia zawodowego wśród pielęgniarek pracujących w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Problemy Pielęgniarstwa.2014;3 (22):254-255.
Dębska G., Cepuch G. Wypalenie zawodowe u pielęgniarek pracujących w zakładach podstawowej opieki medycznej. Problemy Pielęgniarstwa.2008;16(3):273-275.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 4803
Liczba cytowań: 0