Pielęgnacja pacjenta z nowotworem krtani, przebywającego w środowisku domowym
DOI:
https://doi.org/10.21784/IwP.2021.017Słowa kluczowe
nowotwór krtani, proces pielęgnowania, samoopiekaAbstrakt
Wstęp. Nowotwory krtani to najczęstsze guzy złośliwe głowy, szyi, a także dróg oddechowych. Częściej dotyczą mężczyzn, rzadziej kobiet. Zachorowalność wzrasta po 50-tym roku życia i rośnie z każdą dekadą. Najczęstszą odmianą histopatologiczną jest rak płaskonabłonkowy.
Cel. Celem pracy jest analiza zadań pielęgniarki w pielęgnacji pacjenta z nowotworem krtani, przebywającego w środowisku domowym.
Prezentacja przypadku. Mężczyzna lat 59 po zabiegu tracheostomii z powodu choroby nowotworowej, przebywający w warunkach domowych, będący pod opieką pielęgniarki poz.
Dyskusja. Operacja całkowitego usunięcia krtani stanowi głębokie okaleczenie, które pływa zarówno na zmianę funkcji fizjologicznych, jak również pozbawia chorego możliwości werbalnej komunikacji z otoczeniem, co rzutuje na stan psychiczny i socjalny pacjenta.
Wnioski. Przed pielęgniarką w ramach podstawowej opieki zdrowotnej stoją zadania z obszaru wsparcia informacyjnego, instrumentalnego, a także emocjonalnego. Celem nadrzędnym opieki pielęgniarskiej w środowisku domowym chorego onkologicznie jest mobilizowanie jego sił i zasobów do sprawowania samoopieki i samopielęgnacji w stosunku do własnej osoby, oraz asystowanie na różnych etapach przebiegu procesu chorobowego.
Słowa kluczowe: nowotwór krtani, proces pielęgnowania, samoopieka.
Bibliografia
Łuczyk M., Ślusarska B., Szadowska-Szlachetka Z. Standardy i Procedury w Pielęgniarstwie Onkologicznym. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2017:173-285.
Szyfter W. Nowotwory w Otorynolaryngologii. Wydawnictwo TerMedia Poznań 2015:280-315.
Niemczyk K. i inni. Otorynolaryngologia Kliniczna. T.2. Wydawnictwo Medipage Warszawa 2015:524 -601.
Janczewski G., Osuch – Wojcikiewicz E. Rak krtani i gardła dolnego. Wydawnictwo Medica press. Bielsko – Biała 2002:62-223.
Lenartowicz H., Kózka M. Metodologia Badań w Pielęgniarstwie. Podręcznik dla Studiów Medycznych. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2011:74-105.
Ślusarska B., Zarzycka D., Zahradniczek K. Podstawy Pielęgniarstwa. Podręcznik dla Studentów i Absolwentów Kierunków Pielęgniarstwo i Położnictwo. T.1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2013:200-221.
Cieślak K., Golusiński W., Wegner A. i inni. Otorynolaryngologia, 2017;16(2):58-61.
Bohatyrewicz-Grochowska E. Otolaryngologia Polska. 2009;63(1):82-84.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Beata Joanna Przystaś
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 7848
Liczba cytowań: 0