Kategorie zachowań zdrowotnych pacjentów przed wystąpieniem zawału mięśnia sercowego w zależności od wybranych zmiennych socjodemograficznych
DOI:
https://doi.org/10.21784/IwP.2021.014Słowa kluczowe
kategorie zachowań zdrowotnych, zmienne socjodemograficzne, zawał mięśnia sercowegoAbstrakt
Wstęp. Zawał mięśnia sercowego zalicza się do grupy ostrych zespołów wieńcowych. Jest to grupa schorzeń, która cechuje się wystąpieniem zaburzeń w krążeniu wieńcowym, co prowadzi do ograniczenia lub całkowitego ustania przepływu krwi w tętnicach wieńcowych. Ostry zawał serca są najczęstszą przyczyną zgonów osób poniżej 75 roku życia w Polsce, ale także w Europie.
Cel. Celem niniejszej pracy była ocena kategorii zachowań zdrowotnych pacjentów przed wystąpieniem zawału mięśnia sercowego w zależności od wybranych zmiennych socjodemograficznych. Czynniki ryzyka zawału mięśnia sercowego można podzielić na dwie grupy: modyfikowalne (zależne) i niemodyfikowalne (niezależne). Do czynników, które zależą od stylu życia człowieka zalicza się: zaburzenia lipidowe, palenie tytoniu, nadwagę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, stres oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Czynniki niemodyfikowalne to płeć, wiek oraz czynniki genetyczne.
Materiał i metody. Materiał badań stanowiły osoby po przebytym zawale mięśnia sercowego. Było to stu pacjentów hospitalizowanych w Oddziale Kardiologii i Oddziale Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu. Wybrano metodę szacowania, zastosowano technikę badawczą w postaci ankiety. Narzędziem badawczym wykorzystanym w pracy był kwestionariusz Inwentarza Zachowań Zdrowotnych oraz autorska metryczka.
Wyniki. Prawidłowe nawyki żywieniowe oraz pozytywne nastawienie psychiczne było prezentowane na takim samym poziomie zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Kobiety uzyskiwały wyższe wyniki w kategorii zachowań profilaktycznych niż mężczyźni. Odwrotnie proporcjonalne wyniki uzyskano w kategorii praktyki zdrowotne. Respondenci z wykształceniem zawodowym osiągali najwyższe wyniki spośród innych respondentów w kategorii określającej prawidłowe nawyki żywieniowe. Najwyższy wskaźnik zachowań profilaktycznych odnotowano z kolei u osób z wykształceniem średnim (...).
Bibliografia
Kaszuba D., Nowicka A. Pielęgniarstwo kardiologiczne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2015:110.
Chlebus K. i wsp. Występowanie, leczenie i prewencja wtórna zawałów w Polsce https://www.pzh.gov.pl/raport-wystepowanie-leczenie-i-prewencja-wtorna-zawalow-serca-w-polsce/ (dostęp dnia 25.11.2020).
Niedolaz K., Hałas K., Kaźmierczak – Dziuk A. Postępowanie z chorym po zawale serca. Pediatria i Medycyna Rodzinna. 2011;3:186 – 198.
Thygesen K., Alpert J., Jaffe A., Chaitman B., Bax J., Morrow D., White H. Czwarta uniwersalna definicja zawału serca. Kardiologia Polska. 2018;10:1391- 1400.
Kropornicka B. i wsp. Lifestyle in the patients suffering from hypertension. Journal of Education, Health and Sport. 2016;12: 338-352.
Kawalec E. Reczek A., Porębska A., Brzostek T., Malinowska-Lipień I. Zachowania zdrowotne pacjentów z otyłością i nadwagą. Pielęgniarstwo XXI wieku. 2011;2:27-33.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Natalia Cecot, Daria Kańkowska
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 968
Liczba cytowań: 0