GIS as a Tool to Analyze the History of Silesia and the Changes in its Political (and Cultural) Geography
DOI:
https://doi.org/10.12775/SG.2016.09Abstrakt
Niniejszy artykuł dotyczy dziejów Śląska, regionu historycznego położonego w Europie Środkowej. Omówiono w nim zagadnienia związane z Systemami Informacji Geo-Historycznej (HGIS), które wykorzystują Systemy Informacji Geograficznej (GIS) w perspektywie czasowej. Termin GIS wiązany jest zwykle z narzędziami programowymi i metodami przetwarzania danych przestrzennych oraz ich wykorzystaniem w procesach decyzyjnych. Taka interpretacja podkreśla pochodzenie skrótu: systemy informacji geograficznej. W środowisku akademickim używanie jest jednak także inne, szersze pojęcie – geoinformatyka. Czy narzędzie łączące pewne aspekty geografii, nauki o Ziemi i technologii informatycznych może służyć do analiz historycznych? Istnieje wiele odpowiedzi na to pytanie, a jedna z nich została zaprezentowana w niniejszym artykule. Główny pomysł rozwiązania postawionego problemu badawczego opiera się na wykorzystaniu charakterystycznych funkcji GIS: geokodowania i kartograficznej wizualizacji w kontekście historycznym. Zostały one przetestowane na przykładzie realizacji wybranych geoprzestrzennych usług sieciowych: mapowej i gazetera. Przystosowano je specjalnie do potrzeb analiz zmienności geopolitycznego krajobrazu Śląska. Głównym celem serwisu jest dostarczanie użytkownikowi map w danej skali, zakresie przestrzennym i czasowym oraz treści. Wdrożony prototyp serwisu mapowego wykorzystano do wizualizacji historycznych zjawisk dotyczących map Śląska. Gazeter jest słownikiem lub katalogiem terminów i nazw z odniesieniami przestrzennymi, który poprzez interfejs WWW dostarcza informacji na temat miejsc, często wzbogaconych o atrybuty opisowe. Narzędzie omówione w niniejszym artykule oferuje powiązanie historycznych nazw miejscowych Śląska z ich geometrią i innymi parametrami zapytania użytkownika.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Licencja
Autor/współautor upoważniony przez pozostałych współautorów do ich reprezentowania (autor korespondencyjny) zgłoszonego „utworu” oświadcza, że przysługują mu autorskie prawa do utworu, które nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem. Utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób, ani nie jest ograniczony prawami na rzecz osób trzecich. Utwór nie był wcześniej publikowany pod tym samym lub innym tytułem, nie stanowi również części innej publikacji. Utwór nie jest obecnie przedmiotem postępowania w innym wydawnictwie.
Autor/Współautor zgłasza utwór do publikacji w czasopiśmie „Studia Geohistorica” i tym samym potwierdza, że:
- Utwór został przygotowany zgodnie z zasadami edytorskimi obowiązującymi w czasopiśmie.
- Utwór zawiera informacje o źródłach finansowania badań, które stanowiły podstawę jego opracowania.
- Wyraża zgodę na przekazanie utworu do podwójnej recenzji, na podstawie której redakcja podejmie decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu utworu do publikacji.
- Wyraża zgodę na dokonanie przez redakcję koniecznych zmian utworu wynikających z opracowania redakcyjnego.
- Zobowiązuje się do niezwłocznego dokonania korekty autorskiej utworu, po jego akceptacji przez redakcję. Niedokonanie korekty autorskiej w terminie 14 dni od daty otrzymania materiałów, traktowane będzie za zgodę na wydanie utworu w postaci przekazanej do korekty.
Autor/Współautor udziela Instytutowi Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN i Polskiemu Towarzystwu Historycznemu nieodpłatnej, nieograniczonej terytorialnie i czasowo nieodpłatnej licencji niewyłącznej na korzystanie z utworu pod warunkiem jego przyjęcia do opublikowania w czasopiśmie „Studia Geohistorica”, na następujących polach eksploatacji:
- Utrwalanie, zwielokrotnianie i wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową i zapisu elektronicznego.
- Obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono: wprowadzanie do obrotu, sprzedaż, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, również w sieci Internet.
- Włączenie utworu w skład utworu zbiorowego.
- Tłumaczenia na inne języki i rozpowszechniania tych tłumaczeń.
Autor/Współautor wyraża zgodę na udzielanie udostępnianie utworu przez Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN i Polskie Towarzystwo Historyczne na licencji:
Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe,
której pełny tekst dostępny jest na stronie internetowej: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 396
Liczba cytowań: 0