Przegląd metod i środków stosowanych historycznie oraz współcześnie w praktyce uzupełniania ubytków w metalach na przykładzie zabytków wykonanych ze stopów mosiężnych.
DOI:
https://doi.org/10.12775/AUNC_ZiK.2018.011Słowa kluczowe
zabytki, metal, uzupełnianie ubytkówAbstrakt
W artykule podjęto próbę klasyfikacji technik uzupełniania ubytków w zabytkach wykonanych ze stopów metali. Przedstawiono zarówno metody stosowane w dawniejszych czasach, jak i inne, które rozwinęły się współcześnie wraz z zaawansowaniem technik spawalniczych, w tym plazmowych, i pozwalają na bardzo precyzyjne działanie. Niektóre z opisanych metod mogą być z powodzeniem stosowane w konserwacji zabytków z metalu. O ich wyborze decyduje cel przeprowadzanych prac.
Bibliografia
Brochwicz, Zbigniew, i Wiesław Domasłowski. „Dokumentacja prac konserwacyjnych płyty brązowej biskupa P. Legendorfa z Braniewa”. Maszynopis, Archiwum Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych.
Lane, Hannah. „The Restoration of Thin Metal Vessels Using Glass-Fiber and Poliester Resin”. Studies in Conservation 19 (1974): 227– 232.
Lesiak, Marian. „Konserwacja kielicha srebrnego z drugiej połowy XII w.”, w „Konserwacja zabytków metalowych”, Biblioteka Muzealnictwa i Ochrony Zabytków seria B 5 (1963).
Lehmann, Janusz. „Chemia w ekspertyzie i konserwacji zabytków z materiałów nieorganicznych”, Biblioteka Muzealnictwa i Ochrony Zabytków seria B 51 (1978).
Teofil Prezbiter. Diversarum artium schedula. Średniowieczny zbiór przepisów o sztukach rozmaitych. Tłumaczenie Stanisław Kobielus. Kraków: Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów, 1998.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY-ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 4.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 1356
Liczba cytowań: 0