Rodzaje opracowań w technice mazerunku na wybranych przykładach dziewiętnastowiecznej stolarki kościelnej z terenów Pomorza Zachodniego.
DOI:
https://doi.org/10.12775/AUNC_ZiK.2018.010Słowa kluczowe
mazerunek, stolarka kościelna, prospekt organowy, Pomorze ZachodnieAbstrakt
Artykuł prezentuje techniki mazerunków z wybranej i reprezentatywnej dziewiętnastowiecznej stolarki kościelnej z terenów Pomorza Zachodniego. Mazerunek, czyli zdobniczą technikę malarską stosowano na różnych podłożach dla imitowania usłojonej powierzchni szlachetnego drewna. Na Pomorzu Zachodnim odwzorowywano głównie usłojenie drewna dębowego, rzadziej orzechowego. W celu dogłębnego poznania techniki mazerunków, wybrane obiekty zabytkowe poddano specjalistycznym badaniom laboratoryjnym. Wykonano zestaw badań chemicznych i instrumentalnych, szczególnie pomocne okazało się zastosowanie energodyspersyjnej analizy rentgenowskiej z użyciem mikrosondy elektronowej SEM–EDS.
Bibliografia
Christen, Carl, Die Technik der Holzmalerei. Hannover: Schäfer, 2000.
Rudniewski, Piotr, Pigmenty i ich identyfikacja. Warszawa: Akademia Sztuk Pięknych, 1995.
Tymińska-Widmer, Ludmiła, „Technika mazerunku w zdobieniu sprzętów kościelnych. Zagadnienia technologiczne, funkcjonalne i konserwatorskie”, 321-328. W Zabytkowa stolarka we wnętrzach sakralnych i jej problematyka konserwatorska, red. Janusz Krawczyk. Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2010.
Wall, William E., Practical Graining. Frankfurt am Main: Outlook Verlag GmbH, Deutschland, 2018.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 1927
Liczba cytowań: 0