Rodzaje opracowań w technice mazerunku na wybranych przykładach dziewiętnastowiecznej stolarki kościelnej z terenów Pomorza Zachodniego.
DOI:
https://doi.org/10.12775/AUNC_ZiK.2018.010Słowa kluczowe
mazerunek, stolarka kościelna, prospekt organowy, Pomorze ZachodnieAbstrakt
Artykuł prezentuje techniki mazerunków z wybranej i reprezentatywnej dziewiętnastowiecznej stolarki kościelnej z terenów Pomorza Zachodniego. Mazerunek, czyli zdobniczą technikę malarską stosowano na różnych podłożach dla imitowania usłojonej powierzchni szlachetnego drewna. Na Pomorzu Zachodnim odwzorowywano głównie usłojenie drewna dębowego, rzadziej orzechowego. W celu dogłębnego poznania techniki mazerunków, wybrane obiekty zabytkowe poddano specjalistycznym badaniom laboratoryjnym. Wykonano zestaw badań chemicznych i instrumentalnych, szczególnie pomocne okazało się zastosowanie energodyspersyjnej analizy rentgenowskiej z użyciem mikrosondy elektronowej SEM–EDS.
Bibliografia
Christen, Carl, Die Technik der Holzmalerei. Hannover: Schäfer, 2000.
Rudniewski, Piotr, Pigmenty i ich identyfikacja. Warszawa: Akademia Sztuk Pięknych, 1995.
Tymińska-Widmer, Ludmiła, „Technika mazerunku w zdobieniu sprzętów kościelnych. Zagadnienia technologiczne, funkcjonalne i konserwatorskie”, 321-328. W Zabytkowa stolarka we wnętrzach sakralnych i jej problematyka konserwatorska, red. Janusz Krawczyk. Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2010.
Wall, William E., Practical Graining. Frankfurt am Main: Outlook Verlag GmbH, Deutschland, 2018.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY-ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 4.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 2080
Liczba cytowań: 0