Reforma finansów publicznych – uwarunkowania i rozwiązania
DOI:
https://doi.org/10.12775/AUNC_ECON.2011.003Słowa kluczowe
finanse publiczne, reformaAbstrakt
Polska przeszła obronną ręką najtrudniejszy okres kryzysu na rynkach finansowych i w gospodarce światowej. Kryzys uwypuklił jednak wady przyjętych wcześniej rozwiązań regulacyjnych oraz przyczynił się do bardziej krytycznego podejścia w stosunku do finansów państwa. Informacje o złej kondycji finansowej sektora publicznego, zintensyfikowały debatę o konieczności i kierunkach reformy finansów państwa. Niestety można mieć uzasadnione zastrzeżenia do jakości tej debaty, co widać szczególnie po obecnie prowadzonej a dotyczącej składek przekazywanych OFE. W zgłaszanych projektach, komentarzach zbyt wiele jest populizmu i przedkładania interesu partii ponad dobro całego kraju. Trzeba mieć nadzieję, że odpowiedzialni rządzący wykorzystają czas po wyborach na wprowadzenie bolesnych, ale potrzebnych reform.Bibliografia
Bielecki J.K. (2010), OFE potrzebują zmian, „Rzeczpospolita”, nr 296.
Kosikowski C. (2011), Naprawa finansów publicznych w Polsce, Wydawnictwo Temida 2, Białystok.
Lissowski G. (2001), Elementy teorii wyboru społecznego, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa.
Ostrowska K. (2011), Mniej do OFE, co z emeryturą? „Rzeczpospolita”, nr 19.
Wojciechowski W., Rzońca A. (2010), Reforma emerytalna a finanse publiczne w Polsce, Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju, Warszawa, listopad.
Teoria wyboru publicznego. Wstęp do ekonomicznej analizy polityki i funkcjonowania sfery publicznej (2005), Wilkin J. (red.), Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autorzy, których teksty zostaną przyjęte do publikacji, po uzyskaniu pozytywnych recenzji wydawniczych oraz zaakceptowaniu do publikacji przez Komitet Redakcyjny, podpisują umowę licencyjną.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 498
Liczba cytowań: 0