Działalność edukacyjna i popularyzatorska archiwów archidiecezjalnych i diecezjalnych w Polsce. Rekonesans badawczy
DOI:
https://doi.org/10.12775/AKZ.2022.006Słowa kluczowe
archiwa kościelne, archiwa diecezjalne, archiwa archidiecezjalne, działalność edukacyjna, działalność popularyzatorska, wystawy archiwalne, lekcje archiwalneAbstrakt
Celem artykułu jest próba odpowiedzi, czy działania edukacyjne i popularyzatorskie są obecne w archiwach archidiecezjalnych i diecezjalnych Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Podstawą rozważań jest zawartość portali internetowych wspomnianych placówek oraz kwestionariusze ankiet wypełnione i nadesłane przez personel archiwów. Z przeprowadzonych badań wynika, że zaledwie kilka archiwów archidiecezjalnych i diecezjalnych podejmuje aktywność na niwie edukacji i popularyzacji. Do głównych jej form należą wystawy organizowane przez niektóre archiwa, a częściej współorganizowane z innymi podmiotami. Archiwa archidiecezjalne i diecezjalne przyjmują także wycieczki uczniów, studentów, doktorantów, członków wspólnot i stowarzyszeń katolickich, umożliwiając im zwiedzanie swoich siedzib. Przy okazji dla zwiedzających wygłaszane są odczyty i prelekcje o tematyce archiwalnej i historycznej.
Bibliografia
Archidiecezja Białostocka. „Nowa wystawa w Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym”. Udostępniono 22 lipca 2021. https://archibial.pl/wiadomosci/1120-nowa-wystawa-w-archiwum-i-muzeum-archidiecezjalnym/.
Archidiecezja Poznańska. Archiwariusz TV – część I, 2013. https://www.youtube.com/watch?v=sb-6-m3ltWI.
Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej. „Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej”. Udostępniono 3 listopada 2021. https://www.facebook.com/people/Archiwum-Akt-Dawnych-Diecezji-Toru%C5%84skiej/100068126195702/.
Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej. „O Archiwum. Historia”. Udostępniono 23 sierpnia 2021. http://www.archiwum.diecezja.torun.pl/3/historia.
Archiwum Archidiecezjalne Lubelskie. „Historia [Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego]”. Udostępniono 23 sierpnia 2021. https://www.archiwum.diecezja.lublin.pl/historia.html.
Archiwum Archidiecezjalne Lubelskie. „Statut Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego”. Udostępniono 03 listopada 2021. https://archiwum.diecezja.lublin.pl/statut.html.
Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie. „«Dokument Zbiluta» na liście UNESCO”. Udostępniono 13 września 2021. http://www.archiwum.archidiecezja.pl/pl/archiwum/Dokument-Zbiluta-na-liscie-UNESCO.html.
Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie. „Dzieje instytucji – Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie”. Udostępniono 23 sierpnia 2021. http://www.archiwum.archidiecezja.pl/pl/archiwum/dzieje-instytucji.html.
Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie. „Galeria – Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie”. Udostępniono 21 grudzień 2022. http://www.archiwum.archidiecezja.pl/pl/galeria.html.
Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie. „Mecenat Skarbów Słowa / Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie”. Udostępniono 3 listopada 2021. https://www.facebook.com/Mecenat.Gniezno.
Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie. „Mecenat Skarbów Słowa”. Udostępniono 13 września 2021. http://www.mecenat.archidiecezja.pl/.
Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach. „Archiwum dzisiaj...” Udostępniono 23 sierpnia 2021. https://archiwum.archidiecezjakatowicka.pl/pl/index/content/8/.
Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach. „Kronika Archiwum [Archidiecezji w Katowicach]”. Udostępniono 20 sierpnia 2021. https://archiwum.archidiecezjakatowicka.pl/pl/index/content/9/.
Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach. „Pogotowie archiwalne”. Udostępniono 23 sierpnia 2021. https://archiwum.archidiecezjakatowicka.pl/pl/index/content/10/.
Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach. „Statut Archiwum Archidiecezji w Katowicach”. Udostępniono 03 listopada 2021. https://archiwum.archidiecezjakatowicka.pl/pl/index/statue.
Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach. „Z dziejów Archiwum [Archidiecezji w Katowicach]”. Udostępniono 23 sierpnia 2021. https://archiwum.archidiecezjakatowicka.pl/pl/index/content/7/.
Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi. „Aktualności”. Udostępniono 13 września 2021. http://archidiecezja.lodz.pl/archiwum/?id=news.
Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi. „Dzieje Archiwum [Archidiecezjalnego w Łodzi]”. Udostępniono 23 sierpnia 2021. https://archidiecezja.lodz.pl/archiwum/?id=historia&sub=2.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „«Mój Poznań – moja Wielkopolska» czyli TV w AAPoz”. Udostępniono 26 lipca 2021. https://aap.poznan.pl/blog/moj-poznan-moja-wielkopolska-czyli-tv-w-aapoz/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „«Powtórka przed …» z udziałem Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/powtorka-przed-z-udzialem-archiwum-archidiecezjalnego-w-poznaniu/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Archiwalia z AAPoz na wystawie pt. «Dwie fary – 750 lat najstarszej poznańskiej parafii»”. Udostępniono 20 lipca 2021. https://aap.poznan.pl/blog/archiwalia-z-aapoz-na-wystawie-dwie-fary-750-lat-najstarszej-poznanskiej-parafii/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Archiwalia z AAPoz na wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu”. Udostępniono 20 lipca 2021. https://aap.poznan.pl/blog/archiwalia-z-aapoz-na-wystawie-w-muzeum-archidiecezjalnym-w-poznaniu/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu | Historia”. Udostępniono 23 sierpnia 2021. https://aap.poznan.pl/historia/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu | Wirtualny spacer”. Udostępniono 28 sierpnia 2021. https://aap.poznan.pl/blog/archiwum-archidiecezjalne-w-poznaniu-wirtualny-spacer/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Co to jest Archiwum? – Va i Vb w AAP”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/co-to-jest-archiwum-va-i-vb-w-aap/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Debata w TVP Poznań: «Międzynarodowy Dzień Archiwów – znaczenie archiwów dla państwa i kultury»”. Udostępniono 26 lipca 2021. https://aap.poznan.pl/blog/debata-w-tvp-poznan-miedzynarodowy-dzien-archiwow-znaczenie-archiwow-dla-panstwa-i-kultury/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Dokument z Gostynia z 1310 roku”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/dokument-z-gostynia-z-1310-roku/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Ekspozycja ksiąg z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu w czasie uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski w Poznaniu”. Udostępniono 15 lipca 2021. https://aap.poznan.pl/blog/ekspozycja-ksiag-z-zasobu-archiwum-archidiecezjalnego-w-poznaniu-w-czasie-uroczystosci-1050-rocznicy-chrztu-polski-w-poznaniu/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Ferie 2014 – warsztaty archiwalne dla nauczycieli”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/ferie-2014-warsztaty-archiwalne-dla-nauczycieli/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Fotografie z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu na wystawie w Sejmie RP”. Udostępniono 20 lipca 2021. https://aap.poznan.pl/blog/fotografie-z-archiwum-archidiecezjalnego-w-poznaniu-na-wystawie-da-mihi-animas-caetera-tolle-daj-mi-dusze-reszte-zabierz-w-sejmie-rp/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Gęsie pióro i atrament, czyli ferie szkolne w AAPoz”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/gesie-pioro-i-atrament-czyli-ferie-szkolne-w-aapoz/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Goście w AAP”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/goscie-w-aap/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Goście z «Sapienza» Università di Roma w AAPoz”. Udostępniono 6 sierpnia 2021. https://aap.poznan.pl/blog/goscie-z-rzymu-w-aapoz/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Goście z Kazachstanu w Archiwum Archidiecezjalnym”. Udostępniono 6 sierpnia 2021. https://aap.poznan.pl/blog/goscie-z-kazachstanu/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Goście z Uniwersytetu w Monachium”. Udostępniono 6 sierpnia 2021. https://aap.poznan.pl/blog/goscie-z-uniwersytetu-w-monachium/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Goście ze Szkoły Podstawowej nr 53 im. P. E. Strzeleckiego w Poznaniu – Głuszynie”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/goscie-ze-szkoly-podstawowej-nr-53-im-p-e-strzeleckiego-w-poznaniu-gluszynie/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Klerycy z Obry w Archiwum Archidiecezjalnym”. Udostępniono 6 września 2021https://aap.poznan.pl/blog/klerycy-z-obry-w-archiwum-archidiecezjalnym/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Koncert Galowy V Archidiecezjalnego Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej Kocham moją Ojczyznę”. Udostępniono 28 sierpnia 2021. https://aap.poznan.pl/events/event/koncert-galowy-v-archidiecezjalnego-przegladu-poezji-i-piesni-patriotycznej-kocham-moja-ojczyzne/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Księgi metrykalne z AAPoz na wystawie «Seweryn Mielżyński (1804–1872)»”. Udostępniono 20 lipca 2021. https://aap.poznan.pl/blog/archiwalia-z-aapoz-na-wystawie-seweryn-mielzynski-1804-1872/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Milionowy skan w AAPoz w TVP 3 Poznań – Program «Z życia Kościoła»”. Udostępniono 2 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/o-1-000-000-skanie-w-tvp-3-poznan/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Możliwość wypożyczenia do parafii wystawy «Sacrum Poloniae Millennium w archidiecezji poznańskiej»”. Udostępniono 20 lipca 2021. https://aap.poznan.pl/blog/mozliwosc-wypozyczenia-do-parafii-wystawy-sacrum-poloniae-millennium-w-archidiecezji-poznanskiej/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Olimpijczycy w Archiwum Archidiecezjalnym”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/olimpijczycy-w-archiwum-archidiecezjalnym/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Otwarcie wystawy okolicznościowej «Prymas z Wrześni – Arcybiskup Edward Likowski».” Udostępniono 20 lipca 2021. https://aap.poznan.pl/events/event/otwarcie-wystawy-okolicznosciowej-prymas-z-wrzesni-arcybiskup-edward-likowski/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Przygotowania do ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży”. Udostępniono 28 sierpnia 2021. https://aap.poznan.pl/blog/odn/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Realizacja programu «Z życia Kościoła» – TVP3 Poznań w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu”. Udostępniono 2 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/realizacja-programu-z-zycia-kosciola-tvp3-poznan-w-archiwum-archidiecezjalnym-w-poznaniu/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Studenci Uniwersytetu Każdego Wieku WSB w AAPoz”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/studenci-uniwersytetu-kazdego-wieku-wsb-w-aapoz/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w AAP”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/studenci-uniwersytetu-trzeciego-wieku-w-aap/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Opalenicy”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/studenci-uniwersytetu-trzeciego-wieku-w-aapoz/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „TV AAPoz przedstawia – XI. Dzień Genealoga”. Udostępniono 2 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/xi-dzien-genealoga-sobota-29-09-2018r-g-1100/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „TVP Poznań – O konserwacji ksiąg konsystorskich w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu”. Udostępniono 2 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/tvp-poznan-o-konserwacji-ksiag-konsystorskich-w-archiwum-archidiecezjalnym-w-poznaniu/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Uczniowie Gimnazjum z Komornik w AAP”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/events/event/uczniowie-gimnazjum-z-komornik-w-aap/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Uczniowie z Poznania i studenci z Budapesztu”. Udostępniono 6 sierpnia 2021. https://aap.poznan.pl/blog/uczniowie-z-poznania-i-studenci-z-budapesztu-w-aapoz/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Uczniowie z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego KSW w AAPoz”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/uczniowie-z-publicznego-liceum-ogolnoksztalcacego-ksw-w-aapoz/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Uczniowie z VIII L.O. w AAPoz.”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/uczniowie-z-viii-w-aapoz/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Wolsztyna w AAPoz”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/uczniowie-z-zespolu-szkol-ogolnoksztalcacych-z-wolsztyna-w-aapoz/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „VI Festyn z Okazji Dnia Dziecka 2013 – Współpraca: Caritas i Archiwum”. Udostępniono 28 sierpnia 2021. https://aap.poznan.pl/blog/vi-festyn-z-okazji-dnia-dziecka-2013-wspolpraca-caritas-i-archiwum/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „VIII. Popołudnie z dokumentem – APP i MHMP: Prezentacja dokumentu legata papieskiego, kardynała Mikołaja Boccasiniego z 1302 r. z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/dokument-legata-papieskiego-kardynala-mikolaja-boccasiniego-z-1302-r/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Warsztaty archiwalne dla nauczycieli”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/warsztaty-archiwalne-dla-nauczycieli/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Warsztaty archiwalno-historyczne dla Akcji Katolickiej”. Udostępniono 19 grudzień 2022. https://aap.poznan.pl/blog/warsztaty-archiwalno-historyczne-dla-akcji-katolickiej/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Warsztaty archiwalno-historyczne dla grupy duszpasterskiej św. o. Pio z parafii pw. św. Mikołaja w Krobi”. Udostępniono 19 grudzień 2022. https://aap.poznan.pl/blog/warsztaty-archiwalno-historyczne-dla-grupy-duszpasterskiej-sw-o-pio-z-parafii-pw-sw-mikolaja-w-krobi/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Warsztaty archiwalno-historyczne dla studentów IH UAM”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/warsztaty-archiwalno-historyczne-dla-studentow-ih-uam/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Warsztaty archiwalno-historyczne dla studentów WH UAM Poznań”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/warsztaty-archiwalno-historyczne-dla-studentow-wh-uam-2/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Warsztaty archiwalno-historyczne dla studentów WT UAM”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/warsztaty-archiwalno-historyczne-dla-studentow-wt-uam/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Warsztaty archiwalno-historyczne w AAP”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/warsztaty-archiwalno-historyczne-w-aap/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Warsztaty archiwalno-historyczne w AAPoz”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/warsztaty-archiwalno-historyczne-w-aapoz/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Warsztaty archiwalno-historyczne w Archiwum”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/warsztaty-archiwalno-historyczne-w-archiwum/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Warsztaty historyczno-genealogiczne dla uczniów z IIa ze Szkoły Podsatwowej nr 80 z Poznania”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/warsztaty-historyczno-genealogiczne-dla-uczniow-z-iia-ze-sz-p-nr-80-z-poznania/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918–1919 roku”. Udostępniono 20 lipca 2021. https://aap.poznan.pl/blog/wielkopolanie-ku-niepodleglej-w-stulecie-zwycieskiego-powstania-1918-1919-roku/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Włosko-Polskie Warsztaty Archiwalne”. Udostępniono 6 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/wlosko-polskie-warsztaty-archiwalne/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Wystawa: «Sacrum Poloniae Millennium w archidiecezji poznańskiej» na Ostrowie Tumskim w Poznaniu”. Udostępniono 20 lipca 2021. https://aap.poznan.pl/blog/wystawa-sacrum-poloniae-millennium-w-archidiecezji-poznanskiej-na-ostrowie-tumskim-w-poznaniu/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Wystawa: Biskupi Poznańscy na przestrzeni wieków”. Udostępniono 2- lipca 2021. https://aap.poznan.pl/blog/wystawa/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „Wystawa: Mieczysław Halka-Ledóchowski (1822-1902) – KARDYNAŁ nieZNANY”. Udostępniono 20 lipca 2021. https://aap.poznan.pl/blog/wystawa-mieczyslaw-halka-ledochowski-1822-1902-kardynal-nieznany/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „X Dzień Genealoga w Archiwum Archidiecezjalnym”. Udostępniono 2 września 2021. https://aap.poznan.pl/blog/x-dzien-genealoga-w-archiwum-archidiecezjalnym-w-poznaniu/.
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. „XII. Dzień Genealoga”. Udostępniono 2 września 2021. https://aap.poznan.pl/events/event/6008/.
Archiwum Archidiecezjalne w Szczecinie. „Historia [Archiwum Archidiecezjalnego w Szczecinie]”. Udostępniono 23 sierpnia 2021. http://www.archiwum.szczecin.pl/?art_id=71.
Archiwum Archidiecezjalne w Szczecinie. „Trasa tematyczna: Zakony i kościoły pojezierza”. Udostępniono 30 września 2021. http://www.archiwum.szczecin.pl/index.php?art_id=231.
Archiwum Archidiecezjalne Warszawskie. „Archiwum Archidiecezjalne Warszawskie”. Udostępniono 7 października 2021. https://www.facebook.com/archiwumarchidiecezjalnewarszawskie.
Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej. „Dzieje Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. ks. Walentego Patykiewicza w Częstochowie”. Udostępniono 23 sierpnia 2021. http://www.aacz.czestochowa.pl/index.php?id=1330328195&langu=pl.
Archiwum Archidiecezji w Częstochowie. „Statut Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. ks. Walentego Patykiewicza w Częstochowie”. Udostępniono 03 listopada 2021. http://www.aacz.czestochowa.pl/index.php?id=1375972941&langu=pl.
Archiwum Archidiecezji Warmińskiej. „Archiwum Archidiecezji Warmińskiej”. Udostępniono 3 listopada 2021. https://www.facebook.com/people/Archiwum-Archidiecezji-Warmi%C5%84skiej/100064866393226/.
Archiwum Archidiecezji Warmińskiej. „Lekcje archiwalne dla szkół”. Udostępniono 23 sierpnia 2021. https://archiwum.archwarmia.pl/4/pomoce-archiwalne.
Archiwum Diecezjalne w Kielcach. „Archiwum Diecezjalne w Kielcach – ADK”. Udostępniono 3 listopada 2021. https://www.facebook.com/archiwumdiecezjalnekielce.
Archiwum Diecezjalne w Krakowie. „Statut Archiwum Diecezjalnego im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza w Tarnowie”. Udostępniono 03 listopada 2021. http://archiwum.diecezja.tarnow.pl/statut.html.
Archiwum Diecezjalne w Pelplinie. „Dzieje Archiwum Diecezjalnego [w Pelplinie]”. Udostępniono 23 sierpnia 2021. https://diecezja-pelplin.pl/instytucje/archiwum-diecezjalne/.
Archiwum Diecezjalne w Płocku. „Historia Archiwum [Diecezjalnego w Płocku]”. Archiwum Diecezjalne w Płocku. Udostępniono 23 sierpnia 2021. https://archiwumplock.pl/historia/.
Archiwum Diecezjalne we Włocławku. „Historia Archiwum [Diecezjalnego we Włocławku]”. Udostępniono 23 sierpnia 2021. https://archiwumwloclawek.pl/historia-archiwum/.
Archiwum Diecezji Sandomierskiej. „Archiwum Diecezji Sandomierskiej”. Udostępniono 7 października 2021. https://www.facebook.com/ArchiwumSandomierz/.
Archiwum Huberta Mazura.
Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku. „Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku”. Udostępniono 3 listopada 2021. https://www.facebook.com/ArchiwumIMuzeumArchidiecezjalneWBialymstoku.
Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku. „Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku. Dzieje Archiwum”. Udostępniono 6 sierpnia 2021. https://archibial.pl/instytucje/archiwum-i-muzeum-archidiecezjalne/.
Archiwum i Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie. „Archiwum i Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie (wycieczka SBP)”. Udostępniono 17 sierpnia 2021. https://www.bu.kul.pl/archiwum-i-muzeum-diecezjalne-w-drohiczynie-wycieczka-sbp,art_10438.html.
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. „Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie”. Udostępniono 7 października 2021. https://pl-pl.facebook.com/archiwumkuriimetropolitalnejwkrakowie.
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. „Statut Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie”. Udostępniono 03 listopada 2021. https://archiwum.diecezja.pl/statut-archiwum/.
Archiwum Narodowe w Krakowie. „Bieżanowian drogi do Niepodległości”. Udostępniono 20 lipca 2021. https://ank.gov.pl/biezanowian/index.html.
Archiwum Narodowe w Krakowie. „Zapraszamy”, 23 lipca 2016. https://ank.gov.pl/zapraszamy-4/.
Arvaniti, Jolanta. „Jak Archiwum Polskiej Akademii Nauk upowszechnia wiedzę o osiągnięciach polskiej nauki”. W Educare necesse est – ale jak i dlaczego? Przykłady dobrych praktyk edukacyjnych, zredagowała Violetta Urbaniak, 205–09, Warszawa: Archiwum Państwowe w Warszawie, 2017.
Bednarek, Jerzy. „Formy działań edukacyjnych Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2000–2015”. W Educare necesse est – ale jak i dlaczego? Przykłady dobrych praktyk edukacyjnych, zredagowała Violetta Urbaniak, 173–87, Warszawa: Archiwum Państwowe w Warszawie, 2017.
Białecki, Konrad, Elżbieta Wojcieszyk, i Stanisław Grzesiek, red. Sacrum Poloniae Millenium w archidiecezji poznańskiej. Katalog wystawy. Poznań: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział, 2016.
Biblioteka i Archiwum Diecezjalne w Bielsku-Białej. „Biblioteka i Archiwum Diecezjalne w Bielsku-Białej”. Udostępniono 3 listopada 2021. https://www.facebook.com/people/Biblioteka-i-Archiwum-Diecezjalne-w-Bielsku-Bia%C5%82ej/100069569300899/.
Błaszczyński, Michał, i Elżbieta Wojcieszyk, red. Da mihi animas, caetera tolle = Daj mi dusze, resztę zabierz. Arcybiskup Antoni Baraniak 1904–1977. Katalog wystawy. Poznań: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział, 2013.
Brzozowska, Jolanta, i Sylwia Wilczewska. „Cudze chwalicie… swoje poznajcie”, czyli o działalności popularyzacyjno-edukacyjnej Oddziałowego Archiwum IPN w Białymstoku”. W Educare necesse est – ale jak i dlaczego? Przykłady dobrych praktyk edukacyjnych, zredagowała Violetta Urbaniak, 152–61, Warszawa: Archiwum Państwowe w Warszawie, 2017.
Dawidowicz-Stan, Agata. „Mit archiwalnego fartucha. Wybrane formy popularyzacji wiedzy o Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej”. W Educare necesse est – ale jak i dlaczego? Przykłady dobrych praktyk edukacyjnych, zredagowała Violetta Urbaniak, 135–41, Warszawa: Archiwum Państwowe w Warszawie, 2017.
Dąbrowski, Kazimierz. „Sprawozdanie z działalności Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi w latach 1998–2003”. Prace i Materiały Historyczne Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi i Muzeum Archidiecezji Łódzkiej 2 (2005): 9–16.
Diecezja Sosnowiecka. „Statut Archiwum Diecezji Sosnowieckiej im. ks. Jerzego Wolnego”. Udostępniono 03 listopada 2021. https://diecezja.sosnowiec.pl/files/files/Statut%20Archiwum%20Diecezji%20Sosnowieckiej.doc.
eKAI. „Gniezno: wystawa o dziejach miasta, prymasostwa i archidiecezji (zapowiedź)”, 10 marca 2010. https://www.ekai.pl/gniezno-wystawa-o-dziejach-miasta-prymasostwa-i-archidiecezji-zapowiedz/.
eKAI. „Kodeks Prawa Kanonicznego”, 1983. https://www.ekai.pl/dokumenty/kodeks-prawa-kanonicznego/.
Elbląg. „Jubileuszowa wystawa – Jan Paweł II w Elblągu”, 7 czerwca 2019. https://elblag.eu/index.php/urzad-miejski/13518-jubileuszowa-wystawa-jan-pawel-ii-w-elblagu.
franciszkańska3.pl. „Jan Paweł II i Brat Albert – Apostołowie Naszych Czasów”. Udostępniono 19 sierpnia 2021. http://franciszkanska3.pl/aktualnosci/jan-pawel-ii-i-brat-albert-apostolowie-naszych-czasow.
III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku. „Spotkania w Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku”. Udostępniono 22 sierpnia 2022. http://old.3lo.bialystok.pl/?p=18712.
Instytut Pamięci Narodowej. „Wystawa «Koszalin 1950–1976. Historia na nowo odkryta» – Koszalin, 12 grudnia 2011”. Udostępniono 20 lipca 2021. https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/7674,Wystawa-Koszalin-1950-1976-Historia-na-nowo-odkryta-Koszalin-12-grudnia-2011.html.
Jabłońska, Marlena. „W poszukiwaniu złotego środka. Kilka uwag na temat wewnętrznej i publicznej pracy archiwów”. W Nowa archiwistyka – archiwa i archiwistyka w późnonowoczesnym kontekście kulturowym, zredagowali: Waldemar Chorążyczewski, Wojciech Piasek i Agnieszka Rosa, 151–61. Toruńskie Konfrontacje Archiwalne 4. Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2014.
Jabłońska, Marlena. Nowe wyzwania archiwów. Komunikacja społeczna i public relations, Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2016.
Kierzkowska, Bożena. „Archiwum UMK wizytówką swojej uczelni?”. Poznański Rocznik Archiwalno-Historyczny 12–14 (2005–2007): 17–25.
Konferencja Episkopatu Polski. „«Primas Poloniae» – wystawa z okazji 600-lecia prymasostwa”, 19 kwietnia 2017. https://episkopat.pl/primas-poloniae-wystawa-z-okazji-600-lecia-prymasostwa-zapowiedz/.
Konieczna, Maria, i Wiesław Świątek. „Archiwalia Służby Bezpieczeństwa ciekawostka czy furtka do zrozumienia przeszłości – działalność edukacyjna pionu archiwalnego krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej”. W Educare necesse est – ale jak i dlaczego? Przykłady dobrych praktyk edukacyjnych, zredagowała Violetta Urbaniak, 223–29, Warszawa: Archiwum Państwowe w Warszawie, 2017.
Kowal, Bogumiła. „Archiwum Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu”. W Archiwa organizacji pozarządowych w Polsce, zredagowali Tomasz Czarnota i Marek Konstankiewicz, 89–106, Warszawa; Lublin: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych; Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2015.
Kufel, Robert Romuald. Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze 2003–2013, Zielona Góra: Agencja Wydawnicza „PDN”, 2013.
Kwiatkowska, Izabela. „Działalność popularyzatorska Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie”. Poznański Rocznik Archiwalno-Historyczny 12–14 (2005–2007): 39–43.
Librowski, Stanisław. „Wystawa «Czterysta lat istnienia i działalności Seminarium Duchownego we Włocławku», (1568/69–1968/69) urządzona przez Włocławskie Archiwum Diecezjalne”. Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 22 (1971): 223–28.
Malinowski, Józef, i Anna Marciniak. „Działalność naukowa i edukacyjna pracowników oddziału poznańskiego Archiwum Polskiej Akademii Nauk”. Poznański Rocznik Archiwalno-Historyczny 12–14 (2005–2007): 51–57.
Matysiak, Jarosław. „50 lat Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu 1956–2066”, Archiwista Polski 11, nr 4 (2006): 45–59.
Mazur, Hubert. „Działalność edukacyjna archiwów państwowych w zakresie współpracy ze szkołami”. Rozprawa doktorska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2019. Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Oddział Zbiorów Specjalnych (Dr 3829).
Mazur, Hubert. „Działania oświatowe Archiwum Państwowego w Kielcach na tle aktywności innych archiwów w okresie obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego (1958–1966)”. W W kręgu obchodów milenijnych na Kielecczyźnie (1957–1966/67). Państwo – Kościół – nauka – popularyzacja, zredagowali Anita Młynarczyk-Tomczyk i Szymon Orzechowski, 341–56. Kielce: Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Kieleckie Towarzystwo Naukowe, 2017.
Mazur, Hubert. „Edukacja archiwalna w Polsce – realna potrzeba czy przejściowa moda?” W Historia, pamięć, tożsamość w edukacji humanistycznej. T. 4: Archiwum jako „strażnik pamięci”, zredagowały Agnieszka Chłosta-Sikorska, Bożena Popiołek, i Agnieszka Słaby, 19–32. Prace Naukowe Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Kraków: Wydawnictwo Libron, Filip Lohner, 2016.
Mazur, Hubert. „Od prac kulturalno-oświatowych do edukacji w archiwach państwowych. Dzieje myśli popularyzatorskiej i przegląd piśmiennictwa z lat 1930–2014”. Archeion 116 (2015): 244–90.
nWloclawek.pl. „Otwarcie wystawy [«Źródła kultury duchowej i materialnej Włocławka»]”, 24 października 2016. https://nwloclawek.pl/artykul/otwarcie-wystawy-zrodla-kultury-duchowej-i-materialnej-wloclawka/454176.
Pest, Czesław. „Przeszłość i współczesność Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie”. Poznańskie Studia Teologiczne 11 (2011): 337–46.
Rosa, Agnieszka. „Funkcja edukacyjna archiwów. Pojęcie i zakres”. W Muzea i archiwa w edukacji historycznej, zredagowali Stanisław Roszak i Małgorzata Strzelecka, 15–20. Toruńskie Spotkania Dydaktyczne 4. Toruń: Stowarzyszenie Oświatowców Polskich. Oddział, 2007.
Rosa, Agnieszka. Funkcja edukacyjna archiwów, Warszawa: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, 2012.
Skrzyński, Tomasz. „Wystawy w Archiwum Nauki Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie”. Archiwista Polski 10, nr 2 (2005): 39–46.
Sobeczko, Mateusz. „Działalność edukacyjna i popularyzacyjna archiwów na przykładzie doświadczeń Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie Oddział w Katowicach”. W Educare necesse est – ale jak i dlaczego? Przykłady dobrych praktyk edukacyjnych, zredagowała Violetta Urbaniak, 215–21, Warszawa: Archiwum Państwowe w Warszawie, 2017.
Stowarzyszenie Archiwistów Kościelnych. „Statut [Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych]”. Udostępniono 06 listopada 2021. https://stowarzyszenie-archiwistow-koscielnych.pl/index.php/statut/.
Stryjkowski, Krzysztof. „O starych i nowych funkcjach archiwów”. W Nowe funkcje archiwów, zredagowali Irena Mamczak-Gadkowska i Krzysztof Stryjkowski, 11–19. Publikacje Instytutu Historii UAM 123. Poznań: Instytut Historii UAM w Poznaniu, 2015.
Strzelecka, Małgorzata. „Zbiory Fundacji «Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek» w pracy dydaktycznej i wychowawczej nauczyciela historii”. W Muzea i archiwa w edukacji historycznej, zredagowali Stanisław Roszak i Małgorzata Strzelecka, 114–23. Toruńskie Spotkania Dydaktyczne 4. Toruń: Stowarzyszenie Oświatowców Polskich. Oddział, 2007.
Urbaniak, Violetta. „Archiwum partnerem szkoły w procesie kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży”. W Wkład archiwistów warszawskich w rozwój archiwistyki polskiej. Zbiór studiów poświęconych warszawskiemu środowisku archiwalnemu, zredagowała Alicja Kulecka, 447–62. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2012.
Wancerz-Gluza, Alicja. „10 lat «Historii Bliskiej»”. Karta, nr 49 (2006): 133–41.
Wąsowicz, Jarosław. „Działalność naukowa i edukacyjna archiwum kościelnego na przykładzie Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej”. Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 102 (2014): 327–40.
Wilczyński, Leszek. „Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu w latach 1975–2000”, Poznańskie Studia Teologiczne 11 (2001): 273–77.
Wiśniewska-Drewniak, Magdalena. Inaczej to zniknie. Archiwa społeczne w Polsce – wielokrotne studium przypadku, Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2019.
Wróbel, Grzegorz. „Współpraca Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi z Archiwum Archidiecezjalnym w Łodzi oraz Muzeum Archidiecezji Łódzkiej”. Prace i Materiały Historyczne Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi i Muzeum Archidiecezji Łódzkiej 9 (2012): 281–87.
Zarzycki, Łukasz. „Kieleckie Archiwum Państwowe i Archiwum Diecezjalne otworzyły swoje magazyny (zdjęcia)”. Echo Dnia Świętokrzyskie, 10 czerwiec 2015. https://echodnia.eu/swietokrzyskie/kieleckie-archiwum-panstwowe-i-archiwum-diecezjalne-otworzyly-swoje-magazyny-zdjecia/ar/8137616.
Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. „Długoszacy zwiedzali archiwum diecezjalne w katedrze włocławskiej – Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza”, 9 stycznia 2019. https://zskdlugosz.pl/2019/01/09/wycieczka-do-archiwum-diecezjalnego-z-ks-jackiem-buta/.
Zielony, Paweł. „Archiwum otwarte dla społeczeństwa. Popularyzacja zasobu oraz działalności Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2000–2015”. W Archiwa, historia, pamięć. Bilans 15 lat działalności archiwalnej Instytutu Pamięci Narodowej, zredagowali Jerzy Bednarek, Rafał Leśkiewicz i Paweł Perzyna, 269–89. Biblioteka Instytutu Pamięci Narodowej 47. Warszawa; Łódź: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział, 2018.
Pobrania
Sklep wydawnictwa:
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Hubert Michał Mazur
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 323
Liczba cytowań: 0