Making Available Archival Materials Protected by Copyright in Polish Archives of Universities and Scientific Institutions
DOI:
https://doi.org/10.12775/BPMH.2011.017Abstrakt
Udostępnianie materiałów archiwalnych podlegających ochronie z tytułu praw autorskich w polskich archiwach uniwersytetów i instytucji naukowych
Archiwa uniwersytetów w Polsce posiadają status archiwów historycznych, podobnie jak archiwa Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Krakowie. Poza nimi istnieje szereg archiwów instytucji naukowych, które przez określony prawem czas także przechowują i udostępniają materiały archiwalne. W archiwach tych znajduje się wiele materiałów, które podlegają ochronie z tytułu praw autorskich: fotografie, nagrania dźwiękowe, filmy, materiały tworzące spuścizny, a także niepublikowane prace licencjackie i magisterskie (stanowiące dużą część zasobów archiwów uniwersyteckich). Polska Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych określa, kiedy wspomniane dzieła mogą być utworami w rozumieniu ustawy i w związku z tym podlegać ochronie. Mówi również o zasadach i okresie ich ochrony. Ustawa dopuszcza udostępnianie przez archiwa utworów, lecz tylko tych, które zostały wcześniej rozpowszechnione. Takiego statusu w większości nie posiadają materiały archiwalne. Polska Ustawa o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach nie odnosi się do materiałów archiwalnych, które mogą podlegać ochronie z tytułu praw autorskich. Problematyczne staje się zatem w archiwach uniwersyteckich udostępnianie prac licencjackich i magisterskich (prace doktorskie mogą być udostępniane, gdyż posiadają statut rozpowszechnionych), przy czym wyjściem może być uznanie ich w określonych przypadkach za „utwory osierocone”. Innym problemem, zwłaszcza w archiwach instytucji naukowych, jest kwestia utworów pracowniczych. Międzynarodowe postanowienia idą w dwóch kierunkach. Rada Europy i Międzynarodowa Rada Archiwów opowiadają się za powszechnym dostępem do materiałów archiwalnych, traktowanych jako dziedzictwo kulturalne. Natomiast traktaty Światowej Organizacji Własności Intelektualnej wskazują na konieczność ścisłego respektowania ochrony prawnoautorskiej utworów.
Opracowane przez Autorkę/Prepared by the Author
Pobrania
Sklep wydawnictwa:
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszający tekst do publikacji zobowiązany jest do ujawnienia wszystkich autorów uczestniczących w przygotowaniu tekstu oraz (jeśli dotyczy) wskazanie źródeł finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów („financial disclosure”). W wypadku tekstów przygotowanych przez dwóch lub wielu Autorów, Autorzy zobowiązani są do przesłania do Redakcji oświadczenia o wkładzie poszczególnych Autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz wskazaniem Autora/Autorów koncepcji, założeń, metod itp.). Główną odpowiedzialność za tekst ponosi Autor zgłaszający go Redakcji.
Informujemy, że Redakcja Biuletynu Polskiej Misji Historycznej korzysta z programu antyplagiatowego iThenticate, od 2016 roku każdy artykuł jest sprawdzany pod względem oryginalności. Redakcja oświadcza, że wykryte przypadki nierzetelności naukowej będą dokumentowane oraz upubliczniane poprzez powiadomienie odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające Autorów, instytucje i stowarzyszenia naukowe itp.).
Autorzy/Autorki przesyłając artykuł przez stronę APCz składają oświadczenia dotyczące praw autorskich oraz przygotowania artykułu zgodnie z zasadami etycznymi dla prac naukowych. Oswiadczenie jest także dostępne w formie dokumentu word (oświadczenie).
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 239
Liczba cytowań: 0