Dzienniki Racheli Auerbach i Marylki w kontekście materialności świadectw Zagłady
DOI:
https://doi.org/10.12775/SE.2024.0013Słowa kluczowe
świadectwa Holokaustu, materialność zapisów, interpretacja, edycja dokumentów HolokaustuAbstrakt
Autor zajmuje się materialnością zapisów doświadczenia Zagłady, a szczególnie fenomenem tekstów w różny sposób uszkodzonych (na skutek oddziaływania wilgoci, czynników chemicznych czy biologicznych, a także zniszczonych mechanicznie). Uszkodzenia te są efektem ukrywania tekstów, przede wszystkim pod ziemią w źle zabezpieczonych pojemnikach – jak dokumenty z Archiwum Ringelbluma. Powstałe podczas ukrywania rozliczne skazy tekstu odciskają się na jego substancji materialnej, przekształcają ją w taki sposób, który nie leżał w intencji autora, a jest wynikiem oddziaływania przypadkowych czynników zewnętrznych. Stanowią często zasadniczą trudność w odczytaniu tekstu i jego edycji. Można je jednak traktować (i tak czyni autor) jako szczególny stygmat Zagłady. Uszkodzone teksty uzyskują przez to podwójne odniesienie. Po pierwsze – wskazują na swego autora i opisywany przez niego świat. Po drugie – wskazują na siebie. Stają się cenne nie tylko przez to, o czym mówią, lecz także dzięki temu, że w ogóle są. Tak jak przedmioty ocalałe z katastrofy, teksty te nabierają wartości już przez to samo, że istnieją. Autor koncentruje się na dokumentach z Archiwum Ringelbluma i opisuje różne rodzaje uszkodzeń ocalałych tam tekstów. Skupia się przede wszystkim na fragmencie dziennika Racheli Auerbach – na ostatnim wpisie sporządzonym 26 lipca 1942 roku, w piątym dniu trwania wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim.
Bibliografia
Amiel I., 1999, Osmaleni, Izabelin.
Archiwum Ringelbluma. Antologia, 2019, wstęp J. Leociak, opracowanie M. Janczewska i J. Leociak, Wrocław.
Auerbach R., 2015, Pisma z getta warszawskiego, oprac. K. Szymaniak, Warszawa.
„Biuletyn IH” 1969, nr 71–72.
Celan P., 1988, Wiersze, przeł. i wyd. F. Przybylak, Kraków.
Celan P., 1998, Todesfuge, w: Utwory wybrane, wyb. i oprac. R. Krynicki, Kraków.
Leociak J., 2009, Uszkodzone fotografie (z)Zagłady, w: idem, Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji, Warszawa.
Libionka D., 2023, Losy tekstu, w: Dziennik Maryli. Życie i śmierć w getcie warszawskim, red. D. Libionka, Warszawa.
Mandelsztam O., 1997, Poezje, wyb., oprac. i wstępem opatrzył R. Przybylski, Warszawa.
Patrzyłam na usta… Dziennik z warszawskiego getta, 2008, red. P. Weiser, Kraków–Lublin.
Pieśń ujdzie cało… Antologia wierszy o Żydach pod okupacją niemiecką, 1947, oprac. i przeł. z jidysz M. M. Borwicz, Warszawa–Łódź–Kraków.
Szymaniak K., 2015, Wstęp. Do ratowania rękopisów miałam więcej szczęścia… Racheli Auerbach pisma z getta warszawskiego, w: R. Auerbach, Pisma z getta warszawskiego, oprac. K. Szymaniak, Warszawa.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Jacek Leociak
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 32
Liczba cytowań: 0