Kanon i tradycja Władysława A. Kościelskiego. Edycje romantyków w serii „Wielka Biblioteka” Instytutu Wydawniczego „Biblioteka Polska”
DOI:
https://doi.org/10.12775/SE.2023.0031Słowa kluczowe
Władysław Kościelski, Instytut Wydawniczy "Biblioteka Polska", seria "Wielka Biblioteka", Jan KasprowiczAbstrakt
Historia oficyn wydawniczych XIX i XX wieku jest tematem dotychczas słabo rozpoznanym i opracowanym przez badaczy. Miarą tych „białych plam” (poza wyjątkami) jest brak opracowań o najważniejszym wydawnictwie polskim XIX stulecia – firmie Gebethner i Wolff. Jednym z powodów tego stanu jest rzecz jasna brak archiwów zniszczonych w czasie drugiej wojny światowej. Ale braków tych nie nadrabiają nawet bibliografie wydań, które mogłyby zostać sporządzone na podstawie dostępnych katalogów bibliotek. Wśród wielu zasłużonych wydawnictw międzywojnia, obok Gebethnera i Wolffa, Mortkowicza, Gubrynowicza, na uwagę zasługuje także Instytut Wydawniczy „Biblioteka Polska”. Został założony i był prowadzony przez przedstawiciela znanej na polu mecenatu kulturalnego pięknego wieku rodziny Kościelskich. Wykorzystując okres polonizacji przemysłu w dawnym zaborze pruskim, jego fundator wykupił nowoczesne zakłady poligraficzne w Bydgoszczy. Dzięki temu zwracały one uwagę poziomem typograficznym i edytorskim. Jednocześnie kultura literacka Kościelskiego i skupionych wokół niego twórców (m.in. Leopolda Staffa, Jana Kasprowicza, Wacława Berenta, Aleksandra Guttrego) zapewniły tej instytucji przemyślaną politykę wydawniczą i wysoki poziom publikowanych dzieł. W tym świetle, biorąc pod uwagę zarówno tradycję, jak i współczesność – szczegółowej analizy jest warty program wydawniczy dzieł romantyków, jakie ukazały się nakładem Instytutu Wydawniczego „Biblioteka Polska”, który łączył w sobie dawne i nowe spojrzenie na tę epokę. Artykuł uzupełnia pełne zestawienie dzieł autorów romantycznych, które ukazały się w serii „Wielka Biblioteka” wydawanej w latach 1920–1931 w Instytucie Wydawniczym „Biblioteka Polska”.
Bibliografia
Almanach „Biblioteki Polskiej” na rok 1925, Warszawa.
Biernacki A., 1969, Władysław August Kościelski, w: Polski słownik biograficzny, t. 14, Wrocław.
Błażejewski S., Kutta J., Romaniuk M., 1994, Bydgoski słownik biograficzny, t. 1, Bydgoszcz.
Dwadzieścia pięć lat Fundacji im. Kościelskich w Genewie (1959–1984), 1984, pod red. M. Danielewicz-Zielińskiej, Genève.
Guttry A., 1933, Wspomnienie o śp. Władysławie Kościelskim, „Dziennik Poznański”, nr 42.
Katalog celniejszych dzieł wydanych nakładem Instytutu Wydawniczego „Biblioteka Polska”, Warszawa 1929.
Klas W., Zieliński J., 2011, Kościelski: ród, fundacja, nagroda, Kraków.
Morstin L. H., 1934, Życie artystyczne i umysłowe Krakowa i Paryża przed dwudziestu pięciu laty „Museion”, Kraków.
Morstin L. H., 1957, Spotkania z ludźmi, Kraków.
„Museion” 1911–1913. Publicystyka artystyczna i literacka, 2013, pod red. G. P. Bąbiaka i D. Knysz-Tomaszewskiej, Warszawa.
Okopień J., 2015, Poczet wydawców książki polskiej. Książka wyzwolona 1918–1950, Warszawa.
Podgóreczny J., Podlaszewska K., 1972, Władysław August Kościelski, w: Słownik pracowników książki polskiej, pod red. I. Treichel, Warszawa–Łódź.
Sto pięćdziesiąt lat Zakładów Graficznych w Bydgoszczy na tle dziejów drukarstwa pomorskiego, 1965, Bydgoszcz.
Tatarkiewicz W., 1933, Wspomnienie o Władysławie Kościelskim, „Wiadomości Literackie”, nr 54.
Zabawy i mozoły Fundacji Kościelskich (1959–1999), 2000, pod red. J. Jarzębskiego i F. Rosseta, oprac. bio-bibliograficzne D. Wojda, Genewa.
Ziejka F., 1993, Paryż młodopolski, Warszawa.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Grzegorz P. Bąbiak
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 185
Liczba cytowań: 0