„Warszawa – Atlas Literatury Zagłady” – kolekcja cyfrowa
DOI:
https://doi.org/10.12775/SE.2023.0015Słowa kluczowe
deep maps, Zagłada Żydów, mapy narracyjne, humanistyka cyfrowa, humanistyka przestrzenna, getto warszawskieAbstrakt
Prezentowany artykuł jest recenzją innowacyjnego projektu Warszawa – Atlas Literatury Zagłady – kolekcja cyfrowa na platformie Nowa Panorama Literatury Polskiej (NPLP.PL). Na podstawie świadectw z czasu okupacji zrealizowanego przez Zespół Badań nad Literaturą Zagłady oraz zespół Nowej Panoramy Literatury Polskiej IBL PAN pod kierunkiem Jacka Leociaka oraz Bartłomieja Szleszyńskiego. Projekt integruje metodologie humanistyki cyfrowej i przestrzennej w celu przedstawienia topografii życia i prześladowań Żydów w getcie warszawskim. Skupia się na trzech głównych kategoriach: Miejsca, Osoby i Wydarzenia, które połączone ze sobą tworzą wielowymiarowy obraz życia w getcie. Autorzy projektu dokonali szerokiej kwerendy źródłowej i analizy tekstów pod kątem danych topograficznych, co pozwoliło na odwzorowanie osobistych geografii i doświadczeń mieszkańców getta na mapach cyfrowych.
Bibliografia
Adama Czerniakowa dziennik getta warszawskiego 6 IX 1939–23 VII 1942, 1983, oprac. M. Fuks, Warszawa.
Atlas polskiego romantyzmu, Nowa Panorama Literatury Polskiej, https://nplp.pl/kolekcja/atlas-romantyzmu/ (dostęp: 5.01.2023).
Deep Maps and Spatial Narratives, 2015, eds. D. J. Bodenhamer, J. Corrigan, T. M. Harris, Bloomington.
Korzenie Janusza Korczaka: mapy, Nowa Panorama Literatury Polskiej, https://nplp.pl/korzenie-janusza-korczaka/mapy-goldszmitow/ (dostęp: 5.01.2023).
Leociak J., 2017, Nie-most nad nie-ulicą. O drewnianym moście dla pieszych nad ul. Chłodną w getcie warszawskim: od tekstualizacji do mitologizacji, w: Metafora. Tekst. Dyskurs, red. G. Grochowski et al., Warszawa.
Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku, Nowa Panorama Literatury Polskiej, https://nplp.pl/kolekcja/polscy-pisarze-i-badacze-literatury-przelomu-xx-i-xxi-wieku/ (dostęp: 5.01.2023).
Przestrzenie Henryka Sienkiewicza, Nowa Panorama Literatury Polskiej, https://nplp.pl/kolekcja/przestrzenie-henryka-sienkiewicza/ (dostęp: 5.01.2023).
Szac-Wajnkranc N., 1990, Przeminęło z ogniem. Pamiętnik. Pisany w Warszawie w okresie od założenia getta do jego likwidacji, przedmowa E. Kaganowski, Warszawa.
Temkin-Bermanowa B., 2000, Dziennik z podziemia, wstęp, oprac., przypisy A. Grupińska i P. Szapiro, Warszawa.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Sylweriusz B. Królak
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 170
Liczba cytowań: 0