Problemy z edycją krytyczną „Pamiętnika” Wacława Sieroszewskiego
DOI:
https://doi.org/10.12775/SE.2022.0006Słowa kluczowe
Wacław Sieroszewski, literatura dokumentu osobistego, edycja krytyczna pamiętnika, korespondencja wzajemna Wacława i Stefanii SieroszewskichAbstrakt
Celem artykułu jest przybliżenie szeregu trudnych problemów, z którymi musi mierzyć się edytor nowego, krytycznego wydania Pamiętnika Wacława Sieroszewskiego pisanego w latach 1939–1944. Problemy z edycją tego dokumentu wiążą się m.in. z: hybrydalnością tekstu głównego (sytuującego się na pograniczu literatury dokumentu osobistego, beletrystyki, publicystyki i literatury faktu), powtórzeniami myślowymi tych samych treści, spójnym i logicznym uporządkowaniem wewnętrznie zróżnicowanej i chaotycznej struktury, a przede wszystkim ze skompletowaniem i z wydaniem wszystkich dokumentów dołączonych do tekstu głównego oraz tych, do których pamiętnikarz jedynie odsyłał. Owa innorodna materia, którą sędziwy dziejopis zamierzał wcielić w swoją narrację, stanowi największą trudność w przygotowaniu do druku kompletnego tekstu czterech ostatnich tomów: 10, 11, 12 i 13. Edycja krytyczna Pamiętnika Sieroszewskiego nie jest możliwa bez uprzedniego wydania całej zachowanej korespondencji Sieroszewskiego z żoną, a więc nie tylko tych listów, do których pamiętnikarz odsyłał w tomach 10 i 11, ale także tych, których nie planował dołączyć, a których treść wiąże się bezpośrednio z zapisem memuarystycznym (jest to bardzo obszerny materiał – listów Wacława i Stefanii Sieroszewskich zachowało się bowiem aż 160).
Bibliografia
Materiały rękopiśmienne
Rękopisy: rkps BN 5193 III: Listy Wacława Sieroszewskiego od różnych osób z lat 1902–1934, t. 5: Litery P–Ś; rkps BN 5194 II: Listy Wacława Sieroszewskiego do żony Stefanii z Mianowskich z lat 1906–1929; rkps BN 5195 III: Listy i bruliony listów Wacława Sieroszewskiego z lat 1897–1934.
Opracowania
Czermińska M., 2000, Autobiograficzny trójkąt. Świadectwo, wyznanie i wyzwanie, Kraków.
Legutko G., 2019, Jak (nie) należy wydawać… Przypadek „Pamiętnika” Wacława Sieroszewskiego, „Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie”, nr 2 (16): Intymistyka a edytorstwo. Wiek XX i współczesność, pod red. B. Kuczkowskiego.
Legutko G., 2019, „Wyrosłam na Rosjankę...” Historia Marii – jakuckiej córki Wacława Sieroszewskiego – w świetle jej listów do ojca i innych dokumentów, Wrocław.
Niesiecki K., 1728, Herby y familie rycerskie tak w Koronie jako y Wielkim Xięstwie Litewskim zebrane, Lwów.
Paprocki B., 1858, Herby rycerstwa polskiego, Kraków.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Grażyna Legutko
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 364
Liczba cytowań: 0