Nasze życie w czasach zarazy. Kilka słów o projekcie
DOI:
https://doi.org/10.12775/ZWAM.2020.7.18Keywords
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, pandemia COVID-19, badaniaAbstract
Nasze życie w czasach zarazy. Kilka słów o projekcie to sprawozdanie z działań badawczych podjętych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie po ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia pandemii koronawirusa COVID-19 w marcu 2020 roku. Wtedy to w środowisku Muzeum powstała inicjatywa pn. „Nasze życie w czasach zarazy” jako odpowiedź na potrzebę dokumentowania szybko zmieniającej się rzeczywistości w dobie pandemii. W ramach tej inicjatywy stworzono internetowy kwestionariusz, składający się z 45 pytań otwartych i zamkniętych, dotyczących m.in. rytmu i organizacji codzienności, pracy, nauki, życia społecznego. Pytania o to, czy w trakcie pandemii zmieniło się postrzeganie domu i relacji z innymi ludźmi, o sposoby radzenia sobie ze stresem, a także pytanie o obrazy z pandemii, które na długo zostaną w pamięci. Na podstawie ponad półtora tysiąca zebranych kwestionariuszy powstały tzw. „Wycinki” z badań – kilka z nich zamieszczono również w niniejszym sprawozdaniu.References
Scheper-Hughes Nancy
: The Primacy of the Ethical: Propositions of a Militant Anthropology, „Current Anthropology”, vol. 36, no. 3.
: Prymat etyki. Perspektywa walczącej antropologii, tłum. K. Liszka, [w:] Badania w działaniu. Pedagogika i antropologia zaangażowana, red. D. Gołębniak, H. Cervinkova, Wrocław: Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Downloads
Published
2020-12-31
How to Cite
1.
MARCZAK, Agnieszka. Nasze życie w czasach zarazy. Kilka słów o projekcie. Annual Review of Museum Anthropology. Online. 31 December 2020. No. 7, pp. 317-327. [Accessed 13 February 2025]. DOI 10.12775/ZWAM.2020.7.18.
Issue
Section
Artykuły naukowe
License
- The authors give the publisher (Polish Ethnological Society) non-exclusive license to use the work in the following fields:
- recording of a Work / subject of a related copyright;
- reproduction (multiplication) Work / subject of a related copyright in print and digital technique (ebook, audiobook);
- marketing of units of reproduced Work / subject of a related copyright;
- introduction of Work / object of related copyright to computer memory;
- dissemination of the work in an electronic version in the formula of open access under the Creative Commons license (CC BY - ND 4.0).
- The authors give the publisher the license free of charge.
- The use of the work by publisher in the above mentioned aspects is not limited in time, quantitatively nor territorially.
Stats
Number of views and downloads: 396
Number of citations: 0