Pomoc misjonarzy w realizacji nowej wystawy stałej Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie
DOI:
https://doi.org/10.12775/ZWAM.2024.11.10Schlagworte
Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie, kolekcja , sztuka pozaeuropejskaAbstract
Artykuł przedstawia konkretny przykład zrealizowanych badań terenowych wskazując na przydatność zbieranego w terenie materiału dla muzealnych aplikacji, a tym samym na potencjalne pola współpracy i ewentualne możliwości ekspozycyjne. Omówiony przykład dotyczy badań terenowych przeprowadzonych w 2019 r. na obszarze ziemi dobrzyńskiej, a dokładnie pow. rypińskiego, w trakcie których przeprowadzono prawie 80 wywiadów. Dokumentacja badań została zarchiwizowana i posłużyła budowie stałej ekspozycji w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Omówiony przykład służy wskazaniu jak wysiłek badań etnograficznych może zostać wykorzystany przez muzeum, i jak ono jako jedyne, przez swoje możliwości ekspozycyjne, może w istocie odzwierciedlić terenowe artykulacje badanych społeczności. W przeciwieństwie do akademii, współczesne muzeum, znacznie lepiej i z korzyścią dla siebie jest w stanie wyartykułować emocjonalność, sensoryczność, afektywność, nietekstowość, materialność, cielesność i nostalgiczność, które towarzyszą sytuacji badawczej i relacjom społeczności lokalnej z rzeczami. W tej optyce współpraca akademii i muzeum, jej kontynuacja we współczesnych warunkach jawi się jako obopólnie korzystna i konieczna.
Literaturhinweise
Dudar Wiesław
: Dom Misyjny św. Wojciecha w Pieniężnie w służbie animacji misyjnej w Kościele lokalnym na przykładzie Muzeum Misyjno-Etnograficznego, [w:] Sto lat działalności Domu Misyjnego Świętego Wojciecha w Pieniężnie, red. I. Piskorek, J. Wojcieszko, t. 1, Górna Grupa: Verbinum Wydawnictwo Księży Werbistów, s. 361–378.
Lorenc Hiacynta
: Zbiory Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie — 50 lat działalności, „Nurt SVD”, nr 1, s. 30–57.
Nadolska-Styczyńska Anna
: Cudze chwalicie…, czyli kilka uwag o znaczeniu zbiorów etnologicznych Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie, „Nurt SVD”, nr 1, s. 8–28.
Śliwka Eugeniusz
: Formacja intelektualna, działalność dydaktyczno-naukowa i wydawnicza werbistów polskich (1919–1982), „Materiały i Studia Księży Werbistów”, nr 30, s. 335–341.
Traczyk Krystian
: Kościelne zbiory misyjno-etnograficzne w Polsce, „Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne”, t. 42, s. 213–244.
Strony internetowe
L. Popielewicz, Nie jestem ani rybakiem, ani pasterzem, „Misjonarz” 2020, nr 1 [https://www.misjonarz.pl/files/pdfy/misjonarz_01_2020.pdf; data odczytu: 20.04.2024].
Równoleżnik M. O misjach inaczej, 2023: Od 1975 roku w Togo, [https://www.podkasty.info/
katalog/podkast/6975-Równoleżnik_M_O_misjach_inaczej/Odc_26_Od_1975_roku_w_Togo; data odczytu: 20.04.2024].
Ryoko 2021: Hinamatsuri — Festiwal Lalek i Święto Dziewczynek, 3.03 [https://ryoko.pl/japonia-przewodnik/78/hinamatsuri-festiwal-lalek-i-swieto-dziewczynek; data odczytu: 27.04.2024].
Downloads
Veröffentlicht
Zitationsvorschlag
Ausgabe
Rubrik
Lizenz
Dieses Werk steht unter der Lizenz Creative Commons Namensnennung - Keine Bearbeitungen 4.0 International.
1. Autorzy udzielają wydawcy (Polskiemu Towarzystwu Ludoznawczemu) licencji niewyłącznej na korzystanie z utworu w następujących polach eksploatacji:
a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego;
b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (ebook, audiobook);
c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego;
d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera;
e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY - ND 4.0).
2. Autorzy udzielają wydawcy licencji nieodpłatnie.
3. Korzystanie przez wydawcę z utworu na ww. polach nie jest ograniczone czasowo, ilościowo i terytorialnie.
Stats
Number of views and downloads: 47
Number of citations: 0