Suwerenność kulturowa jako kategoria naukowa w naukach o bezpieczeństwie. Analiza teoretyczna
DOI:
https://doi.org/10.12775/EO.2020.008Słowa kluczowe
bezpieczeństwo kulturowe, bezpieczeństwo narodowe, suwerenność, suwerenność kulturowa, globalizacjaAbstrakt
Artykuł prezentuje teoretyczne ujęcie suwerenności kulturowej jako kategorii poznawczej. Praca stanowi przegląd wybranych koncepcji teoretycznych odnoszących się do suwerenności kulturowej w celu weryfikacji możliwości adaptacji tego pojęcia do badań w zakresie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Rozważania teoretyczne zostały poszerzone o współczesny wymiar suwerenności kulturowej w warunkach globalizacyjnych. Suwerenność kulturowa stanowi w nich nowy wymiar zakresu bezpieczeństwa kulturowego i w ten sposób zostaje zdefiniowana. Celem badania jest włączenie pojęcia suwerenności kulturowej w zakres analiz nauk o bezpieczeństwie, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa kulturowego. By osiągnąć owo założenie, posłużono się metodą desk research, analizą teoriopoznawczą oraz metodą indukcji pozwalającą na budowę twierdzeń ogólnych. Dzięki procedurom badawczym, takim jak klasyfikowanie, opisywanie i definiowanie, udało się określić ramy teoretyczne funkcjonowania pojęcia suwerenności kulturowej na gruncie nauk o bezpieczeństwie. W konsekwencji kategoryzacji teoretycznej suwerenność kulturowa prezentuje się jako zjawisko określające bezpieczeństwo kulturowe i narodowe oraz użyteczne narzędzie analityczne w badaniach nauk o bezpieczeństwie i nauk o polityce.
Bibliografia
Bauman Z., Żyjąc w czasie pożyczonym, Warszawa 2010.
Bezak S., Zaangażowanie Inuitów na forum kanadyjskim i międzynarodowym w kwestii zmian klimatu i środowiska Arktyki w kontekście ochrony ich praw tubylczych, „TransCanadiana” 2014–2015, vol. 7.
Blok Z., Teoria polityki. Studia, Poznań 1998.
Burgoński P., Koncepcja narodu w ujęciu katolickiej nauki społecznej, „Studia Gdańskie” 2014, t. 35.
Buttiglione R., Merecki J., Europa jako pojęcie filozoficzne, Lublin 1996.
Coffey W., Tsosie R., Rethinking the Tribal Sovereignty Doctrine: Cultural Sovereignty and the Collective Future of Indian Nations, “Law and Policy” 2001, vol. 12.
Czaja J., Kulturowy wymiar bezpieczeństwa. Aspekty teoretyczne i praktyczne, Kraków 2013.
Czaputowicz J., Czym jest suwerenność? – odpowiedź polemistom, „Przegląd Europejski” 2015, nr 3(37).
Czaputowicz J., Suwerenność, Warszawa 2018.
Deja K., Transkulturowość: od koncepcji Wolfganga Welscha do transkulturowej historii literatury, „Wielogłos. Pismo Wydziału Polonistyki UJ” 2015, nr 4(26). Dyczewski L., Kultura w całościowym planie rozwoju, Warszawa 2011.
Dylus A., Suwerenność państwa narodowego na tle współczesnych procesów gospodarczych, [w:] Suwerenność państwa i jej granice, red. S. Sowiński, Warszawa 2010.
Flis J., Unia czy suwerenność?, [w:] Współczesne problemy bezpieczeństwa, red. J. Flis i H. Szafran, Warszawa 2015.
Giddens A., Socjologia, Warszawa 2012.
Inglehart R., Globalization and Postmodern Values, „The Washington Quarterly” 2000, vol. 23.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Piotr Lewandowski
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 574
Liczba cytowań: 0