Wykładać muzeologię, rozumieć muzeum. O wzmożonej potrzebie dialogu, słuchania i obserwacji (głos z Łodzi)
DOI:
https://doi.org/10.12775/ZWAM.2023.10.12Słowa kluczowe
Uniwersytet Łódzki, etnologia, muzeologia, dydaktyka akademicka, instytucje kulturyAbstrakt
Autor artykułu wychodzi z założenia, że muzeologia wykładana w ramach studiów etnologicznych ma wymiar szczególny i symboliczny w kontekście muzealnictwa etnograficznego – jest ważna i potrzebna. W tekście wskazano jednak szereg problemów i dylematów towarzyszących wykładaniu tego przedmiotu. Z perspektywy doboru kadr dla muzeów zapewne niekorzystne okazały się radykalne zmiany w łonie samej dyscypliny etnologicznej w ostatnich dekadach XX w. Aktywność muzeów etnograficznych była krytykowana przez antropologicznie zorientowanych badaczy i teoretyków. Do dziś programy kolekcjonerskie inarracje wystawiennicze często nie odpowiadają nurtom współczesnej antropologii. Kolejny dylemat z kształceniem kadr tkwi w samej strukturze muzealnictwa etnograficznego – jest bardzo zróżnicowana, dodatkowo aktywność muzealników ogromnie się skomplikowała. Wobec zatrudnionych w nich ludzi zwykło się formułować bardzo szerokie wymagania kwalifikacyjne. Zdaniem autora na kształcenie kadr muzealnych w instytucie etnologii trzeba spojrzeć kompleksowo. Zajęcia, w ramach których student pozyskuje kompetencje i wiedzę możliwą do spożytkowania jako muzealnik powinny być wykładane w ramach różnych przedmiotów o różnym charakterze. Ważne też, aby jak najwięcej dydaktyków zechciało spojrzeć na prowadzone przez siebie zajęcia (te bez muzeum w nazwie) jako takie, które mogą przydać się przyszłemu muzealnikowi. Dobrym pomysłem byłoby organizowanie regularnych spotkań muzealno akademickich. Korzystajmy z możliwości członkostwa w Polskim Towarzystwie Ludoznawczym, integrującym środowiska iposiadającym w swoich strukturach sekcję muzeologiczną.
Bibliografia
Barańska Katarzyna
: Muzeum etnograficzne. Misje, struktury, strategie, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Barański Janusz
: “Polityka kolekcji muzeum etnograficznego w erze postludowej,” Etnografia Nowa, no. 5, pp. 55–73.
Bartosz Antoni
: “Polskie muzeum etnograficzne w XXI wieku. Ankieta czasopisma Zbiór Wiadomości do Antropologii Muzealnej, sierpień 2012 roku,” Zbiór Wiadomości do Antropologii Muzealnej, no. 1, pp. 23–30. https://zwam.ptl.info.pl/wp-content/uploads/2014/08/Bartosz.pdf [accessed on: July 17, 2023].
Białkowski Adam, Latocha Sebastian
: “Muzeum w suszarni bielizny. O izbie Pamięci Osiedla im. Józefa Motwiłła-Mireckiego w Łodzi,” Zbiór Wiadomości do Antropologii Muzealnej, no. 7, pp. 255–268. https://zwam.ptl.info.pl/wp-content/uploads/2020/12/01_12_Muzeum-w-szuszarni_Bialkowski.pdf [accessed on: July 17, 2023].
Blacharska Wiktoria
: “Garść refleksji na zadane w ankiecie pytania,” Zbiór Wiadomości do Antropologii Muzealnej, no. 1, pp. 49–52. https://zwam.ptl.info.pl/wp-content/uploads/2014/08/Blacharska.pdf [accessed on: July 17, 2023].
Czachowski Hubert
: “Muzeum etnograficzne. Kultury, światopoglądy, mody,” Nasze Pomorze. Rocznik Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie, no. 9, pp. 55–62.
Deredas Anna, Piotrowska Alicja
: “Po co i jak współcześnie nauczać o budownictwie ludowym? - przyczynek do rozważań o miejscu kultury ludowej w dydaktyce antropologii kulturowej,” Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Seria Etnograficzna, no. 35, pp. 81–90.
Dzikowski Tomasz
: “Tworzenie kolekcji, zasady doboru eksponatów i ich opracowanie, na przykładzie kolekcji maszyn rolniczych w Muzeum Wsi Radomskiej,” Wieś Radomska, no. 9, pp. 81–94.
Kaniowska Katarzyna
: “Odpowiedź na ankietę do „Zbioru Wiadomości do Antropologii Muzealnej,” Zbiór Wiadomości do Antropologii Muzealnej, no. 1, pp. 53–56. https://zwam.ptl.info.pl/wp-content/uploads/2014/08/Kaniowska.pdf [accessed on: July 17, 2023].
Kępiński Marcin
: “Muzeum w Piotrkowie. Refleksje nostalgiczne,” Nasze Pomorze. Rocznik Muzeum
Zachodnio- Kaszubskiego w Bytowie, no. 9, pp. 135–149.
Krupa-Ławrynowicz Aleksandra
: “In the Factory, in Łódź, in the City. Reconstructing the Industrial Past of a Place,”
Acta Universitatis Lodziensis. Folia Archeologica, no. 34, pp. 171–189.
Kuklik Mirosław
: “Kiedy codzienne przedmioty nabierają wartości muzealnej? Refleksje przy
gromadzeniu kolekcji rękodzieła wykonanego z pręta zbrojeniowego,” Wieś
Radomska, no. 9, pp. 75–79.
Kulikowska Katarzyna, Obracht-Prondzyński Cezary
: “W odpowiedzi na ankietę, czyli o poszukiwaniu modelu muzeum antropologicznego (z Pomorzem w tle),” Zbiór Wiadomości do Antropologii Muzealnej,
no. 1, pp. 61–80. https://zwam.ptl.info.pl/wp-content/uploads/2014/08/Kulikowska_Prondzynski.pdf [accessed on: July 17, 2023].
Kuźma Inga
: “Inne muzeum – inna rzeczywistość,” [in:] Wyznania i perswazje: werbalizacja obrazu, vol. 1, ed. M.M. Kośko, Poznań: Muzeum Narodowe w Poznaniu, pp. 75–80.
Majewski Piotr
: “Wykształcony muzealnik we współczesnym muzeum – próba diagnozy stanu obecnego i perspektyw zmian,” Przegląd Zachodniopomorski, y. XXXIII (LXII), vol. 2, pp. 5–17.
Nadolska-Styczyńska Anna
: “Muzeum w kontekście. Muzeum etnograficzne w koncepcjach Kazimiery Zawistowicz- Adamskiej i Marii Znamierowskiej-Prüfferowej,” [in:] Wokół społeczności wiejskiej. Etnografia Kazimiery Zawistowicz-Adamskiej – kontynuacje i Inspiracje, ed. G.E. Karpińska, A. Nadolska-Styczyńska, series Łódzkie Studia Etnograficzne, vol. L, Wrocław–Łódź: Polish Ethnological Society, pp. 73–92.
Nowina-Sroczyńska Ewa
: “Z awangardy do historii: Łódź Kaliska Muzeum,” Nasze Pomorze. Rocznik Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie, no. 9, pp. 119–134.
Orszulak-Dudkowska Katarzyna
: “Meble z biografią. Minimalizm, recykling i nostalgia we współczesnych praktykach zamieszkiwania,” Literatura Ludowa, no. 3, pp. 65–77.
Pająk Michał Adam
: “Tam gdzie biją lubocheńskie dzwony,” [in:] Być regionalistą. Inspiracje, autodefinicje, perspektywy, ed. D. Kasprzyk, Łódź: Interdyscyplinarny Zespół Badania Wsi UŁ, pp. 149–156.
Piaskowski Grzegorz
: “Polskie muzeum etnograficzne w XXI wieku. Ankieta czasopisma Zbiór Wiadomości do Antropologii Muzealnej,” Zbiór Wiadomości do Antropologii Muzealnej, no. 1, pp. 127–145. https://zwam.ptl.info.pl/wp-content/uploads/2014/08/Piaskowski.pdf [accessed on: July 17, 2023].
Piątkowska Krystyna
: “Muzeum i tożsamość,” Nasze Pomorze. Rocznik Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie, no. 9, pp. 23–36.
Piątkowski Krzysztof
: “Iluzje etnograficzne – kontekst muzealny,” Nasze Pomorze. Rocznik Muzeum Zachodnio- Kaszubskiego w Bytowie, no. 9, pp. 11–21.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Damian Kasprzyk
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autorzy udzielają wydawcy (Polskiemu Towarzystwu Ludoznawczemu) licencji niewyłącznej na korzystanie z utworu w następujących polach eksploatacji:
a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego;
b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (ebook, audiobook);
c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego;
d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera;
e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY - ND 4.0).
2. Autorzy udzielają wydawcy licencji nieodpłatnie.
3. Korzystanie przez wydawcę z utworu na ww. polach nie jest ograniczone czasowo, ilościowo i terytorialnie.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 161
Liczba cytowań: 0