Od stycznia 2013 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu funkcjonuje pierwsza tego rodzaju w Polsce elektroniczna platforma czasopism naukowych. Do 2015 roku mają znaleźć się w niej tytuły czasopism publikowane dotąd w formie tradycyjnej (z zachowaniem wersji drukowanej na życzenie).
Open Journal Systems
Platforma wykorzystuje najbardziej popularne otwarte oprogramowanie do publikacji czasopism elektronicznych online, którym jest Open Journal Systems (OJS) rozwijany przez Public Knowledge Project – wspólny projekt kilku instytucji naukowych (patrz wpis: Open Journal System w polskiej wersji językowej). Z oprogramowania OJS korzystają instytuty naukowe, biblioteki, repozytoria oraz najrozmaitsze niezależne wydawnictwa. OJS ma za zadanie kierować pracami redakcyjnymi i wydawniczymi czasopism oraz skracać okres przygotowania edycji czasopisma. Jednak głównym celem OJS jest nieograniczony dostęp do najnowszej wiedzy naukowej.
Cyfrowa Platforma Czasopism UMK
System wdrożony na UMK obejmuje następujące funkcjonalności:
- wspomaganie zarządzania,
- obieg informacji,
- system komunikacji,
- recenzowanie,
- indeksowanie publikacji.
Czasopisma, które znajdą się na platformie, będą funkcjonowały w modelu Open Access na otwartych licencjach Creative Commons z możliwością odpłatnego druku na życzenie. Dzięki temu treści czasopism staną się widoczne w sieci Internet, co przyczyni się do zwiększenia przejrzystości ocen periodyku i dorobku naukowego uczonych. Z drugiej strony każdy tekst opatrzony jest metadanymi, które przyczyniają się do lepszej widoczności artykułów w wyszukiwarkach.