Działania wojenne na terenie Malborka w 1945 r. i kwestia masowego grobu ponad dwóch tysięcy cywilnych ofiar wojny
DOI:
https://doi.org/10.12775/GNH.2024.04Słowa kluczowe
Malbork, Prusy Wschodnie, Armia Czerwona, prace ekshumacyjne, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, Prokuratura Rejonowa w Malborku, plany ewakuacyjne niemieckiej ludności cywilnej w 1945 r.Abstrakt
W czerwcu 1944 r., kiedy Niemcy rozpoczęli przygotowania do obrony Malborka, miasto zostało ogłoszone twierdzą. Ofensywa sowiecka rozpoczęła się 12 stycznia 1945 r. W mieście zorganizowano centralne miejsce koncentracji uciekinierów z Prus Wschodnich, w którym cywilna ludność niemiecka oczekiwała na dalszą ewakuację w kierunku zachodnim. Informacje o zbliżających się do miasta oddziałach armii sowieckiej wywołały panikę wśród mieszkańców i uciekinierów, którzy w pośpiechu zaczęli przemieszczać się dalej. W czasie wędrówki byli świadkami przerażających aktów agresji ze strony żołnierzy sowieckich. Od 27 stycznia do połowy kwietnia 1945 r. Malbork znajdował się pod wyłączną kontrolą i administracją Armii Czerwonej. Prace porządkowe po wojnie trwały przez wiele lat. W październiku 2008 r., podczas prowadzonych prac rozbiórkowo-wyburzeniowych dawnego kina „Włókniarz” przy ul. Solnej (obecnie Sierakowskich) w Malborku, odnaleziono szczątki blisko 2 000 osób. Stało się to podstawą do wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Rejonową w Malborku. Po zakończeniu prac ekshumacyjnych, 22 stycznia 2009 r. śledztwo zostało przekazane do dalszego prowadzenia prokuratorom z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. Po zakończeniu w lipcu 2009 r. ich prac odnalezione szczątki cywilnych ofiar narodowości niemieckiej zostały przekazane Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ostatecznie, 14 sierpnia 2009 r., niemiecka fundacja „Pamięć”, współpracując ze Związkiem Opieki nad Niemieckimi Grobami Wojennymi w Kassel (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge), zorganizowały uroczysty pogrzeb na niemieckim cmentarzu wojennym w miejscowości Glinna, w gminie Stare Czarnowo koło Szczecina.
Bibliografia
Źródła:
Archiwum Akt Nowych w Warszawie
Bundesarchiv Bayreuth
Bundesarchiv Freiburg
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku
Prokuratura Rejonowa w Malborku
Literatura:
Gliniecki T., Walki Armii Czerwonej w delcie Wisły styczeń – maj 1945, Gdynia – Sztutowo 2019.
Fieguth G., Marienburg 1945 Kampf um Stadt und Burg, München 1992.
Jedliński W., Malbork dzieje miasta, Malbork 2000.
Rząd R., Z walki o miasto i zamek w Malborku. Relacja K.W.CR, [w:] Żuławy w 1945 roku Niedomknięte księgi, pod red. T. Glinieckiego i M. Owsińskiego, Sztutowo 2018, s. 51, 55.
Skrobisz J., Mogiła 2000 Niemców Wojenna tajemnica Malborka poruszyła Europę, „Dziennik Bałtycki”, 14 stycznia 2009, s. 1–2.
Stach A., G. Praschl, Meine drei Schwestern – hier sind się verscharrt, [w:] „Superillu“, nr 9, 2009, s. 32–33.
Szczepuła B., Wie jak powstał grób w Malborku, „Dziennik Bałtycki”, 6 lutego 2009, s. 1, 20–21.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 20
Liczba cytowań: 0