Zrozumienie istoty mistycznego małżeństwa Jezusa i św. Siostry Faustyny jako prolog do dalszych rozważań na temat kształtowania miłości i relacji małżeńskich

Sławomir Tykarski

DOI: http://dx.doi.org/10.12775/TiCz.2016.050

Abstrakt


Przyglądając się tytułowi artykułu, czytelnik może się zastanawiać czy tak dwie różne rzeczywistości, jakimi są mistyczne małżeństwo i relacje małżeńskie w ogóle mają ze sobą coś wspólnego i czy tak odmienne rzeczywistości można ze sobą zestawić? Należy zaznaczyć, że niniejsze opracowanie jest pierwszą częścią dyptyku i dopiero w drugiej znajduje się odpowiedź i jej uzasadnienie. Ta część, która przyjmuje formę prologu, wyjaśnia czym jest mistyczne małżeństwo i jak się ono kształtuje między Jezusem a św. Siostrą Faustyną. Teologiczne wyjaśnienie bazuje przede wszystkim na myśli św. Jana od Krzyża i św. Teresy. Mistyczne małżeństwo jest szczególnym zjednoczeniem człowieka z Bogiem. Wiąże się z nim wiele łask, ale również niemało trudności a nawet cierpień zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych poprzez przechodzenie przez „noc zmysłów” i „noc ducha”. Niniejsze opracowanie bazując na treści Dzienniczka wykazuje, że Siostra Faustyna przyjmowała wszystkie doświadczenia w duchu ogromnej pokory, posłuszeństwa, ufności, zawierzenia realizującego się w całkowitym poddaniu własnej woli pod wolę Bożą. Takie zachowanie stało się fundamentem do budowania głębokich relacji z Jezusem osiągające swój szczyt w mistycznym małżeństwie.


Słowa kluczowe


mistyczne małżeństwo; Jezus Chrystus; św. s. Faustyna; relacje małżeńskie

Pełny tekst:

PDF

Bibliografia


Garrigou-Lagrange R., Trzy okresy życia wewnętrznego wstępem do życia w niebie, Niepokalanów 2001, s. 837.

Jan od Krzyża, Żywy płomień miłości,

Konferencja Episkopatu Polski, Dyrektorium duszpasterstwa rodzin, Warszawa 2003, nr 18–23.

Listy świętej Siostry Faustyny, wyd. 2, Kraków 2005.

Machniak J., Zaślubiny duchowe, w: Mistyka, w: Encyklopedia katolicka, t. XII, Lublin 2008, k. 1322–1323.

Misiurek J., Mistyka, w: Encyklopedia katolicka, t. XII, Lublin 2008, k. 1318.

Paszkowska T., Zaślubiny duchowe, w: Encyklopedia katolicka, t. XX, Lublin 2014, k. 1263.

Wspomnienia o świętej Siostrze Faustynie Kowalskiej ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, wyd. 2, Kraków 2015, s. 184.


##plugins.generic.alm.title##

##plugins.generic.alm.loading##

Metrics powered by PLOS ALM


ISSN print   1731-5638
ISSN online 2391-7598

Partnerzy platformy czasopism