Integracja podmiotów edukacji w perspektywie aksjologicznej jako priorytetowe zadanie szkoły
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2019.1.001Słowa kluczowe
integracja społeczna, podmioty edukacji, wartości, rodzaje integracji społecznej, zadania w aspekcie integracji podmiotów szkołyAbstrakt
Celem poniżej przedstawionego opracowania jest ukazanie istoty integracji podmiotów edukacji wokół wartości. Podstawowy problem zawiera się w pytaniu: W jakich obszarach pracy szkoły, wyrasta pilna potrzeba integracji podmiotów edukacji, by pełniej realizować funkcje szkoły, a tym samym budować przestrzeń rozszerzającego horyzontu aksjologicznego? W rozwiązaniu tego problemu zastosowano metodę analityczno-syntetyczną. Szkoła winna być postrzegana jako ważny podmiot edukacji obywatelskiej. W tym zakresie podejmowane przez szkołę zadania powinny koncentrować na zdobywaniu i przekazywaniu wiedzy i umiejętności obywatelskich uczniom poprzez doświadczenia i praktykowanie określonych działań obywatelskich, czy też w rozwiązywaniu problemów społecznych i lokalnych. Ważnym zadaniem szkoły również będzie podejmowanie współpracy ze środowiskiem społeczno-kulturowym. Chodzić będzie o włączanie młodzieży między innymi w realizację programów instytucjonalnych, czy też projektów działalności społeczno-obywatelskiej. Wynikiem analiz jest ukazanie teoretycznego zarysu integracji społecznej, ze zwróceniem uwagi na jej rodzaje; ukazanie priorytetowych zadań w aspekcie integracji podmiotów szkoły. Wyróżniono trzy zadania: integrację wokół realizacji nadrzędnego celu szkoły, integrację na rzecz budowania szkoły środowiskowej, integrację wspomagającą edukację obywatelską.
Bibliografia
Chałas K., Przyszłość należy do świadomych obywateli. Jakie konsekwencje są niezbędne świadomemu i aktywnemu obywatelowi? Jak skutecznie je kształtować? (Perspektywa aksjologiczna), w: S.M. Kwiatkowski, Kompetencje przyszłości, Wydawnictwo Fun-dacji Rozwoju Systemu Edukacji, Warszawa 2018.
Chałas K., W poszukiwaniu pedagogii szkoły wiejskiej, Wydawnic-two PL, Lublin 1997.
Chałas K., W poszukiwaniu tożsamości szkoły wiejskiej, „Fosze”, Rzeszów 1994.
Chałas K., Wartości w programie wychowawczym szkoły służące integralnemu rozwojowi i wychowaniu ucznia, ORE, Warszawa 2017.
Chałas K., Wychowanie ku wartościom wiejskim jako szansa integralnego rozwoju ucznia, Wydawnictwo KUL, Lublin 2007.
Encyklopedia Powszechna, PWN, Warszawa 1984.
Jacher W., Zagadnienia integracji systemu społecznego, PWN, War-szawa 1976.
Kunowski S., Podstawy współczesnej pedagogiki, Wydawnictwo Salezjańskie, Warszawa 2004.
Lis F.J., Lis R., Integracja społeczna, w: Encyklopedia aksjologii pedagogicznej, red. K. Chałas, A. Maj, Polwen, Radom 2016, s. 435‒440.
Lis F.J., Lis R., Integracja społeczna a wartości, Wydawnictwo UMCS, Lublin 1987.
Nowakowska-Siuta R., Kamień na kamieniu – o zasadzie kompletności w pracy szkoły, w: Szkoła w metaforze militarnej. Co w zamian, red. M. Dudzikowa, S. Jaskulska, Wolters Kluwer, Warszawa 2016.
Potulicka E., Wychowanie obywatelskie – nowy przedmiot nauczania w Anglii, w: Wychowanie. Pojęcia. Procesy. Konteksty, t. 4, red. M. Dudzikowa, M. Czerepaniak-Walczak, Gdańskie Wydawnic-two Psychologiczne, Gdańsk 2008, s. 37‒53.
Sobór Watykański II 1986. Konstytucje. Deklaracje. Dekrety, Pallot-tinum, Poznań 2002.
Turowski J., Socjologia. Małe struktury społeczne, Wydawnictwo UMCS, Lublin 1993.
Winiarski M., Współdziałanie szkoły i środowiska jako droga do uspołecznienia szkoły, „Edukacja” 1990, nr 2, s. 32‒35.
Winiarski M., Współdziałanie szkoły i środowiska, Wydawnictwo UW, Warszawa 1992.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 946
Liczba cytowań: 0