Kwartalnik "Prawo Budżetowe Państwa i Samorządu" jest czasopismem naukowym poświęconym prawnym aspektom budżetu państwowego, budżetu Unii Europejskiej oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Współcześnie problematyka ta nieustannie zyskuje na znaczeniu, co skłania do intensyfikacji badań i studiów prawno-budżetowych. Ich wyniki, publikowane na łamach kwartalnika, mogą okazać się interesujące nie tylko dla przedstawicieli środowiska akademickiego, ale również pracowników administracji państwowej i samorządowej, organów kontroli i nadzoru, sędziów, radców prawnych oraz wszystkich osób zobowiązanych do znajomości i stosowania przepisów prawa budżetowego.

Słowo wstępne

Zaznaczone Przesyłanie tekstów aktywne Zaznaczone Zindeksowane Niezaznaczone Recenzowane

Artykuły

Glosy

Recenzje

Varia

Inne opracowania

Sprawozdania

W celu zapewnienia profesjonalnej i obiektywnej oceny, artykuły zgłoszone do publikacji  są recenzowane, z zachowaniem reguły podwójnej anonimowości. Na podstawie uzyskanych ocen Redakcja podejmuje decyzję o odrzuceniu, przyjęciu albo odesłaniu publikacji do Autora w celu naniesienia poprawek.

Po otrzymaniu uwag recenzentów Autor jest zobowiązany ustosunkować się do nich we wskazanym przez Redakcję terminie. Niedotrzymanie tego terminu zostanie uznane za rezygnację z publikacji pracy.

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania tekstów, zmiany tytułów, śródtytułów oraz poprawek stylistycznych. Materiałów niezamówionych nie zwracamy.

Procedura recenzowania tekstów publikowanych na łamach kwartalnika "Prawo Budżetowe Państwa i Samorządu"

1. Do oceny każdej publikacji powołuje się co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki, w której afiliowany jest autor nadesłanego artykułu lub innego opracowania podlegającego recenzji (np. glosy).

2. W przypadku tekstów napisanych w języku obcym, co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy.

3. Autorzy oraz recenzenci nie znają swoich tożsamości. Redakcja kwartalnika „Prawo Budżetowe Państwa i Samorządu” stosuje model double blind review process.

4. W szczególnych przypadkach, gdy do oceny pracy nie jest możliwe powołanie recenzenta z jednostki innej niż ta, w której afiliowany jest autor nadesłanej pracy, recenzent musi podpisać deklarację o nie występowaniu konfliktu interesów. Za konflikt interesów uznaje się zachodzące między recenzentem a autorem bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, powinowactwo, inne relacje prawne, konflikt), relacje podległości służbowej, prowadzenie bezpośredniej współpracy naukowej w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji oraz wszelkie inne okoliczności mogące skutkować brakiem obiektywizmu dokonywanej oceny.

5. Recenzja sporządzana jest w formie pisemnej na formularzu.

6. Każda recenzja kończy się jednoznacznym wnioskiem o: a) możliwości opublikowania pracy, b) możliwości opublikowania pracy pod warunkiem wprowadzenia w niej wskazanych poprawek, c) odrzuceniu pracy.

7. Publikowane są teksty, które uzyskały dwie pozytywne recenzje. Jeśli jedna z recenzji jest pozytywna, druga zaś negatywna - powoływany jest trzeci recenzent, kórego recenzja ma charakter rozstrzygający.

8. Do druku kwalifikowane są teksty oryginalne, nigdzie wcześniej nie publikowane, spełniające kryteria wskazane w formularzu recenzji. Należą do nich w szczególności: oryginalność ujęcia tematu, postawienie problemu badawczego, odpowiedni dobór źródeł, poprawność stylistyczno-językowa.

9. Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji lub numerów czasopisma nie są ujawniane. Wykaz recenzentów współpracujących z redakcją kwartalnika „Prawo Budżetowe Państwa i Samorządu” w danym roku, publikowany jest na stronie internetowej czasopisma.

Zasady etyczne

Etyka wydawnicza. Kwartalnik „Prawo Budżetowe Państwa i Samorządu” stosuje zasady etyki publikacyjnej wynikające z Kodeksu Postępowania przyjętego przez Komitet ds. Etyki Publikacyjnej - Committee on Publication Ethics (COPE).

Standardy zachowań etycznych stosuje się wobec wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces publikacji.

Autorzy składają oświadczenia w zakresie oryginalności nadesłanego tekstu, przysługiwania im autorskich praw majątkowych, braku negatywnych zjawisk typu ghostwriting lub guest autorship.

W przypadku ujawnienia, że autor publikacji dopuścił się zachowania nieetycznego (np. plagiat czy ponowna publikacja wydanej już uprzednio pracy bądź jej części) – przed podjęciem kroków przewidzianych w wytycznych COPE Redaktor Naczelny zwraca się do autora z prośbą o wyjaśnienia.

Recenzenci przygotowują recenzje w sposób istotny wspomagające proces redakcyjny w zakresie podejmowania decyzji o publikacji opracowania.

Recenzje powinny być wykonane w sposób obiektywny, krytyka dotyczyć może zagadnień merytorycznych i formalnych a nie personalnych. Recenzenci są zobligowani do jasnego wyrażania swoich opinii. Tezy formułowane przez recenzentów powinny być poparte argumentami.

Recenzenci przed podjęciem się recenzji oceniają, czy z uwag na tematykę opracowania i proponowany czas wykonania recenzji są w stanie prawidłowo wywiązać się ze swojego obowiązku. Nie ujawnia się danych recenzenta publikacji – recenzja sporządzana jest na zasadzie double blind peer review.

Redaktor Naczelny wraz z Kolegium Redakcyjnym podejmuje decyzje, które z nadesłanych artykułów będą skierowane do dalszych prac redakcyjnych (w szczególności – do recenzji).

Redaktor Naczelny ani żadne członek Kolegium Redakcyjnego nie ujawnia żadnych informacji o nadesłanej pracy osobom, które nie są związane z procedurą redakcyjną.

Wszystkie podmioty zaangażowane w proces redakcyjny zobowiązane są zgłosić każdy przypadek wystąpienia jakiegokolwiek konfliktu interesu.

Rada Naukowa

Dr Milan Hodas
Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie, Republika Słowacka

Lista Recenzentów