Rola kobiet we władzach gmin wiejskich
DOI:
https://doi.org/10.12775/AUNC_ECON.2017.009Słowa kluczowe
gmina wiejska, władze jednostki samorządu terytorialnego, kobieta, szklany sufitAbstrakt
Celem artykułu jest ocena pozycji kobiet w organach władzy w gminach wiejskich w Polsce. W opracowaniu zastosowano koncepcję „szklanego sufitu”. Z badań wynika, że w krajach UE udział kobiet pełniących funkcje liderów władz podstawowych JST jest niski. W Polsce jest on niższy od średniego w UE. Ponadto, jest mało zróżnicowany dla różnego rodzaju gmin, co sugeruje inne przyczyny tego stanu niż specyfika środowiska wiejskiego. W gminach wiejskich obserwuje się znaczący udział kobiet na stanowiskach drugoplanowych jak zastępca wójta czy sekretarz gminy oraz dominujący na stanowisku skarbnikaBibliografia
Barburska O. (2002), Czynniki determinujące udział kobiet w sprawowaniu władzy politycznej w krajach Europy Zachodniej, „Studia Europejskie”, 2, 69–93.
Danilowska A. (2016), Women in Management of Cooperative Banks in Poland, [w:] Taisch F., Jungmeister A., Gernet H. (red.), Cooperative Identity and Growth: Conference proceedings of ICCS 2016 in Lucerne, Lucerna, 5–12.
Gender Statistics Database (2017), European Institute for Gender Equality.
Hymowitz C., Schellhardt T. D. (1986), The Glass-ceiling: Why Women Can’t Seem to Break the Invisible Barrier that Blocks Them from Top Jobs, „The Wall Street Journal”, 24 March.
Matysiak I. (2013), Źródła i zasoby kapitału społecznego sołtysów i sołtysek w wybranych kontekstach lokalnych, [w] Sawicka J. (red.) Rynek pracy na obszarach wiejskich Mazowsza – perspektywa gender, Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
Mędrzecki W. (2000), Kobieta w rodzinie i społeczności wiejskiej w Polsce w okresie międzywojennym, [w:] Żarnowska A., Szwarc A. (red.) Równe prawa i nierówne szanse. Kobiety w Polsce międzywojennej, Wydawnictwo DiG, Warszawa.
Sirocka A. (red.) (2017), Za mało kobiet w zarządach, Fundacji Liderek Biznesu, Warszawa.
Stanny M., (2014), Wieś, obszar wiejski, ludność wiejska – o problemach z ich definiowaniem. Wielowymiarowe spojrzenie, „Wieś i Rolnictwo”, 1(162), 1–16.
Wilkosz-Mamcarczyk M., Różycka-Czas R. (2017), Rola kobiet w podtrzymywaniu tradycji miejsca na przykładzie gminy wiejskiej Brzeźnica, „Problemy Drobnych Gospodarstw Rolnych, 1, 71–80, http://pdgr.ur.krakow.pl/zasoby/98/2017_z2_a06.pdf.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autorzy, których teksty zostaną przyjęte do publikacji, po uzyskaniu pozytywnych recenzji wydawniczych oraz zaakceptowaniu do publikacji przez Komitet Redakcyjny, podpisują umowę licencyjną.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 771
Liczba cytowań: 0