Przegląd Prawa Ochrony Środowiska (PPOŚ) to inicjatywa wydawnicza Katedry Prawa Ochrony Środowiska. W 2009 i 2010 roku czasopismo wydawane było we współpracy z TNOiK "Dom Organizatora" w Toruniu. Od 2011 roku Przegląd Prawa Ochrony Środowiska wydawany jest przez Wydawnictwo Naukowe UMK w Toruniu. Od 2010 roku partnerem projektu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, dofinansowujący PPOŚ.

Periodyk adresowany jest do teoretyków prawa ochrony środowiska, jak i praktyków. Redakcja nie zamyka nikomu drogi do publikowania. Głównym kryterium ważącym o opublikowaniu tekstu jest jego wartość merytoryczna i zgodność z profilem czasopisma.

Przegląd Prawa Ochrony Środowiska jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, stąd też rozprowadzanie egzemplarzy poszczególnych numerów jest nieodpłatne. W pierwszej kolejności wysyłka prowadzona jest z przeznaczeniem dla bibliotek uczelni wyższych, urzędów administracji publicznej, sądów administracyjnych. Osoby prywatne mogą również otrzymać egzemplarze, jednakże pod warunkiem dostępności po dokonaniu podstawowej wysyłki.

Polskie prawo ochrony środowiska

Międzynarodowe i europejskie prawo ochrony środowiska

Orzecznictwo, recenzje i bibliografia

Varia

Teksty nadsyłane do PPOŚ są recenzowane zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz zasadami obowiązującymi w czasopismach naukowych

- Redakcja wymaga od Autora PPOŚ oświadczenia o konflikcie interesu (zob. Karta informacyjna i oświadczenia autorskie PPOŚ)

- Redakcja zapewnia udział w procesie recenzjiPPOŚ Recenzentów Zewnętrznych ( (to jest osób niebędących członkami Komitetu Naukowego czasopisma, niezatrudnionych w redakcji PPOŚ, niezatrudnionych w podmiocie, w którym afiliowany jest redaktor naczelny PPOŚ)

- Redakcja niniejszym udostępnia do wglądu aktualny Formularz Recenzji PPOŚ

Kryteria kwalifikacji lub odrzucenia opracowań naukowych do PPOŚ są następujące:

a) do publikacji zostanie przyjęte jedynie opracowanie związane tematycznie z profilem PPOŚ;

b) do publikacji zostanie przyjęte jedynie opracowanie wcześniej niepublikowane;

c) do publikacji zostanie przyjęte jedynie opracowanie, które uzyskało w procesie recenzowania dla PPOŚ dwie oceny pozytywne;

d) do publikacji zostanie przyjęte jedynie opracowanie spełniające wymogi Formularza Artykułu/GlosyPPOŚ;

e) do publikacji zostanie przyjęte jedynie opracowanie, którego Autor nadesłał w chwili zamknięcia numeru Karty informacyjnej i oświadczeń autorskich PPOŚ.

Proces recenzowania opracowania dla PPOŚ przebiega następująco:

1. Ocenę wstępną zgłoszonego opracowania przeprowadza redaktor prowadzący PPOŚ (zgodność z profilem PPOŚ, oryginalność utworu, spełnienie wymogów technicznych).

2. Od negatywnej oceny wstępnej Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Komitetu Naukowego PPOŚ, wniesione drogą elektroniczną na adres kpos@umk.pl w terminie 7 dni od dnia otrzymania wiadomości o ocenie drogą elektroniczną od redaktora prowadzącego PPOŚ. Komitet Naukowy w terminie 2 tygodni rozstrzyga w przedmiocie odwołania; rozstrzygnięcie Komitetu Naukowego jest ostateczne.

3. Po uzyskaniu pozytywnej wstępnej oceny,opracowanie jest anonimowo kierowane do Recenzentów Zewnętrznych w ramach tzw. „double-blind review" (autorzy i recenzenci nie znają swojej tożsamości).

4. Do publikacji dopuszczone zostanie wyłącznie opracowanie, które uzyskało od każdego z Recenzentów PPOŚ ocenę pozytywną.

5. W przypadku, gdy opracowanie uzyskało jedną ocenę pozytywną i jedną ocenę negatywną, redaktor prowadzący przekazuje opracowanie do trzeciej recenzji. Ocena wskazana przez trzeciego Recenzenta Zewnętrznego przesądza o kwalifikacji do publikacji w PPOŚ.

6. Na podstawie uzyskanych ocen Redakcja podejmuje decyzję:

- o przyjęciu opracowania do druku ("w obecnej formie"; "z małymi zmianami"; "po zasadniczych zmianach lub uzupełnieniach");

- o odrzuceniu opracowania.

Lista recenzentów PPOŚ

dr hab. Zbigniew Bukowski, prof. UKW w Bydgoszczy

prof. dr hab. Janina Ciechanowicz-McLean

dr hab. Ewa K. Czech, prof. UwB